Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йоан Запрянов: "Величие" ще бъде държана "на трупчета"

| Интервю
Ивелин Михайлов и Николай Марков с водача на листата във Варна проф. Юлиана Матеева и водача на листата в Стара Загора Красимира Катинчарова
Снимка: БТА

"Величие" ще бъде държана "на трупчета", заяви пред БНР журналистът от Капитал Йоан Запрянов.  

"В момента "Величие" ще бъде оставена да говори радикално, да предлага радикални законопроекти, но когато трябва те да отсъстват от зала, да гласуват по конкретен законопроект или да подкрепят правителство в някой парламент, това ще бъде използвано, защото във всеки един момент тези хора могат да бъдат вкарани в ареста", обясни той.

В предаването "12+3" журналистът изброи проверките, за които знае, че се водят. Според него по всички тези неща "уж" се работи от години. Но:

"Аз съм убеден, че ако вече не се е състоял този разговор, той ще се състои в парламента – че партиите в НС, които имат директни връзки с прокуратурата, ще заявят на партия "Величие", ако вече не са го направили, че ако в един момент те искат да не играят по правилата, са хванати. В този случай партия "Величие" е нещо като мечтата на прокурора от парламентарната република. Тук дори не се налага на прокуратурата да измисля нещо. Тук действително има много сериозни съмнения за много престъпления – за финансови измами, за данъчни измами, за имотни измами, за изборни измами, дори за потенциални престъпления срещу републиката. Всичко това е възможно да бъде вкарано в преписка и след това потенциално в обвинителен акт".

Община Ветрино, която е една от най-малките в България, технически е превзета, отцепена територия, в която са изкупени огромно количество от имотите, а полиция няма, коментира Йоан Запрянов, който следи случващото се в Община Ветрино и "Исторически парк" от 2019 г.

"Общински охранителната дейност се прави от фирма, близка до "Исторически парк". Там тренира и нещо, което ужасно прилича на паравоенно формирование, което се брандира като спортен клуб. Нейният основен водач, който тренира повечето хора, сега ще бъде депутат в парламент", добави той. И продължи:

"Исторически парк има два аспекта. Първият е чисто финансовият, който не беше наред. Впоследствие разбрахме още доста неща, които не са наред. "Исторически парк" има акции, които са предварително изкупени и вместо да набира капитал по нормалния начин – чрез борса или публично предлагане, "Исторически парк" продава вече налични акции от физически лица на физически лица, като така парите въобще не стигат до самото дружество. Те не се отчитат по никакъв начин. Продават се на каквито цени искат. Счетоводството изглежда като че няма общо с реалността. КФН стигна сама до заключението, че това е потенциална измама на инвеститори още през 2019 г., след което предаде случая на прокуратурата. Варненската прокуратура два пъти отказа да започне производство срещу "Исторически парк" и Ивелин Михайлов, който е управител, но не е мажоритарен собственик по документи".

За пръв път през 2021 г. той е чул от хора, че са измамени и че са инвестирали, без да знаят за това. "В последните 2 години имаше един своеобразен порой от хора, които са били вътре и по някакъв начин са били ощетени или смятат, че това се е превърнало в секта, култ на личността, отцепена територия, превзета община със свои собствени силови структури", добави Запрянов и обясни как продължава да се финансира "Исторически парк".

Според източници на медията в момента и през последните години цялата общност около "Исторически парк" се финансира чрез тегленето на кредити от физически лица от множество банки:

"Използва се един бъг в банковата система, която позволява да се теглят кредити в рамките на 2 седмици от различни банки, преди да бъде обновено досието в Централния кредитен регистър. Така човек, който преди това 6 месеца е осигуряван на максимална сума, може само чрез потребителски кредити без проблем да изтегли поне 150 хил. лв., които след това се предават директно или индиректно на Ивелин Михайлов, който е и основател на партия "Величие"".

Цялото интервю на Константин Мравов с Йоан Запрянов в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27