Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как изграждаме държавност, излизайки от една голяма империя?

| Репортаж
Снимка: Архив

Избори у нас е имали и преди Освобождението, дори и по време на румънската окупация в Южна Добруджа. Исторически проучвания показват, че в онези години в българското Народно събрание не са попадали случайни хора, но и че тогава е съществувало понятието политическа мрежа.

Дори честото провеждане на избори днес не е прецедент. За две години до второто обикновено Народно събрание, след 1879 година, българинът е ходил четири пъти на избори.

След 500 години България излиза от една голяма империя и започва да изгражда държавност. Как се случва това, какви са хората, които участват в този процес?

Темата винаги е била интригуваща, коментира директорът на Регионалния исторически музей в Силистра доц. д-р Николай Тодоров.

"Нищо в историята не става отведнъж. Всичко е въпрос на преход. Тук ключовото понятие е елит. Една държава се прави от елит. Тя не може от само себе си да се появи, да започне да си изгражда държавните структури и изведнъж – до вчера поданици на султана, от днес вече свободни българи и изведнъж се появява държавата".

Снимка: Незабравка Кирова

По думите му "не ставаш политически елит, защото сам се мислиш за такъв". Трябва да си легитимен и признат, подчерта той.  

В Учредителното събрание 1879 година е нямало случайни хора, категоричен е доц. д-р Тодоров. Доказателство са и деветимата, които Силистра изпраща да я представляват – Гено Чолаков, Димитър Енчев, Никола Балкански, Поп Христо Вълчев, Петър Манолов, Петър Бялов, Иван Панчев, Тодор Радев и Никола Григориев. Някои са били по назначение, други са били част от местното самоуправление, трети са били избирани пряко от гражданите.

"Шансът да попаднат случайни хора става с развитието на политическата система", смята той.

Според него и в момента попадат достатъчно случайни хора, които не знаят какво правят в този важен орган.

Изборите за Учредително събрание не са били първите, в които участват българите. Изборите са били този процес, който по естествен път е оформял лидерите на нацията в годините.

Историците разкриват и че понятието политическа мрежа не е било чуждо и в миналото.

И днес след толкова преходи и промени някои неща остават без промяна.

Целия репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Главчев: Българската православна църква е една и неделима

Служебният министър-председател Димитър Главчев увери народните представители, че българското правителство застава зад единството на Българската православна църква. Той изрази одобрение на промените в Закона за вероизповеданията, които утвърждават статута на БПЦ. Поводът за изслушването му в парламента беше решението на Върховния касационен съд за..

публикувано на 09.01.25 в 10:54

32-ма се борят за приза "Спортист на годината" в Плевен

В Плевен номинираха 32-ма състезатели за приза "Спортист на годината" на Общината. Победителят ще бъде излъчен от комисия в края на месеца. Номинациите са в 10 вида спорт - бокс, борба, карате, лека атлетика, ориентиране, плуване, спортни танци, тенис на корт, триатлон и шахмат. По традиция всяка година Община Плевен отличава изявени..

публикувано на 09.01.25 в 10:53

Украинската посланичка е на посещение във Варна

Черноморският регион е особено важен за сигурността на Европа, а с Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" ще си сътрудничим и в осъществяването на екологичните проекти, свързани с Черно море, благодаря на варненци и на българите въобще за чудесното сътрудничество и за подкрепата за бежанците от страната ми - това заяви във Варна по време на..

публикувано на 09.01.25 в 10:42

Стачка затруднява железопътния транспорт в Гърция

В Гърция влакове по много направления са отменени заради стачка на работещите в железниците. Те настояват за по-добри условия на труд. Синдикатът на железничарите обяви днес протести с искане за подобряване на безопасността и условията на труд. От профсъюза посочват, че след железопътната катастрофа при Лариса с 57 жертви не са изпълнени..

публикувано на 09.01.25 в 10:41

Във Венецуела се очакват демонстрации около встъпването на Николас Мадуро в длъжност

Във Венецуела се очакват демонстрации да съпътстват встъпването на Николас Мадуро в третия му мандат след спорните избори през лятото. Още противници на Мадуро бяха арестувани по обвинения в заговор за преврат. Преди Мадуро да положи клетва за още 6 години начело на страната, властите му задържаха един от кандидатите за президент миналата..

публикувано на 09.01.25 в 10:16
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски.

След катастрофата с жертва край Кюстендил: Областният управител събира кметове и специалисти на среща

Среща на кметовете на 9-те общини, ръководители на регионални звена и специалисти ще се проведе от 11 ч. при областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски по проблема с безстопанствените животни по пътищата. Повод е катастрофата от нощта на 28 декември, когато, при удар на кола в коне загина пътуващата в колата 18-годишна Андреа..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Ваня Стефанова е назначена за заместник главен прокурор

Докато с промени в Закона за съдебната власт депутатите се опитват спрат избора му за главен прокурор, Борислав Сарафов се сдоби с нов заместник.  По негово искане Прокурорската колегия единодушно назначи Ваня Стефанова за заместник-обвинител номер едно.  Според съдебните кадровици предложението е закъсняло, тъй като от назначаването на Мария..

публикувано на 09.01.25 в 10:07