Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Иларионова: Колкото пораствах, осъзнавах, че все по-голямо става удоволствието от свиренето

Зорница Иларионова
Снимка: Личен архив

Днешната среща е с младата и талантлива цигуларка Зорница Иларионова. Родена е в Плевен. В света на музиката от малка я води нейната майка-Благородна Танева, известен музикален педагог, създала школа от именити цигулари. 

След националното музикално училище "Любомир Пипков", Зорница следва в Мадрид при проф. Захар Брон и в Нов български университет в класа на проф. Марио Хосен. Специализирала е и участвала в майсторски класове при световни цигулари. Цигулката на Зорница е звучала в цяла Европа, лауреат е на множество конкурси.

Зорница Иларионова

Заради успешните си прояви, Зорница Иларионова е избрана за победител в престижната класация "Музикант на годината 2019" на БНР в две категории: "Активна творческа дейност" и "Ансамбъл на годината",  съвместно с пианистката Мартина Табакова.

"Усещането в Плевен е много специално, аз тук се чувствам като у дома си, сподели за БНР Зорница Иларионова. 

"Чувствам всяко мое едно идване в Плевен като събитие, на което мога да свиря и за близките си, с които не се виждам толкова често, за съжаление. Затова ще свиря за всички наши приятели, които са тук, за колегите на майка ми, които за мен са хора, които очаквам с нетърпение да видя, каза още младата изпълнителка.

Зорница Иларионова

Тя сподели още, че свири от малка, а е имала едно прекрасно детство, в което е свирела на цигулка, но и е играла със своите съучениците си, а не както на днешните деца все не им достига време. 

Колкото пораствах, осъзнавах, че все по-голямо става удоволствието от свиренето, допълни още Зорница Иларионова.

Тя благодари на майка си - Благородна Танева, че много дозирано и прецизно е избирала как да се развива тя в музикалната си кариера, без да я стресира. 

Зорница Иларионова

"При мен всичко вървеше постепенно, което пък ми позволи да не съм преситена от професията си на 20- 25 годишна възраст, така че да не искам повече да се занимавам с музика, това ме предпази от изчерпване, така както става сега с децата на азиатците, които ги "пресират" докрай още докато са малки, поясни Иларионова. 



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40