Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Песимистът д-р Дафина Тачова: Достъпът до детски лекари става все по-труден. Под 60-годишна възраст в Благоевград са единици

Битката за педиатри - решим ли е проблемът?

Оптимистът доц. д-р Любомир Киров: Желаещи има, но ще отнеме време

Снимка: Pixabay

Защо достъпът до педиатри се превръща в битка в много райони на страната? Защо са толкова малко пациентите, които се възползват от правото да сменят личния си лекар два пъти в годината?

Единични са случаите, когато пациенти от Благоевград сменят личния си лекар. Мнозинството от тях предпочитат неудобствата на чакането, защото… и при другите е така. Истината е, че на този специфичен "пазар" голям избор няма. Няма и нови еднолични търговци, в каквито превърнаха лекарите.

"Това все още не е проблем, но ще стане много скоро. Съвсем скоро семейните лекари няма да могат да обслужват качествено и тези, които са постоянни техни пациенти. Под 60-годишна възраст в Благоевград са единици, броят се на пръстите на едната ръка. Само след 5 години това натоварване, на което сме подложени, ще се отрази", смята д-р Дафина Тачова, семеен лекар и педиатър, както и единственият детски пулмолог в Югозападна България.

Върху общопрактикуващите лекари са стоварени толкова много дейности за извършване, отбелязва тя. По думите ѝ това натоварване е нетърпимо.

При педиатрите проблемът е идентичен - освен че са малко, всички детски лекари са на границата или вече в пенсионна възраст, признава д-р Тачова.

Достъпът до педиатри става все по-труден, категорична е тя.

Младите лекари приемат покани от чужбина, които са "много приятни", пояснява д-р Дафина Тачова.

"Виждате какво се случва в София – трудно е да си намериш лекар."

"Ние буксуваме вече години наред. Чакаме да се появи работещо здравно министерство. Между единия и другия министър министерствата спират да работят, започват от нулата, от тях започва летоброенето", коментира общопрактикуващият лекар в предаването "Хоризонт до обед".

Кой ще работи в бъдещата детска болница, пита благоевградската лекарка и припомня – педиатрията винаги е била най-нископлатената специалност.

Според д-р Тачова нещата в държавната здравна политика са изпуснати непоправимо.

Доц. д-р Любомир Киров  Снимка: БГНЕС

Няма достатъчно обучителни практики. Има обаче млади хора, които искат да специализират, твърди доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

"Желаещи има. Проблемът е решим, но ще отнеме време."

Детските болести да са по-широко застъпени в специализацията по обща медицина, призова д-р Киров.

Все още има административни фактори, които пречат, изрази мнение той и даде пример:

"Защо за всяко нещо детето трябва да бъде водено при лекаря? Родителите са подгонени от съответните институции – щом детето се изкиха, го пращат обратно вкъщи. Това не е разумно. До какво води? До прекомерно натоварване на нашите колеги, които работят повече с деца. На тях не им остава достатъчно време да вършат друга, по-важна работа с децата."

Според Любомир Киров, за да се реши проблемът с недостига на лични лекари и педиатри, "се иска желание, разум и тези, които вземат решения, да се вслушват в онези, които са на терен".

"И това е, разбира се, част от националната сигурност."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59