В рубриката за българското музикално минало "Помните ли..." в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 90-годишнината от рождението на изтъкнатата камерна певица и вокална педагожка проф. Реса Колева, подготвила и възпитала плеяда наши певци, сред които Веселина Кацарова и Светла Василева, познати с голямата си международна кариера на оперните сцени по света.
Реса Колева е родена на 12 юни 1934 г. в Инсбрук, Австрия, където баща ѝ работи. Детството си прекарва в село Драганово, близо до Горна Оряховица. В къщата има много музика - баща ѝ свири на флейта, майка ѝ пее народни песни, а тя се изявява в училищната самодейност. Завършва Строителния техникум във Велико Търново със специалност архитектура, а бракът ѝ с журналист я води в София.
В периода 1957/1962 г. следва в Музикалната академия, в класа на Цветана Дякова, през 1967 г. защитава аспирантура по вокална педагогика, специализира в Москва при Оксана Свешникова и в Букурещ при Арта Флореску и Емилия Петреску. От 1967 г. Реса Колева е преподавател в Музикалната академия, през 1974 г. става доцент, а през 1987 - професор. Едновремено с това - между 1976/1978 г. - е старши специалист по музикално образование към Комитета за култура. Участва в Световния конгрес на вокалните педагози и учители в Страсбург, където изнася открит урок с Веселина Кацарова.
От 1987 до 1993 г. проф. Колева е декан на Вокалния факултет, а от 2000 г. две години е гост-професор в Япония. Изнася курсове в Пхенян, Токио, Киото, Хамамацу, у нас организира международна лятна академия „Русалка“. Участвала е в журитата на межуднародни певчески конкуси у нас и в Лайпциг, Тбилиси, Токио.
Реса Колева е автор на редица научни публикации, рецензии, съставител е на песенни сборници. За своите заслуги като вокален педагог е удостоена с титлата Доктор хонорис кауза на НМА "Проф. Панчо Владигеров" и наградата "Златен век" на Министерството на културата.
Освен с дейността като вокален педагог, Реса Колева е известна като великолепна камерна певица, изпълнителка на много неизвестни вокални творби у нас, както и на песни от български автори. Особено място заема в репертоара ѝ вокалното творчество на Йохан Себастиан Бах, арии от кантатите му тя изпълнява за първи път в България, съпровождана от орган, обой и флейта. Гостувала е в Австрия, Нидерландия, Германия, Югославия, Куба, Япония, Русия, Естония, Литва, Чехия, Полша и др., участвала е в Хенделовите тържества в трад Хале. Огромна е и звукозаписната ѝ дейност - има регистрирани 689 песни на композитори от 17. век до наши дни.
Реса Колева почина на 29 декември 2020 г.
В Златния фонд е запазено нейно изказване, а в богатата фонотека на БНР има много нейни записи. Чуйте в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...