Журналистът Марко Бадя направи за БНР анализ на отминалите европейски избори и на начина, по който се възприемат резултатите от тях в Румъния. С него разговаря колегата от Румънската реакция на Радио България Владимир Митев.
Бадя коментира също значението за Европейския съюз на изборите за президент в Съединените щати, както и проблемите пред общността.
Как оценявате отминалия вот в Румъния ?
След изборите Румъния е в много по-добро положение от другите европейски страни, защото при нас не се забелязва този възход на крайната десница, който има във Франция, Германия, Австрия, Италия, Испания. Що се отнася до представителите ни в новия Европейски парламент, то за съжаление в него отново ще влязат хора, които в предишния си мандат не допринесоха с нищо за страната ни, а и за Европа. Все пак има и добри румънски евродепутати. Трябва да отбележим и успеха на независимия кандидат Нику Щефануца, изпращането на депутати от партията SOS Румъния и на Демократичния съюз на унгарците, чиито представител Юлиу Винклер е най-възрастният румънски евродепутат от 33-членната делегация на страната в следващия мандат. Каква ще е работата им занапред предстои да разберем.
Как си обяснявате отсъствието на европейските въпроси от темите, по които дебатираха в кампаниите си кандидатите за евродепутати?
Трябва да сме прагматични в преценката си по този въпрос и да виждаме реалността, изпълнена с кризи. Европа живее в сложни времена. Освен войната в Украйна, все още ни се налага да се справяме и с кризата на разходите за живот, която се наблюдава и в Румъния, и в България. Заедно с това на дневен ред са и проблемите с проектите по Плана за възстановяване и с отклоняването на европейски средства в определени държави. Като цяло Европа е на кръстопът и много хора са загрижени за това какво се случва с общността, част от която са и те. Добре е да се говори за проблемите на миграцията и изменението на климата, за бъдещето на ядрените централи и соларните паркове, но е хубаво да се помисли и за проблемите, които среща един фермер в Гюргево, който се вълнува от това как да продаде произведеното от него.
Тези въпроси обаче липсват в обществения дневен ред в Югоизточна Европа, защо ?
Големите европейски теми не достигат до хората по предназначение и причината за това е все по-слабия политически елит на европейско равнище. Европа продължава да се движи на две скорости, независимо дали ни харесва, или не. България и Румъния често, дори и при възможност да участват в европейските дискусии, не знаят какво да кажат, защото и в двете страни лидерите не представят български или румънски решения на европейските проблеми.
Как изглежда ЕС в глобален контекст ?
За Европа все още не се мисли глобално, а в коридорите на европейските канцеларии продължава да се задава въпросът дали е субект или обект на международното право? Защо? Защото или сте ангажиран играч и водите много по-променена конфронтация с Китай и Съединените щати, или сте просто терен, на който Пекин и Вашингтон водят битките си. И новоизбраният Европейски парламент има за задача да е фактор в изграждането на отговора за ролята на Съюза на международната сцена. Но, мисля, че отговорът ще зависи и от изборите в Съединените щати, които ще са тест за демокрацията като правилен избор. Ако демокрацията в Америка приключи с идването на Доналд Тръмп в Белия дом и се увеличи откъсването от съюзите, в които САЩ участва с европейските си партньори, тогава Европа ще се окаже в изключително сложна ситуация.
Как да си обясним по-големият интерес на младите румънци към европейските теми, отколкото сред техните връстници в България?
Това е балон. Много по-малък е процентът на младите хора, участвали в тези избори, а това още веднъж показва, че те са политически неангажирани. Те могат да са силата, която издига победителите, но за да се случи това, усилие трябва да направят политиците. Все още няма група с конкретни послания към младите, които са сериозна категория гласоподаватели за всеки с намерение да прави истинска политика. Проблемът на някои млади хора е, че все още не са се сблъскали с реалността. Те все още разчитат на подкрепата на родителите си и не осъзнават ролята си в гражданското общество.
Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..
Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..
Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..
Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова. "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..
На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината - децата не са ходили на училище или са допуснати много неизвинени отсъствия. 21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...
Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..
Окръжният съд в Кюстендил е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса, казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"