Журналистът Марко Бадя направи за БНР анализ на отминалите европейски избори и на начина, по който се възприемат резултатите от тях в Румъния. С него разговаря колегата от Румънската реакция на Радио България Владимир Митев.
Бадя коментира също значението за Европейския съюз на изборите за президент в Съединените щати, както и проблемите пред общността.
Как оценявате отминалия вот в Румъния ?
След изборите Румъния е в много по-добро положение от другите европейски страни, защото при нас не се забелязва този възход на крайната десница, който има във Франция, Германия, Австрия, Италия, Испания. Що се отнася до представителите ни в новия Европейски парламент, то за съжаление в него отново ще влязат хора, които в предишния си мандат не допринесоха с нищо за страната ни, а и за Европа. Все пак има и добри румънски евродепутати. Трябва да отбележим и успеха на независимия кандидат Нику Щефануца, изпращането на депутати от партията SOS Румъния и на Демократичния съюз на унгарците, чиито представител Юлиу Винклер е най-възрастният румънски евродепутат от 33-членната делегация на страната в следващия мандат. Каква ще е работата им занапред предстои да разберем.
Как си обяснявате отсъствието на европейските въпроси от темите, по които дебатираха в кампаниите си кандидатите за евродепутати?
Трябва да сме прагматични в преценката си по този въпрос и да виждаме реалността, изпълнена с кризи. Европа живее в сложни времена. Освен войната в Украйна, все още ни се налага да се справяме и с кризата на разходите за живот, която се наблюдава и в Румъния, и в България. Заедно с това на дневен ред са и проблемите с проектите по Плана за възстановяване и с отклоняването на европейски средства в определени държави. Като цяло Европа е на кръстопът и много хора са загрижени за това какво се случва с общността, част от която са и те. Добре е да се говори за проблемите на миграцията и изменението на климата, за бъдещето на ядрените централи и соларните паркове, но е хубаво да се помисли и за проблемите, които среща един фермер в Гюргево, който се вълнува от това как да продаде произведеното от него.
Тези въпроси обаче липсват в обществения дневен ред в Югоизточна Европа, защо ?
Големите европейски теми не достигат до хората по предназначение и причината за това е все по-слабия политически елит на европейско равнище. Европа продължава да се движи на две скорости, независимо дали ни харесва, или не. България и Румъния често, дори и при възможност да участват в европейските дискусии, не знаят какво да кажат, защото и в двете страни лидерите не представят български или румънски решения на европейските проблеми.
Как изглежда ЕС в глобален контекст ?
За Европа все още не се мисли глобално, а в коридорите на европейските канцеларии продължава да се задава въпросът дали е субект или обект на международното право? Защо? Защото или сте ангажиран играч и водите много по-променена конфронтация с Китай и Съединените щати, или сте просто терен, на който Пекин и Вашингтон водят битките си. И новоизбраният Европейски парламент има за задача да е фактор в изграждането на отговора за ролята на Съюза на международната сцена. Но, мисля, че отговорът ще зависи и от изборите в Съединените щати, които ще са тест за демокрацията като правилен избор. Ако демокрацията в Америка приключи с идването на Доналд Тръмп в Белия дом и се увеличи откъсването от съюзите, в които САЩ участва с европейските си партньори, тогава Европа ще се окаже в изключително сложна ситуация.
Как да си обясним по-големият интерес на младите румънци към европейските теми, отколкото сред техните връстници в България?
Това е балон. Много по-малък е процентът на младите хора, участвали в тези избори, а това още веднъж показва, че те са политически неангажирани. Те могат да са силата, която издига победителите, но за да се случи това, усилие трябва да направят политиците. Все още няма група с конкретни послания към младите, които са сериозна категория гласоподаватели за всеки с намерение да прави истинска политика. Проблемът на някои млади хора е, че все още не са се сблъскали с реалността. Те все още разчитат на подкрепата на родителите си и не осъзнават ролята си в гражданското общество.
50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..
В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е..
Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание. При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..
Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..