Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

120 мъже, жени и невръстни деца от Северна България ще се включат в дефилето на народната носия

Из тайните на бабините ракли в павликенското с. Недан

Павликенското село Недан и народното читалище "Селска любов" - дефиле на народната носия
Снимка: Здравка Маслянкова

Кметството в павликенското село Недан и народното читалище "Селска любов" канят млади и стари на дефиле на народната носия. Десетки жени, мъже и дори едногодишни деца ще покажат народните си носии на събитието от 16 часа в съботния ден на площада пред читалището.

Само по престилката на момата ергените преди повече от век са можели да разберат от къде е момичето, без да си разменят и дума с избраницата на сърцето си, разказват жените от Павликенския край, които пазят народните носии на бабите си, вадят ги от раклите, обличат ги и показват пищността и красотата им

Жените от Павликенско са имали различна носия за делник и за празник, а 120 мъже, жени и невръстни деца от Северна България ще се включат днес следобед в дефилето на народната носия, което ще се проведе в павликенското село Недан, разказва музеологът д-р Диана Митева от организаторите:

"Дефилето на народната носия в с. Недан се провежда за трета поредна година. Участниците с всяка изминала година нарастват. Тази година масово записват деца. Имаме поне 8-9 са едногодишните деца, които са записани. Чрез дефилето на народната носия цели да поддържаме жив българския дух, да извадим наличните носии от раклата на баба и да закърмим от най-ранна детска възраст нашите български деца с традиционния български фолклор. Тази година се очаква на сцената да се появи и индийска народна носия. Ще я представи англичанка на име Мери. Тя ще се включи и с българска народна носия със свои съгражданки от село Горна Липница ще представи обичай".

Бабините ракли на жените от Павликенския край пазят безценни богатства – това са народните носии, изпъстрени с шевици, престилките с гюлове и кръстове. Младите се научиха да пазят това богатство и все по-трудно някоя фамилия се разделя с наследствената си народна носия.

Как да различим дали една носия е автентична или към нея е прибавяно и осъвременявано – колкото по-богата е шевицата, толкова по-отчетлива е липсата на дантела по долния край на ризата и по ръкавите. Появили се дантелата, шевиците стават по-бедни, но никога не съществуват и двете, поясняват музейните експерти. Жури с председател етнологът доц. Миглена Петкова, заместник-директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново, ще определи победители в дефилето, поясни Диана Митева:

"За победителите  ще има награди в различните категории – за цялостно аранжирана народна носия и за най-автентична народна носия. Предвидени са награди и за най-малък, и за най-възрастен участник. Носиите са от 4 различни области в България – Велико Търново, Габрово, Ловеч и  Плевен“.

Българският дух е жив в Павликенско, а любовта към корените ни става все по-силна, разказва музеологът Диана Митева:

"Явно сме успели да запалим искрата в тях и това, че много хора тази година ще има извън дефилето, които искат с народни носии да дойдат в Недан, много ни радва. Оркестър "Павликени" ще свири народни хора между различните кръгове, което е още един показателен пример в тази посока".

Дефилето на народната носия в павликенското село Недан се организира от кметството в селото и народно читалище „Селска любов“. Празникът започва от 16 часа в съботния следобед на площада пред читалището.


По темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм

В най-стария католически храм в България часове преди Рождество Христово

В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му. Църквата е уникална с външната си каменна фасада . Строежът ѝ, воден от унгарски архитекти , започва през 1851 г. и продължава четири години. Две години по-късно поръчана и пристигнала от..

публикувано на 24.12.24 в 15:11

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до Слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до Слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия.  Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58