Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Начев: Няма партия - победител. Това е пирова победа

| Интервю
Снимка: БНР

"Няма нито една партия, която да е победител. Това е една пирова победа. Всички партии губят като подкрепа".

Това мнение изказа пред БНР политологът Иван Начев.

"Най-големите губят, включително и т.нар. партия-победителка - тя има над 100 хил. гласа загуба в сравнение с предишни парламентарни избори. Това показва, че не само партиите на статуквото, както ги наричаме традиционните партии, очевидно вече не могат да генерират такава подкрепа", коментира той. 
По думите му това, което наблюдаваме, е резултат най-вече от умората от избори

"Хората нито искат да гласуват, нито виждат в сега управляващата политическа класа възможност за продължаване на тенденцията за решаване на проблемите на българските граждани и започват да търсят алтернативи. Съвсем естествено започват да изплуват националистически тенденции, които са евроскептични и понякога антиевропейски". 

Според него изплуването на партия "Величие" трябва да притеснява системните партии.
Цялата кампания на ГЕРБ мина под мотото "Как Борисов се завръща", посочи политологът в интервю за предаването "Хоризонт до обед". И добави: 

"От вчера това остана на заден план. Самият Борисов вече не говори за собственото си завръщане, защото може би е наясно, че в тази конфигурация, в този парламент, ще е още по-сложно съставянето на правителство, каквото той очакваше да направи в друга ситуация". 

По думите му този наказателен вот може да е много опасен:

"На следващи парламентарни избори тези партии могат да получат още по-малко гласове и всъщност да се появят нови политически играчи. Това го наблюдаваме още от 2001 г. Непрекъснато сме в един цикъл, който обаче вече наистина стана застрашаващ". 

В парламента "Величие" ще търсят средна позиция между "Възраждане" и останалите политически сили, смята Иван Начев. Според него това ще са националистически послания, които ще целят да привлекат още повече избиратели от групата на негласувалите. 

Ако някой е победител на настоящите избори, то наистина това е партията на негласувалите, категоричен е той. 

По думите му ако се състави някакво правителство, то ще е с подкрепата на около 1 млн. граждани, т.е. само 1 от 5 души ще подкрепя това правителство, което е много ниска представителност.

Формулата на властта ще бъде много сложна, прогнозира политологът. Няма как да се направи коалиция от 2 парии, вероятно ще се търсят по-малки партии, добави той. 

Според него може да очакваме някакъв опит за експертно правителство през призмата на по-широка подкрепа от страна на ГЕРБ, ДПС и ИТН. За останалите партии това няма да е алтернатива - те няма да имат интерес да влязат в такова споразумение, което ще ги обезличи, отбеляза Начев. 
Цялото интервю на Валерия Николова с Иван Начев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27