Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Филева, БНР: Дори да се състави правителство, то ще е с цената на огромни компромиси и няма да е устойчиво

Журналисти: Кампанията не беше обърната към избирателите

Людмил Илиев, "Сега": Когато мнозинството не гласува, легитимността на властта става спорна, а решенията ѝ могат да бъдат оспорвани

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

"Политиците не успяха да научат много за избирателите си. Тази кампания като че ли не беше обърната към избирателите. Политиците разговаряха сами със себе си. Кампанията се отличи със скучноватост и сивост". 

Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт за вас" Мария Филева - репортер от БНР. 

"Размина им се дневния ред - политиците спореха за геополитика, а гражданите се интересуват от доходите си", подчерта тя. И добави:

"Кампанията беше много игра на образи - тикви, свине, пък лица, пък силуети, показаха си кухните". 

Според нея последните предизборни кампании са заложили разделителни линии, които после са трудни за преодоляване. Филева изказа мнение, че дори да се състави правителство, то ще е с цената на огромни компромиси и няма да е устойчиво
"Усилия да се проведе кампания се направиха. Тя не беше насочена към избирателите, а когато се насочваше към тях, сякаш стрелите на агитацията пропускаха целта си", смята също и Людмил Илиев - политически коментатор на в. "Сега".

"В кампанията на ПП-ДБ имаше послания и образи, които традиционно могат да бъдат видени във Фейсбук от сподвижници на десницата. За пръв път обаче това, което десните симпатизанти мислят за своите опоненти от ГЕРБ и ДПС, беше издигнато на равнището на самата кампания", коментира той. И продължи:

"Заявената цел на кампанията беше да достигне до огромното мнозинство избиратели. А така, когато тя на практика взаимства послания и образи, които засягат само десните избиратели, тя сякаш стесняваше обхвата си. Причината беше именно защото политиците не разбират добре своите избиратели, а още по-малко разбират онези, които не гласуват за тях. Голямата цел на кампанията беше това - да не се привлекат само твърдите ядра към избирателните секции, а и онези хора, които по една или друга причина ние не ги виждаме там да гласуват. Точно това не се получи".

Политическият мейнстрийм до такава степен пресъхна, че не съм сигурен доколко адекватно е това поведение, което до този момент имаха политиците, изтъкна Илиев.

Той напомни големият брой избиратели, които отсъстват от политическия процес. Според него съществуват нагласи в обществото, които политиците не успяват да уловят. Когато мнозинството не гласува, тогава легитимността на властта става спорна, а решенията ѝ могат да бъдат оспорвани, коментира журналистът и обясни, че това означава, че основата на демократичната ни държава може да бъде атакувана

По думите му се разпадат трайните политически нагласи. Тогава избирателят става несигурен, добави Людмил Илиев. Според него идеологическата ориентация и разграничение между партиите са изчезнали.

Той обаче подчерта, че ако искаме да имаме правителство с такова разпределение на силите, диалог трябва да има. Илиев е оптимист, че правителство ще се състави. Но:

"Въпросът е, че това ще срине още повече и без това ниското доверие към политиците, защото те създадоха ситуация, в която хората очакват от тях да се мразят. И те се държаха така, сякаш се мразят. Но сега ще трябва да си говорят. Така още повече стимулират избирателите да стоят настрана от политическия процес".

Цялото интервю на Добринка Добрева с Мария Филева и Людмил Илиев в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магистрати в Италия протестираха срещу съдебна реформа

В Италия магистратите напуснаха съдебните зали в знак на протест срещу правителствена реформа в съдебната власт. Много съдии и прокурори в Рим, Милано, Болоня, Палермо и други градове, както и прокурори от окръжните централи на Апелативния съд, излязоха от залите. Това стана в момент, когато представители на правосъдното министерство започнаха..

публикувано на 26.01.25 в 01:58

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53