Валдхорнистът Виктор Теодосиев, носител на приза „Млад музикант на годината“ в допитването „Музикант на годината 2022", продължава да ни радва с успехите си и в България, и на международната сцена.
Той гостува в предаването „Алегро виваче“ веднага след завръщането си от европейското пролетно турне на престижния Младежки международен оркестър „Густав Малер“. Виктор беше водач на валдхорновата група. В периода 20 май – 8 юни инструменталистите подготвиха Симфония №5 от Антон Брукнер и я представиха в общо шест града в Италия и Испания.
Съставът е създаден и ръководен в продължение на дълги години от маестро Клаудио Абадо, а сега беше воден от Кирил Петренко - главен диригент на Берлинската филхармония.
Виктор Теодосиев е сред най-изявените млади български инструменталисти. Той е възпитаник на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, което завърши в края на тази учебна година. Негов педагог е именитият проф. Владислав Григоров.
Едва 18-годишен, младият изпълнител има богата колекция от награди, между които: Гран при сред валдхорнистите от всички възрастови категории от международния конкурс "Юрокестри" 2021 във Франция; Първа награда от Лондонския конкурс за класическа музика 2022. Първа награда от Токийския международен младежки конкурс 2022 г. в Япония.
Имал е възможност да си партнира на сцената с именития валдхорнист Радек Баборак. Бил е солист на Камерния ансамбъл „Софийски солисти“, както и на редица други оркестри в България.
През лятото на 2023 г. Виктор беше водач на валдхорнистите в друг реномиран състав – Младежкия оркестър на Концертгебау - Амстердам /място, спечелено сред 400 кандидати от цял свят/, а от началото на 2024 г. е първи валдхорнист в Симфоничния оркестър на Българското национално радио.
За своите преживявания по време на турнето Виктор Теодосиев разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Не левовете са по-добрите пари, а еврото - по-лошите пари, които тласкат към инфлация, а това, че всяка фирма и предприятие се стреми към по-високи..
Никога няма да затворя очи за лъжата , сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е навсякъде , каза той и не скри, че такова има и в..