Днешната среща е с младата и талантлива цигуларка Зорница Иларионова. Родена е в Плевен. В света на музиката от малка я води нейната майка-Благородна Танева, известен музикален педагог, създала школа от именити цигулари.
След националното музикално училище "Любомир Пипков", Зорница следва в Мадрид при проф. Захар Брон и в Нов български университет в класа на проф. Марио Хосен. Специализирала е и участвала в майсторски класове при световни цигулари. Цигулката на Зорница е звучала в цяла Европа, лауреат е на множество конкурси.
Заради успешните си прояви, Зорница Иларионова е избрана за победител в престижната класация "Музикант на годината 2019" на БНР в две категории: "Активна творческа дейност" и "Ансамбъл на годината", съвместно с пианистката Мартина Табакова.
"Усещането в Плевен е много специално, аз тук се чувствам като у дома си, сподели за БНР Зорница Иларионова.
"Чувствам всяко мое едно идване в Плевен като събитие, на което мога да свиря и за близките си, с които не се виждам толкова често, за съжаление. Затова ще свиря за всички наши приятели, които са тук, за колегите на майка ми, които за мен са хора, които очаквам с нетърпение да видя, каза още младата изпълнителка.
Тя сподели още, че свири от малка, а е имала едно прекрасно детство, в което е свирела на цигулка, но и е играла със своите съучениците си, а не както на днешните деца все не им достига време.
Колкото пораствах, осъзнавах, че все по-голямо става удоволствието от свиренето, допълни още Зорница Иларионова.
Тя благодари на майка си - Благородна Танева, че много дозирано и прецизно е избирала как да се развива тя в музикалната си кариера, без да я стресира.
"При мен всичко вървеше постепенно, което пък ми позволи да не съм преситена от професията си на 20- 25 годишна възраст, така че да не искам повече да се занимавам с музика, това ме предпази от изчерпване, така както става сега с децата на азиатците, които ги "пресират" докрай още докато са малки, поясни Иларионова.
Още по темата в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..