Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът на българската книга в Брюксел създаде другото лице на България

2
Шестото издание на Фестивала на българската книга в Брюксел
Снимка: Иван Русланов

Шестото издание на Фестивала на българската книга в Брюксел, отново събра едни от най-важните личности в съвременната българска литература.
Сред участниците бяха създателят на едни от най-красивите книжни корици Дамян Дамянов и преводачката на "Времеубежище" Анджела Родел (романът на Георги Господинов, който спечели престижната награда "Международен Букър"). 

Сред другите автори бяха Емине Садкъ, Тодор П. Тодоров, Елена Алексиева, Мария Донева и Иван Ланджев. Специално участие взе френската преводачка и българист Мари Врина.

Емине Садкъ и Иван Русланов

"В момента ние виждаме една друга България, която излиза с лицето с в чужбина и "Керван за гарвани" ме доведе до тази друга културна България, каза за "Понеделник вечер" Емине Садкъ, автор на книгата "Керван за гарвани".

"Вълнуващо е това шесто издание, защото когато започвахме, не очаквахме докъде ще стигнем, сподели за БНР Рада Ганкова – програмен директор на фестивала.

Рада Ганкова

"Фестивалът е вече много популярен, имаме общност. Хората отсега ме питат какво ще правим догодина, кой ще участва, кои ще са гостите. Така се създаде една общност, която свързва Брюксел и България", допълни Ганкова. 

Тази година във фестивала участваха и преводачи, които да говорят за българската литература по света, защото темата стана много актуална покрай "Времеубежище", каза още Ганкова. 

Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

"За преводача, ако си свършим добре работата си, читателят не мисли за нас. За мен е важно читателят да се потопи в света на романа, в психиката на героите и да не мисли за друго", коментира и Анджела Родел за "Понеделник вечер". Тя е преводачът на много книги, но и на "Времеубежище".

"За първа година съм тук на фестивала и оценявам това, което е успяла да направи българската общност за тези шест години в Брюксел. Нещо, което трябва да се посочи като пример за българските диаспори по света в опазване на българското слово", посочи за "Понеделник вечер" Радослав Бимбалов. Той представи романът "Екстазис".

"За трети път съм на българския фестивал в Брюксел и тогава също се изумих колко много могат да направят хората само с 'гол ентусиазъм' ", каза за БНР Елена Алексиева. Тя представи новият си роман - "Вулкан".
Рада Ганкова и Таня Станева

"Шест години вече фестивал, това чак ме плаши. Толкова голямо място заема вече този фестивал сред българската общност тук. Още щом свърши ме питат кога ще има следващо", коментира за "Понеделник вечер" Таня Станева – президент на "Българската културна асоциация" в Белгия.

"Сигурна съм, че винаги ще има нови неща, които да извадим, да направим още събития на следващите фестивали. Щастлива съм от нашите гости, които са твои само за тези два дни, това е огромно богатство", допълни още Станева.

Тя разказа колко добра организация е необходима за подготовката на такива фестивали, "но вече имаме опит, става по-лесно и фестивалът вече си знае своят път, макар, че подготовката започва още от началото на всяка година", добави Станева.


Още по темата в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42