Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Входът е свободен

"Джаз под звездите" на Деветашко плато - една различна емоция и енергия

Между 28 и 30 юни ще се проведе десетото издание на фестивала

| Интервю
Ива Таралежкова и Венци Благоев

Между 28 и 30 юни ще се проведе десетото издание на фестивала "Джаз под звездите на Деветашкото плато". 
"От години работим селата в Деветашкото плато да започнат да живеят нов живот. Преди 15 години те бяха една много тъжна гледка, въпреки невероятната природа и енергия, която излъчват", разказа пред БНР Ива Таралежкова, председател на УС на сдружение "Деветашко плато".

"Събрахме се група ентусиасти и решихме, че трябва да се правят щури неща. 

Събрахме се много хора от деветте села в общините Летница, Севлиево и Ловеч и започнахме да мислим каква формула да приложим, за да се оживят тези населени места. Около 2000 души живеят в района. Започнахме да правим екопътеки, да поставяме табели, беседки".

А по-късно правят и джаз фестивал.

Венци Благоев, музикален директор на "Джаз под звездите на Деветашко плато", разказа в предаването "Преди всички", че организаторите са се запознали с местните хора, които имат отношение към джаза. 

След това оглеждат пещерите и поляните, където може да се прави музика.

В проекта се включват известни музиканти, сред които е и Йълдъз Ибрахимова. 

Не е пренебрегната и обстановката в селата, където се настянават гостите на фестивала. 

"В селата, където се настаняват хора, всичко е направено естетично. Имаме уютни и красиви къщи за гости. Опазена е автентичността на местната архитектура и културно наследство. Една много естетична обстановка, която създава различна емоция и енергия", сподели Ива Таралежкова.

Венци Благоев открехна вратата и към музикалните изненади, които очакват посетителите на "Джаз под звездите на Деветашкото плато". 

"Основното трио на първата вечер е формация от трима музиканти, които съчетават джаза с етно музиката – "Джаста праста".

На следващия ден в обновената мелница в Карпачево правим майсторски клас на Константин Костов. След това проф. Владимир Радулов ще направи лектория за смисъла и езика на джаза.

По залез слънце на сцената ще бъде представен много интересен състав от музиканти. На следващата сутрин правим джаз за деца.

Входът е свободен".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25