Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земеделските стопани от Великотърновско настояват за предоговаряне на зелената сделка

Промяна в земеделското законодателство е основното искане към българските депутати в 50-ия парламент

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Общата селскостопанска политика на Европейския съюз вместо сближаване, по-скоро постигна разделение между земеделските стопани в старите страни членки и по-новите, сред които е България. С това усещане са животновъдите и земеделските стопани от Великотърновско. Заедно с фермерите от останалите региони на страната преди няколко месеца те също блокираха пътища, изливаха мляко на шосето, палиха вълна и слама и искаха гласът им да бъде чут за подпомагането, настояват и за промени в аграрното ни законодателство.

Изравняване на субсидиите и предоговаряне на условията по зелената сделка за фермерите искат земеделските стопани сега от новите 17 български евродепутати, които ще изберем утре, и адекватни закони за стимулиране на селското ни стопанство от новите народни представители в 50-ото ни Народно събрание.

С реформата от преди 10 години се направи опит за по-справедливо разпределение на европейското подпомагане, като средствата да се насочат към малките земеделски стопани и да се осигури подкрепа за младите фермери.

Българските земеделски производители си остават ощетени, коментира Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, а животновъди поканиха новите ни евродепутати да дойдат в кошарите, за да видят как се прави животновъдство в България.

Ето за какво настояват нашите фермери и земеделски стопани:

"Преди всичко искаме изравняване на подпомагането, такова каквото е в старите страни членки. Българските земеделски производители не сме втора категория. Разликата сега е 40 %. Като бранш ги подкрепяме. От тях зависи да настояват, за да постигнат това така важно за българските земеделски производители състояние“. 

"Те не правят нищо за животновъдите. Да дойдат в кошарата да видят какво правим в калта и как живее животновъдството в България".

"Не може във Франция и в Германия фермите да са в селата и на никой да не пречат, а тук в селата реално да се чувстваме по-големи граждани от хората, които живеят в града."

Снимката е илюстративна

Зелената сделка и изискванията най-малко 30 % от средствата от директните плащания по първия стълб да преминат към т.нар. екосхеми, както и да се удвои спрямо 2017 г. земята, използвана за биологично земеделие във всяка държава членка, или поне 30 % от използваната земеделска площ и 30 на сто намалението на използването на пестицидите и условията, които по тези изисквания бяха заложени в националния стратегически план, буквално взривиха земеделските производители, включително и във Великотърновска област:

"Производителите са притеснени, че не могат да изпълнят по-голямата част  от мерките, които са заложени, от екосхемите – това е за сектор зърнопроизводство".

"В момента, когато предстои заявяването на подпомагане, да има пред нас неизпълними условия, означава, че едва ли не на нас ни е отказано подпомагане  по съвсем категоричен, но фин начин. Това не е честно към сектора. Както е при зърнопроизводството, така е и при животновъдството и при производството на плодове и зеленчуци. Тук няма никаква европейска солидарност, явно сме оставени на принципа – който оцелее“

"Това еднакво намаляване на хербицидите с определен процент за всички страни в Европа е несправедливо в България, защото ние ще стигнем до момент, в който не можем да се преборим и не можем да проведем растителната защита на нашите култури. За да имаш някакъв добив, естествено, че трябва да ториш. Не зная променя ли се с нещо нитратната директива“. 

"Новият стратегически план има някои условия, които са трудноизпълними. Екомерките са големият проблем и голяма част от земеделците не са оборудвани със съответната техника“.

"Не можем да заявяваме четвърти култури. Получава се така, че не може да си свършите работата".

Промяна в земеделското законодателство е основното искане към българските депутати в 50-ия парламент.


Още по темата в звукови файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до Слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до Слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия.  Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58
Катедрален храм „Света Неделя“

Архимандрит Василий: Всичко трябва да започне от храма, там научаваме кое е добро и кое - зло

"Всичко трябва да започне от храма. Къде най-добре можем да се научим кое е добро и кое е зло? В храма! ". Това каза пред БНР архимандрит Василий, предстоятел на митрополитския храм "Света Неделя" в София. По думите на свещеника много туристи посещават храма, а най-впечатляващи за тях са фреските и стенописите . " Най-важното е кого посрещаме и..

публикувано на 24.12.24 в 13:34