Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България има апаратура за диагностика и лечение на рак на гърдата над средното ниво за ЕС

| Репортаж
Научен форум, лицензиран от Европейското дружество по медицинска онкология
Снимка: Елена Бейкова

В България има апаратура за диагностика и лечение на рак на гърдата над средното за Европейския съюз ниво. В същото време ранната диагностика изостава поради липсата на национален скрининг, лечението се затруднява заради недоверие в медицината и българските лекари. Тенденцията очерта доц. Желязко Арабаджиев, медицински онколог и председател на Управителния съвет на Института за изследване на лечението на рака на гърдата. Организацията е домакин на първия научен форум у нас, лицензиран от Европейското дружество по медицинска онкология. 

Жените в България знаят за заболяването рак на гърдата, някои активно прилагат методи за самодиагностициране, здравната култура е повишена. Но има проблем с доверието в системата като източник, който ще осигури лечение, обясни доц. Желязко Арабаджиев, медицински онколог в университетската болница "Токуда".

"Хората знаят за наличието на такова заболяване и знаят къде да отидат да се прегледат. След това търсят много алтернативни методи за лечение. Ние, като лекари не можем да убедим обществото със силата на всички научни аргументи, че наистина можем да осигурим качествена диагностика и лечение. Други източници на информация, които не се базират на научни данни, са много по-убедителни". 

Подобряването на ранната диагностика зависи от въвеждането на национален скрининг за рак на гърдата, заложен към момента само на хартия  - в Националния антираков план. Друг проблем е липсата на гаранция, че националните и европейските стандарти за лечение на рак се прилагат от всяка медицинска структура, в която влизат пациенти с онкологично заболяване у нас. Според лъчетерапевта от същата болница д-р Калоян Йорданов България е единствената държава, в която смъртността от злокачествени образувания расте.

"Наличието на онкологична помощ в градчета, паланки и селца, които искат да правят нещо, драматично влошава резултатите. Пристигат все по-объркани случаи към София.

Няма качество, защото никой не го търси".

Липсващото търсене на качество може да се отрази и върху продължителността на поставяне на диагноза – както се случва при Вероника. Въпреки че нейната майка е имала рак на гърдата, жената се разкарва от лекар на лекар в продължение на месеци. Диагнозата става ясна в софийска болница, ракът е напреднал. Ключова за лечението става връзката между Вероника и лекуващия й лекар.

"Това, което ми беше казано, е: "Искам те силна!" Това обърна каруцата". 

Ново предизвикателство в онкологията е да се избере правилното лекарство за даден пациент според индивидуалното развитие на заболяването му, обясни доц. Арабаджиев.

"В момента има излишък от лекарства. Няма ясно разделение кое  е по-добро. Това предизвиква объркване. Предивикателство през следващите години ще бъде да намерим правилното лекарство за всеки един индивидуален пациент".

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "90 години БНР" и специално издание на списание ЛИК

Изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията.  Експозицията е с фото- и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция.  На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК, озаглавен "БНР..

публикувано на 25.02.25 в 17:42

"Балканска черна кутия" или какво ни липсва в живота?

На първи март от 19.30 в Топлоцентралата ще бъде официалната премиера на документалния филм "Балканска черна кутия" с режисьор Цветан Драгнев. Документалният филм е посветен на Никола Груев - известен на меломаните като Котарашки , по професия архитект, но открил своята най-важна мисия и като музикант. Kottarashky представя..

публикувано на 25.02.25 в 17:37
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър

Британският премиер обяви увеличение на разходите за отбрана

Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 г., докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп. В неочаквано изявление в парламента Стармър каза, че разходите за отбрана ще бъдат увеличени от сегашните 2,3%, което означава..

публикувано на 25.02.25 в 17:31
Доц.Милен Любенов

Милен Любенов за акцията на "Възраждане": Активно мероприятие за отклоняване на вниманието

Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е отклоняване на вниманието от важните проблеми , защото подготовката, която видяхме, свързана с тази..

публикувано на 25.02.25 в 17:23
Пенчо Милков

Кметът на Русе за публикациите за имотите му: Координирана атака срещу доброто ми име

Като координирана атака срещу доброто му име. Така кметът на Русе Пенчо Милков обясни публикациите, свързани с имотното му състояние, за които БНР съобщи в началото на този месец, а днес Антикорупционният фонд допълни. "Мисля, че ми се руши доброто име, че е координирана, целенасочена атака. Политическа, а защо не и икономическа", каза кметът..

публикувано на 25.02.25 в 17:13

Разпитаха Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева

При закрити врата Софийският районен съд разпита Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева. Тя е обвинена, че в нощта на 5 юли 2022 година, когато Семерджиев блъсна и уби с джипа си две момичета на столичния булевард "Черни връх", му е занесла стълба, за да се скрие в дома си. Софийският районен съд даде ход на делото срещу..

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Шефът на БНБ и министърът на финансите подписаха искането за конвергентните доклади

Управителят на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, съобщиха от двете институции.  Писмото е изпратено до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.  Вчера..

публикувано на 25.02.25 в 17:02