Журналистът Марко Бадя направи за БНР анализ на отминалите европейски избори и на начина, по който се възприемат резултатите от тях в Румъния. С него разговаря колегата от Румънската реакция на Радио България Владимир Митев.
Бадя коментира също значението за Европейския съюз на изборите за президент в Съединените щати, както и проблемите пред общността.
Как оценявате отминалия вот в Румъния ?
След изборите Румъния е в много по-добро положение от другите европейски страни, защото при нас не се забелязва този възход на крайната десница, който има във Франция, Германия, Австрия, Италия, Испания. Що се отнася до представителите ни в новия Европейски парламент, то за съжаление в него отново ще влязат хора, които в предишния си мандат не допринесоха с нищо за страната ни, а и за Европа. Все пак има и добри румънски евродепутати. Трябва да отбележим и успеха на независимия кандидат Нику Щефануца, изпращането на депутати от партията SOS Румъния и на Демократичния съюз на унгарците, чиито представител Юлиу Винклер е най-възрастният румънски евродепутат от 33-членната делегация на страната в следващия мандат. Каква ще е работата им занапред предстои да разберем.
Как си обяснявате отсъствието на европейските въпроси от темите, по които дебатираха в кампаниите си кандидатите за евродепутати?
Трябва да сме прагматични в преценката си по този въпрос и да виждаме реалността, изпълнена с кризи. Европа живее в сложни времена. Освен войната в Украйна, все още ни се налага да се справяме и с кризата на разходите за живот, която се наблюдава и в Румъния, и в България. Заедно с това на дневен ред са и проблемите с проектите по Плана за възстановяване и с отклоняването на европейски средства в определени държави. Като цяло Европа е на кръстопът и много хора са загрижени за това какво се случва с общността, част от която са и те. Добре е да се говори за проблемите на миграцията и изменението на климата, за бъдещето на ядрените централи и соларните паркове, но е хубаво да се помисли и за проблемите, които среща един фермер в Гюргево, който се вълнува от това как да продаде произведеното от него.
Тези въпроси обаче липсват в обществения дневен ред в Югоизточна Европа, защо ?
Големите европейски теми не достигат до хората по предназначение и причината за това е все по-слабия политически елит на европейско равнище. Европа продължава да се движи на две скорости, независимо дали ни харесва, или не. България и Румъния често, дори и при възможност да участват в европейските дискусии, не знаят какво да кажат, защото и в двете страни лидерите не представят български или румънски решения на европейските проблеми.
Как изглежда ЕС в глобален контекст ?
За Европа все още не се мисли глобално, а в коридорите на европейските канцеларии продължава да се задава въпросът дали е субект или обект на международното право? Защо? Защото или сте ангажиран играч и водите много по-променена конфронтация с Китай и Съединените щати, или сте просто терен, на който Пекин и Вашингтон водят битките си. И новоизбраният Европейски парламент има за задача да е фактор в изграждането на отговора за ролята на Съюза на международната сцена. Но, мисля, че отговорът ще зависи и от изборите в Съединените щати, които ще са тест за демокрацията като правилен избор. Ако демокрацията в Америка приключи с идването на Доналд Тръмп в Белия дом и се увеличи откъсването от съюзите, в които САЩ участва с европейските си партньори, тогава Европа ще се окаже в изключително сложна ситуация.
Как да си обясним по-големият интерес на младите румънци към европейските теми, отколкото сред техните връстници в България?
Това е балон. Много по-малък е процентът на младите хора, участвали в тези избори, а това още веднъж показва, че те са политически неангажирани. Те могат да са силата, която издига победителите, но за да се случи това, усилие трябва да направят политиците. Все още няма група с конкретни послания към младите, които са сериозна категория гласоподаватели за всеки с намерение да прави истинска политика. Проблемът на някои млади хора е, че все още не са се сблъскали с реалността. Те все още разчитат на подкрепата на родителите си и не осъзнават ролята си в гражданското общество.
В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..
Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..
Над 200 автомобили и мотори - американски марки и модели, бяха показани на фестивал, организиран за трети път в Дупница. Общината е домакин и оказва съдействие, , изложението събра за часове стотици автолюбители. За пръв път участват и от клуба на собтвеници на мотори "Харли Дейвидсън", а беше показан и сребърният пикап Tesla Cybertruck -..
За 15-ти път в Кипър бяха връчени наградите за най-успешни бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци. Единствената по рода си инициатива е в подкрепа на мира и обединението на разделената страна чрез икономическо сътрудничество между двете кипърски общности. 96 кипърски гърци и кипърски турци, съсобственици на 48 съвместни..
Гръцката терористична организация "Революционна класова самозащита" пое отговорност за поставената в петък бомба пред централата на железопътната компания "Hellenic Train" в Атина. Атентатът предизвика само материални щети. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Няма пострадали и жертви от взрива в Атина..
Най-малко 32 души загинаха, сред тях и две деца, при руски ракетен удар по украинския град Суми тази сутрин. Съобщава се за над 80 ранени, включително 10 деца. След атаката западните страни призоваха отново Русия да прекрати войната в Украйна. Руските балистични ракети поразиха центъра на град Суми, в близост до руската граница, два дни след..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..