Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий.
Врачанският митрополит Григорий (Красимир Маринов Цветков) е роден на през 1970 г. в Ботевград. През 96-та г. е подстриган за монах в Хаджидимовския манастир "Св. Георги" от Неврокопският митрополит Натанаил. Завършва богословие в Атина три години по-късно. Бил е протосингел на Софийска митрополия, втори викарен епископ на Софийския митрополит и викарий на митрополията. През 2011г. става игумен на Троянския манастир. А преди 7 години с пълно единодушие е избран за Врачански митрополит.
При поемането на Врачанска митрополия митрополит Григорий очертава две основни насоки, върху които ще работи – благоустрояването на храмовете и духовното израстване на децата и младите хора.
И в действителност много храмове в митрополията се обновяват. Такъв е и един от най-емблематичните за Врачанска епархия храм „Свети Климент Охридски“, разположен по дефилето на река Искър край гара Черепиш. От 50-те години на миналия век до началото на промените там е била заточена Софийската духовна семинария.
По казуса с прогоненото от Белене сирийско семейство, което бе приютено временно от католически свещеник, митрополит Григорий заявява, че трябва да оказваме помощ на бежанци и нуждаещи се, но след като това бъде добре обмислено и адекватно.
Следващият кандидат за патриарх, посочен от Светия Синод е видинският митрополит Даниил. Той е избран на 32-ят тур с минимумът от 9 гласа.
Видинският митрополит Даниил (Атанас Николов) е роден през 72-ра г. в Смолян. Също като Варачанският митрополит Григорий е подстриган за монах от Неврокопският митрополит Натанаил, но три години по-късно – през 99-та година. През 2002 г. бъдещият митрополит Даниил завършва Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски". През 2008 г. е хиротонисан за епископ в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски" и е назначен за викарий на Неврокопския митрополит. От 2010 г. е викарий на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф. От 2018 е избран за Видински митрополит.
По време на служението си митрополит Даниил обновява много църкви в епархията. Един от храмовете, които възстановява е митрополитския храм „Св. Николай“.
Повече от две години Видинска митрополия осигурява топъл обяд за бедни по няколко пъти седмично. Към епархията е открито православното неделно училище, а от тази есен отваря врати ново начално училище в града.
Осем месеца след началото на войната в Украйна, митрополит Даниил се обърна към духовниците в своята епархия да отправят молитви за мир по време на службите. Според него никой от участниците в конфликта не може да бъде оневинен и оправдан за случващото се за сметка на другия. В писменото си обръщение митрополит Даниил подчертава, че се наблюдават „тенденции за посяване на омраза, отрицание ненавист, включително в нашето общество към едната от воюващите страни, нарочвана за единствен и непровокиран агресор.“
Последният кандидат за патриарх на Българската православна църква, избран след 42 гласувания е Ловчанският митрополит Гавриил. През 2013 по време на каноничният избор за патриарх след кончината на патриарх Максим, митрополит Гавриил беше трети в списъка с кандидати – след Старозагорският митрополит Галактион и Русенският митрополит Неофит.
Светското име на митрополит Гавриил е Цветан Методиев Динев. Той е роден е през 50-та г. в гр. София. От 1953 г. до 1966 г. семейството му живее в Чехословакия, където той завършва и основното си образование. През 79-та година е подстриган в монашество от епископ Партений – викарий на Софийския митрополит. През 1984 г. завършва Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София. Защитава дисертация в Московксата духовна академия и става доктор на Богословието. През 1986 г. архимандрит Гавриил е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия, какъвто остава до 1991 г. До края на 98-ма година Гавриил е протосингел на Софийска митрополия. През време на служението си в София като архимандрит и епископ той се изявява като ревностен защитник на каузата на каноничната Българска православна църква - против разколническите действия на т. нар. "алтернативен синод". През 98-а г. е въздигнат в епископски сан с титлата "Макариополски" и е назначен за викарий на Софийския митрополит. През 2001 година е избран за Ловчански митрополит.
След избирането си за Ловчански митрополит Гавриил започва подготовката по изграждането на най-големият нов храм в България след промените „Св. Св. Кирил и Методий“. Строителството започва през 2003 години и завършва 14 години по-късно. По време на своето над 20 годишно служение като митрополит на Ловчанска епархия, митрополит Гавриил ремонтира десетки църкви и манастира, създава първото в България училище „Свети Седмочисленици“ към митрополията, което от тази есен става основно.
През 2018 година митрополит Гавриил заявява, че ако се приеме Истанбулската конвенция, ще има много по-голямо насилие за жените.
Следващата неделя Патриаршеският избирателен църковен събор, в който над 100 делегати от цялата страна ще репи кой от тримата митрополити – Врачанският Григорий, Видинският Даниил или Ловчанският Гавриил ще бъде новият български патриарх.
Репортаж на Виктория Петрова чуйте в звуковия файл.
ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..
"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..
Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 . Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..
Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби . От МВР обясняват, че често през летните месеци на годината част от криминалния контингент се мести от големите градове в морските ни курорти . В същото време от Националната полиция апелират към хората да не дават информация, макар и неволна за това какво държат в домовете си. По този начин..
ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели "Доколкото си спомням имаше и твърдения за други..
" Депозитната система , която предстои да бъде изградена и да функционира в България, трябва да има категорично същия облик, който е обликът на европейските депозитни системи , доказали своята ефективност и ефикасност - да могат да събират 90% като минимум от пуснатите на пазара напитки в опаковки от пластмаса и метал до 3 литра ". Това заяви пред..
"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски". Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това в северномакедонския наратив има..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..