Няма как една и съща дейност да се извършва за в пъти по-малко заплащане. Аптеките ще спрат да работят и все по-често ще виждаме надписи, че не работят с НЗОК.
Това каза пред БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз, като коментира проект за нормативни промени, предвиждащи електронните рецепти за лекарства по Здравна каса да могат да се изпълняват частично в аптеките.
Идеята е при липса на даден медикамент, пациентът да го потърси на друго място или да изчака доставката му в същата аптека в рамките на 24 часа.
Ако в аптеката са налични само някои от предписаните на човек лекарства, фармацевтът може да ги отпусне на момента и рецептата ще се води частично изпълнена. Останалата част от нея трябва да бъде изпълнена в срок от 2 работни дни, но не по-късно от датата на валидността й, предвиждат нормативните промени.
Повторното отпускане на лекарства може да се случи в същата или в друга аптека, която работи със Здравната каса. Целта е да не се прекъсва терапията на пациентите, включително когато в аптеката нямат достатъчно опаковки от дадено лекарство.
"Според предложените промени заплащането за аптеките остава по стария начин, което означава, че от една рецепта, ако бъдат изписани всички лекарства, аптеката ще получи заплащане само за една рецепта, а ще отпусне цялата терапия на пациента", обясни той.
По думите на Маринов мотивите на Здравната каса са чисто финансови - искат да плащат по-малко на аптеките:
"А никога не се е вълнувала от това какви затруднения има пациентът. Ако са се вълнували от това, досега да са направили тези промени, когато въведоха електронните рецепти. В момента единственият мотив на НЗОК за това нещо е да плаща по-малко".
В деня на професионалния празник на фармацевтите - Еньовден, в предаването ''Нещо повече'' Димитър Маринов коментира лечението с билки, като подчерта, че продължителността на живот на хората днес е в пъти повече от времето, в което лечението е било само с билки:
"Не казвам, че хората не трябва да използват билки, но не трябва да имат свръх очакване и в никакъв случай не може да се разчита само на билки. Не е въпросът само колко дълго време ще живеем, а как ще живеем".
Интервюто на Диана Янкулова с Димитър Маринов можете да чуете от звуковия файл.
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България. Това обясни пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години. В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..
"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. Де Керсмакер отново припомни..
Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..
Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..