Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десето издание на "Срещи на младото европейско кино"

Филмът "Моето име е Стефан/Панарет/Иванка/Максим" ни връща в малките живописни търновски улички

"Да снимаме Другия – документалният жест" част от проекта "Киното, сто години младост"

Учениците от киноклуба на Средното училище "Емилиян Станев"
Снимка: Личен архив

От 22 до 28 юни в София ще се проведе кинообразователното събитие "Срещи на младото европейско кино". Кинофестивалът е посветен на младата публика от 3 до 19 години и сега е неговото десето издание. На събитието своя късометражен документален филм ще представят и учениците от киноклуба на Средното училище "Емилиян Станев" във Велико Търново. В началото на юни лентата имаше своята премиера на фестивала за младежко кино в португалската столица Лисабон.

Срещите на младото европейско кино са празник на културата и поле за изява на младите киноталанти. Освен връзката с киното чрез гледане, по време на фестивала най-младата публика е насърчавана и към задаването на въпроси за персонажите и историята, за проблеми, свързани с поставените теми и ценности, както и за естетическите аспекти на филмите, казват организаторите на фестивала Сдружение "Арте Урбана Колектив".

По време на фестивала на 24 юни своя филм ще представят и великотърновските ученици от киноклуба към училище "Емилиян Станев". Ида Тошева, Преслав Кушев, Радослава Радкова, Теодора Стефанова, Теодора Тачева, Лора Мирчева, Леа Емилова и Алексия Дюлгерова направиха 10-минутен документален филм, който проследява живота,  кипящ на една улица във Велико Търново. На пръв поглед това е обикновена уличка с начало и край, не по-дълга от 150 метра, но всъщност в нея се вливат три различни улици: ул. "Митрополит Панарет Рашев", ул. "Иванка Ботева" и ул. "Максим Райкович".

Учениците тръгнали за среща с украинския художник Федир Александрович, но по пътя от един отворен прозорец се показала и ги спряла баба Роза, и идеята за филма се преобърнала на 180 градуса, разказва Ида Тошева:

"Баба Роза ни попита от къде сме, кои сме ние. Спогледахме се и извадихме камерите и започнахме да я снимаме. Тя ни разказа много интересни неща. Ние вече имахме два часа материал след нейния разказ, но не искахме да се отказваме от това да снимаме Федир, все пак имахме уговорка с него. Те живеят на 50 метра един от друг, те са на една улица. Тогава решихме, че идеята ни ще се промени и героят на нашия филм ще стане улицата, която се казва "Панарет Рашев", но всъщност са преплетени 4 улици и това е името на филма "Моето име е Стефан/Панарет/Иванка/Максим" – малките имена на хората, чийто имена носят улиците".

Част от учениците от киноклуба на Средното училище

И така три месеца учениците от киноклуба се връщали на тези малки живописни търновски улички в стария град, разговаряли  с местните хора, наблюдавали животните, проследили как се променят къщите. Срещата с украинския художник, заселил се във Велико Търново след началото на войната, се случила, разговаряли и рисували заедно, разказва Теодора Стефанова:

"Важно е снимането ни да бъде в такава атмосфера , която да е най-близко към художника. С документалното кино точно това искаме да покажем - на-важните неща на самия човек. Да покажем как украинец живее в България, в Търново най-вече, защо е избрал тази улица, какво го е накарало да остане в Търново.  Първото ми впечатление от този художник беше по-различното му мислене. Рисувахме заедно".

Младите кино творци снимали със своите фотоапарати и телефони, имали са часове заснет материал за преглеждане и подбор, за да създадат своя десетминутен документален филм. Дори се случвало да имат шест камери с шест ракурса, разказват учениците. 

Големият въпрос всъщност е какво им дава киното, с какво ги обогатява и как ги променя. "Оказва се, че споделеното гледане ни прави много по-искрени и по-спонтанни. Често интуитивно достигахме до отговори, когато гледахме филми", признава Ида.

Филмът на великотърновските ученици е бил създаден за участие в португалската кинотека в Лисабон и темата за лентите е била "Да снимаме Другия – документалният жест" като част от проекта "Киното, сто години младост".

За посланието на филма споделят Леа Емилова и учителката Дияна Добрева, ръководител на ученическия киноклуб:

"Всеки различно може да си вземе от филма, но според мен посланието е да се вглеждаш в малките детайли, не винаги голямото нещо е важно, а малките неща", казва ученичката.

"Всъщност този филм в своята краткост показва многообразието на света. Колко сме различни, колко е другият пред нас и в същото време ние живеем на една улица", допълни учителката.

Киното е велико преживяване, защото е споделяне и откриване на нови хоризонти и светове, казват младите великотърновски кино творци и тяхната учителка.

 

По темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия. Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58
Катедрален храм „Света Неделя“

Архимандрит Василий: Всичко трябва да започне от храма, там научаваме кое е добро и кое - зло

"Всичко трябва да започне от храма. Къде най-добре можем да се научим кое е добро и кое е зло? В храма! ". Това каза пред БНР архимандрит Василий, предстоятел на митрополитския храм "Света Неделя" в София. По думите на свещеника много туристи посещават храма, а най-впечатляващи за тях са фреските и стенописите . " Най-важното е кого посрещаме и..

публикувано на 24.12.24 в 13:34
Отец Валтер Горра с рождественския макет.

Католиците в Русе посрещат Рождество с 12-метров макет на Витлеем и на Рождественската пещера

Католическата общност в Русе посреща Рождество Христово с 12-метров макет на Витлеем и на Рождественската пещера, поставен в храма "Св. Павел от Кръста". Още през горещия август започнала работата по макета и в дейностите се включили 15 семейства от енорията. Макетът представя сцени от живота във Витлеем, а център на композицията е..

публикувано на 24.12.24 в 13:29
Портрет на Башар Асад в опустошена военновъздушна база край Дамаск, 16 декември 2024 г.

Над 25 000 сирийци са се завърнали в родината си от Турция

Повече от 25 000 сирийци са се завърнали в родината си от Турция, след като сирийският президент Башар Асад беше свален от власт, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая. Той посочи, че ще бъде създадена миграционна служба в турското посолство в Дамаск и консулството в Алепо, където ще бъдат съхранявани регистрите на завръщащите..

публикувано на 24.12.24 в 13:21
Детски танцов състав Шопчета

Детски танцов състав "Шопчета" представи обичая Коледуване в студиото на програма "Хоризонт"

Детски танцов състав "Шопчета" при 133 СУ “А. С. Пушкин” представи обичая Коледуване в студиото на програма "Хоризонт" на БНР. Димитър Карабски, Александър Денков, Борис Стоименов и Данаил Димитров от четвърти клас нарекоха за здраве и късмет. Момчетата посещават танцовия състав от три години. Техен ръководител е Илия Петков...

публикувано на 24.12.24 в 13:08
Коледна елха в Алепо, 5 декември 2024 г.

Протест в Сирия след подпалване на коледна елха

Хиляди хора протестираха в Сирия с искане за защита на религиозните малцинства, след като бе подпалена коледната елха на централния площад в град Сукайлабия, недалеч от Хама. В социалните мрежи бе разпространено видео, на което се вижда как въоръжени и маскирани нападатели стрелят срещу празничното дръвче. От "Хаят Тахрир ал Шам" - основната..

публикувано на 24.12.24 в 13:06