Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече има официални резултати от евровота в 26 държави членки на ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възход на крайната десница, но не толкова голям, каквито бяха очакванията преди вота, и значителна загуба в подкрепата за Зелените - така могат да бъдат обобщени резултатите от гласуването в Европа. 

Европейската народна партия остава водеща политическа сила, но изборът на нейния кандидат Урсула фон дер Лайен за втори мандат като председател на Еврокомисията ще бъде труден. Според прогнозните резултати ЕНП ще има 184 депутата. "Социалисти и демократи" са втори със 139 мандата. Групата "Обнови Европа" получава 80 места. Европейските консерватори и реформисти печелят 73 мандата, а крайнодясната "Идентичност и демокрация" - 58.

Гласовете от ЕНП не са достатъчни за избора на Фон дер Лайен, която протегна ръка към социалистите и либералите за създаването на проевропейско мнозинство, подчертавайки голямата отговорност на центристките партии:

"Може да се различаваме по отделни точки, но всички имаме интерес от стабилност и всички искаме силна и ефективна Европа. Затова по време на моята кампания работих усилено за изграждането на широко и ефективно мнозинство от проевропейски сили", заяви Фон дер Лайен, която разчита на подкрепа и от управляващата в Италия формация "Италиански братя".

Премиерът Джорджа Мелони заяви след изборната победа, че все още е "твърде рано" да се говори за това.

Както крайната десница, така и крайната левица увеличиха подкрепата, макар не така убедително, както се очакваше. В много страни десните популисти спечелиха почти една трета от гласовете. За първи път в избори, проведени в цяла Австрия, вотът бе спечелен от крайнодясната "Партия на свободата". "Следващата ни цел е канцлерският пост", обяви лидерът на крайнодесните Херберт Кикъл. През септември в алпийската република предстоят парламентарни избори.

Фон дер Лайен не скри тревогата си от подема на крайната десница и обеща да "построи крепост" срещу политическите екстремисти. За първи път в най-многолюдната страна от ЕС - Германия, втора политическа сила е крайнодясната партия "Алтернатива за Германия". С победа, макар и очаквана, се поздравиха крайнодесните в Австрия и във Франция, където след успеха на "Националния сбор" президентът Еманюел Макрон разпусна парламента и свика предсрочни парламентарни избори.

В най-многолюдната страна от ЕС - Германия - за първи път крайната десница е втора политическа сила. "Алтернатива за Германия" спечели близо 16 на сто от гласовете, а победител е опозиционният консервативен блок ХДС/ХСС с 30 процента. Трите управляващи партии - социалдемократи, либерали и зелени - губят подкрепа и бяха обвинени от консерваторите за възхода на крайната десница. Генералният секретар на ХДС Карстен Линеман поиска Бундестагът да гласува доверие на канцлера Олаф Шолц. 

Премиерът на Белгия Александър де Кро подаде оставка след поражение на неговата партия на изборите за национален и за Европейски парламент. Партията на Де Кро получава под седем процента процента, а победител е партията на умерените националисти "Нов фламандски алианс".

Европейските избори са белязани от отстъплението на Зелените, които губят 22 депутатски места. Лошите резултати бяха очаквани и се дължат както на недоволството от Зелената сделка, така и на неодобрението на енергийната политика на ЕС като цяло. 

Националният сбор във Франция и "Алтернатива за Германия" водят кампания срещу политиките за нулеви вредни емисии, наричайки ги "бреме за гражданите по време на криза". И двете партии призоваха за по-строги ограничения на имиграцията и се обявиха против продължаването на подпомагането на Украйна с големи суми европейски средства и оръжия. Затова "Дейли Телеграф" поставя под съмнение способността на Германия и Франция да ръководят политиката на ЕС. 


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42