Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За да стигнем до нашите ниви, трябва да минем отнякъде", казват лишените от достъп до земеделските си имоти

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Стопаните са затруднени да обработват земите си и да прибират реколтата. Местни управленци са част от проблема

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите.

В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът стана кмет и разреши на сестра си да направи същото. За проблема са уведомени всички компетентни институции, но решение няма.

Общинските полски пътища в Златарица и село Родина са разорани и унищожени. През тях няма достъп до земеделските имоти, които и тази стопанска година в Златаришко са разпределени между земеделските производители за ползване в реални граници. Според Закона за собствеността и ползването на земеделските земи: "ползвателят, на който са предоставени полските пътища, осигурява достъп до имотите, декларирани и заявени за ползване в реални граници през следващата стопанска година".

Това в Златаришко не е направено. Нямаме достъп до близо 3000 декара разпокъсани ниви, които обработваме, алармират земеделският производител и бивш кмет на Златарица Пенчо Чанев и семейство Звезделин и Силвия Суреви, които също са земеделски производители.

"В реални граници останахме само двете фирми, които обработваме земите на парче. Останалите земеделски производители негласно се споразумяха помежду си и обработват големи масиви, в които проблемът, който е най-вече за нас и заради който ние потърсихме съдействие от институциите, е, че те разораха всички общински полски пътища, независимо че когато си в реални граници, тези пътища не следва да бъдат докосвани“, алармира Пенчо Чанев.

Питания и жалби са направени през февруари тази година до сегашния кмет на Златарица Петър Ганев, който е земеделски производител и обработваните от него масиви сега са поети от неговата сестра. С разорани полски пътища са и нивите, обработвани от общински съветници в Златарица. Отговорът е, че се извършва проверка.

Същевременно кметът трябва да извършва контрол на общинските полски пътища. Потърсен от БНР за коментар, кметът на Златарица Петър Ганев запази мълчание.

Сезирани са всички възможни държавни институции, посочи Пенчо Чанев:

"ДФ "Земеделие" ни отговориха, че това са взаимоотношения, които касаят земеделците и те не отговарят за това, въпреки че те са органът, който изплаща субсидията, и който орган може да контролира дали всеки един си обработва имота в реални граници. Защото, когато го обработваш в реални граници, той трябва да има видими очертания и да е отделен от другите имоти – нещо, което в землището на Златарица са само имотите на двете фирми. Областна служба "Земеделие" поискаха коригиращо писмо, отговорено им е. Последното, което получих като писмо, е от 28 май 2024 г., че със заповед от 19 март е определена комисия за извършване на проверка на място в поземлените имоти, описани в жалбата".  

По информация на БНР, прокурорската преписка е изпратена по компетентност до Областната служба "Земеделие", кмета на общината и Антикорупционната комисия за проверка на конфликт на интереси. Отговори засега няма.

Според ползвателите на земеделска земя в Златаришко липсата на общински полски пътища между нивите може да доведе до пожари, създава предпоставки за конфликти между земеделските производители и невъзможност за събиране на реколтата в жътвената кампания.

"За да стигнем до нашите ниви, трябва да минем отнякъде. Това поражда конфликти със съседния земеделски производител. Идват заплахи по телефона. Оня ден ми опръскаха с тотален хербицид и ми унищожиха царевицата. Трактористът ми минава през съседна нива, следва разправия и ми опръскаха царевицата. Бях в полицията. Там казват – неизвестен извършител. Институциите си прехвърлят топката", коментира земеделският производител Звезделин Сурев.

Разходите са увеличени с поне 30% заради обикаляне по нивите, амортизация на техника, по-трудно засяване, по-трудна обработка, оплакват се земеделците.

Жалбите на местните земеделци не срещат отзвук от институциите

Проблемът се прехвърля от кмет на кмет, а Златарица в последните два мандата се управлява от кметовете Михаил Ганев и Петър Ганев, които са братя.

"Проблемът е, че тези пътища вече втора година се обработват, в община Златарица не постъпва и лев. За това съм сигнализирал Общинския съвет, комисията за противодействие на корупцията, защото за мен това, докато Михаил Ганев беше кмет брат му да обработва пътищата, а той като кмет да допусне това, а сега Петър Ганев да допусне неговата сестра, която вече е регистриран земеделски производител, да обработва общински пътища и по този начин общината да се лишава от приходи, за мен това не е нормално. Същевременно, обработвайки полските пътища, те генерират и допълнителни приходи. И въпреки че търсихме контакти, разговори, срещи с тях, за съжаление, това не се случва", посочи Пенчо Чанев.

Земи в реални граници се обработват в Стражица, в Лясковец, в Павликени, но никой от земеделските стопани там не си е позволил да разоре и унищожи общинските полски пътища, както се случва в Златарица.

Снимка: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48

Литература, любов и кауза - вдъхновяваща история за приятелство от Добрич

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..

публикувано на 02.01.25 в 10:20

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..

публикувано на 30.12.24 в 12:01
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17