Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си заради война, насилие или някаква форма на преследване. В края на миналата година броят на разселените хора е бил 117,3 милиона, като се предполага, че към май тази година те са се увеличили с близо 10% повече в сравнение с предходната година. Освен това тази бройка се равнява на 1,5% от населението на света, обяви върховният комисар за бежанците Филипо Гранди:  

"По наши изчисления най-актуалната цифра е 120 милиона. Така че броят е нараснал с шест милиона души. Това са бежанци, хора, търсещи убежище, вътрешно разселени или принудени да бягат от конфликт, преследване и различни, все по-сложни форми на насилие."

Според службата на ООН повече от две трети от тези хора са вътрешно разселени, като само в Судан има над 9 милиона вътрешно разселени, а 2 милиона души са избягали в съседни държави. В Газа израелската сухопътна офанзива срещу Хамас и бомбардировките са принудили 1.7 милиона души или около 80% от населението на анклава да се мести във вътрешността на територията и то по няколко пъти.  Най-голямото разселване в света досега е предизвикано от гражданската война в Сирия, която започна през 2011 година. Все още близо 14 милиона сирийци са далеч от родината си. Прези миналата година милиони са прокудени от домовете си в Демократична република Конго и Миянма заради сражения и активни бойни действия.

Филипо Гранди

За съжаление броят на бежанците продължава неизменно да расте, отбеляза Гранди:.

"120 милиона е много голяма цифра. Важно е също да отбележим, че за съжаление за дванайсета поредна година броят се увеличава. Конфликтите остават една от най-големите причини за разселването."

Нови и стари кризи повишават броят на бежанците в световен мащаб, отчита агенцията и добавя, че не е вярно, че  всички търсещи убежище се насочват към богати държави. Мнозинството от хората или около две трети от тези, които са избягали в чужбина, остават в съседни страни, често при трудни условия, но с надеждата, че ще може скоро да се завърнат в родината си. През изминалата година Съединените щати са били най-популярната дестинация за търсещите дългосрочна закрила и страната е получила най-голям брой молби за убежище, следвана от Германия.

"Конфликтите се водят почти навсякъде и от почти всички страни с пълно незачитане на законите на войната, на международните хуманитарни норми. А много често конкретната цел е да се тероризират хората, да се насади страх у тях, което разбира се води до още повече бежанци отколкото в миналото,"  изтъкна Гранди.

Върховният комисар за бежанците призова правителствата да се опитат да решат проблема в основата му. Вместо да политизират бежанския въпрос и да търсят временни решения като затварянето на граници, управляващите трябва да работят заедно за намиране на трайни решения:

"Ако не настъпи промяна в световната геополитика, прогнозирам със съжаление, че цифрата ще продължи да расте. Може би не сериозно, но само ако имаме късмет да не избухват нови конфликти. Но фактът, че старите конфликти не се решават, също предизвиква увеличен брой бежанци. Надявам се политиците да проумеят, че хората имат нужда от светлина в края на тунела. Към момента обаче съм предпазлив в надеждите си."


В рязък контраст с призивите на ООН за решаване на въоръжените конфликти е докладът на изследователи от Програмата за оръжия за масово унищожение в Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ), които са установили, че ядрените сили модернизират арсеналите си с нарастването на геополитическото напрежение в световен мащаб.  Деветте държави с ядрени оръжия, Русия, САЩ, Франция, Индия, Китай, Израел, Великобритания, Пакистан и Северна Корея, са похарчили колосални суми, отбеляза Алиша Сандърс Закри от института:

"Установихме, че през 2023-а всичките девет страни, които разполагат с ядрени оръжия, са похарчили 91 милиарда и 400 милиона долара за тях. Това са около три хиляди долара на секунда."

Близо 9 585 са ядрените бойни глави, годни за потенцилна употреба, а 2 100 от тях се поддържат в състояние на "висока оперативна готовност" за балистични ракети. Почти всички от тях са в арсеналите на Русия и САЩ, които заедно притежават 90 % от ядрените оръжия в света. За първи път обаче СИПРИ предупреждава, че Китай разполага с "няколко бойни глави в състояние на повишена оперативна готовност", т.е. готови да бъдат използвани незабавно. "В момента живеем в един от най-опасните периоди в човешката история", предупреди Сузи Снайдър, съавтор на доклада:

"Възоснова на изчисленията ни може да заключим, че определено се връщаме към  съревнованието за ядрено въоръжаване. Крайно притеснително е, че се харчат такива пари от всички държави. Проблемът с ядрените оръжия е, че ефектът им не спира до границите на съответната страна, не може да използвате ядрено оръжие с надеждата, че то ще порази само хората на бойното поле."

Колосалните суми дадени за ядрено въоражаване показват, че се връщаме към лъжливата логика, че този тип оръжия са ценни, а всъщност единственото, което е попречило да бъдат използвани към момента е късмет. Късметът не е добра стратегия за сигурност, заключава Снайдър.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31