Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий.
Врачанският митрополит Григорий (Красимир Маринов Цветков) е роден на през 1970 г. в Ботевград. През 96-та г. е подстриган за монах в Хаджидимовския манастир "Св. Георги" от Неврокопският митрополит Натанаил. Завършва богословие в Атина три години по-късно. Бил е протосингел на Софийска митрополия, втори викарен епископ на Софийския митрополит и викарий на митрополията. През 2011г. става игумен на Троянския манастир. А преди 7 години с пълно единодушие е избран за Врачански митрополит.
При поемането на Врачанска митрополия митрополит Григорий очертава две основни насоки, върху които ще работи – благоустрояването на храмовете и духовното израстване на децата и младите хора.
И в действителност много храмове в митрополията се обновяват. Такъв е и един от най-емблематичните за Врачанска епархия храм „Свети Климент Охридски“, разположен по дефилето на река Искър край гара Черепиш. От 50-те години на миналия век до началото на промените там е била заточена Софийската духовна семинария.
По казуса с прогоненото от Белене сирийско семейство, което бе приютено временно от католически свещеник, митрополит Григорий заявява, че трябва да оказваме помощ на бежанци и нуждаещи се, но след като това бъде добре обмислено и адекватно.
Следващият кандидат за патриарх, посочен от Светия Синод е видинският митрополит Даниил. Той е избран на 32-ят тур с минимумът от 9 гласа.
Видинският митрополит Даниил (Атанас Николов) е роден през 72-ра г. в Смолян. Също като Варачанският митрополит Григорий е подстриган за монах от Неврокопският митрополит Натанаил, но три години по-късно – през 99-та година. През 2002 г. бъдещият митрополит Даниил завършва Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски". През 2008 г. е хиротонисан за епископ в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски" и е назначен за викарий на Неврокопския митрополит. От 2010 г. е викарий на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф. От 2018 е избран за Видински митрополит.
По време на служението си митрополит Даниил обновява много църкви в епархията. Един от храмовете, които възстановява е митрополитския храм „Св. Николай“.
Повече от две години Видинска митрополия осигурява топъл обяд за бедни по няколко пъти седмично. Към епархията е открито православното неделно училище, а от тази есен отваря врати ново начално училище в града.
Осем месеца след началото на войната в Украйна, митрополит Даниил се обърна към духовниците в своята епархия да отправят молитви за мир по време на службите. Според него никой от участниците в конфликта не може да бъде оневинен и оправдан за случващото се за сметка на другия. В писменото си обръщение митрополит Даниил подчертава, че се наблюдават „тенденции за посяване на омраза, отрицание ненавист, включително в нашето общество към едната от воюващите страни, нарочвана за единствен и непровокиран агресор.“
Последният кандидат за патриарх на Българската православна църква, избран след 42 гласувания е Ловчанският митрополит Гавриил. През 2013 по време на каноничният избор за патриарх след кончината на патриарх Максим, митрополит Гавриил беше трети в списъка с кандидати – след Старозагорският митрополит Галактион и Русенският митрополит Неофит.
Светското име на митрополит Гавриил е Цветан Методиев Динев. Той е роден е през 50-та г. в гр. София. От 1953 г. до 1966 г. семейството му живее в Чехословакия, където той завършва и основното си образование. През 79-та година е подстриган в монашество от епископ Партений – викарий на Софийския митрополит. През 1984 г. завършва Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София. Защитава дисертация в Московксата духовна академия и става доктор на Богословието. През 1986 г. архимандрит Гавриил е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия, какъвто остава до 1991 г. До края на 98-ма година Гавриил е протосингел на Софийска митрополия. През време на служението си в София като архимандрит и епископ той се изявява като ревностен защитник на каузата на каноничната Българска православна църква - против разколническите действия на т. нар. "алтернативен синод". През 98-а г. е въздигнат в епископски сан с титлата "Макариополски" и е назначен за викарий на Софийския митрополит. През 2001 година е избран за Ловчански митрополит.
След избирането си за Ловчански митрополит Гавриил започва подготовката по изграждането на най-големият нов храм в България след промените „Св. Св. Кирил и Методий“. Строителството започва през 2003 години и завършва 14 години по-късно. По време на своето над 20 годишно служение като митрополит на Ловчанска епархия, митрополит Гавриил ремонтира десетки църкви и манастира, създава първото в България училище „Свети Седмочисленици“ към митрополията, което от тази есен става основно.
През 2018 година митрополит Гавриил заявява, че ако се приеме Истанбулската конвенция, ще има много по-голямо насилие за жените.
Следващата неделя Патриаршеският избирателен църковен събор, в който над 100 делегати от цялата страна ще репи кой от тримата митрополити – Врачанският Григорий, Видинският Даниил или Ловчанският Гавриил ще бъде новият български патриарх.
Репортаж на Виктория Петрова чуйте в звуковия файл.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..