Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

3
Даниела Ненова
Снимка: Личен архив

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51 епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности”.

Рехабилитационният център за птици, в който Даниела Ненова помага, е един от близо стоте подобни центъра в САЩ. Някои от тях са за птици, други приютяват и всякакъв друг вид диви животни. Тези специални центрове, които на мене ми изглеждат като старчески и възстановителни домове за диви животни се издържат най-вече от доброволни дарения и от доброволци.

Често пъти те са и място за обучение на студенти или за изследвания на животните в дивата природа. А за любители на природата като Даниела те са възможност да бъдат близо до свят на тишина и спокойствие, на глътка въздух извън шумотевицата и суетата на големия град. Това е любимото ѝ развлечение. А работата е нещо съвсем различно. 

Даниела е на 33 г., родена е в Русе, завършила е кукловодство в НАТФИЗ, но вместо да стъпи на сцената в България, поема пътя към Америка. 

Кога беше първото ти запознанство с Америка?

"Бях на 16 години. Майка ми ме записа на програма, в която отиваш за една цяла година при американско семейство и живееш в американска среда и ходиш на училище. И всъщност първото ми запознаване със САЩ беше в Монтана."

Тогава ли те омагьоса Америка и реши, че трябва да дойдеш и да живееш тук?

"Когато завърших НАТФИЗ трябваше да взема решението. Избрах САЩ, защото беше нещо ново.

Ти си завършила кукловодство. Различен ли е кукленият театър в България от кукления театър в Америка?

"Да, определено. Технически българският театър е много по-добър от към начин, по-който се играе с кукла и по-начин по-който куклата се одухотворява, по-начин по-който се движи на сцената. Мисля, че това е защото тук има много места, където можеш професионално да учиш и повечето хора, които обичат да се занимават с куклен театър правят прекрасни кукли визуално, но не са толкова запознати как се играе откъм театрална гледна точка. Поне класът, който аз съм завършила на проф. Румен Рачев - ние държахме изключително много на детайли и на техниката, с която играем с кукли."

Даниела Ненова

Ти говориш и за куклен театър за възрастни - по какъв начин заинтригувате с кукли възрастните?

"Има стигма, че куклите са само за деца, но общо взето поне от представленията, в които аз съм участвала, публиката си тръгва малко изненадана, че са могли емоционално да се докоснат до герой, който е кукла. Куклите могат да правят всичко, което един драматичен актьор може да прави на сцената, плюс всички неща, които ние не можем чисто, защото физически имаме бариери. Това, което прави куклите изключително цветни на сцена е, че могат да казват неща, които хора не биха имали смелост да говорят толкова много за тях."

Тръгвайки към Америка, представяше ли си да правиш театър за американците или имаше други представи и други мечти?

"Да, мисля, че всеки нов човек в изкуството е малко късоглед и иска да се впише в това, което се счита нормално. Аз отначало мечтаех да си събера пари и да се преместя в Ню Йорк, да работя на Бродуей, да имам участия в мюзикъли. Сега, когато съм на 33, с натрупването на опит някак си намерих своята ниша и открих какъв съм аз като артист и вече нямам нуждата да се вмествам в нечии други обувки, а съм си намерила своя начин на изразяване. Дори, когато участвам във филми или когато съм на сцена в театрални постановки, винаги бих избрала малката си театрална компания, към която се връщам, защото този живот ми допада повече като човек, който съм аз по душа"

Обичам и природата, да ходя на палатки, живея извън града, извън Синсинати буквално в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие. И всяка сутрин храня бухали и сови, ястреби и соколи и след това отивам на работа, където преподавам театър, и след това отивам на репетиция, където работя над своето си представление.

Даниела Ненова

Наблюдаваш птиците - интересни ли са?

"Мисля, че всяка една от тях има свой определен характер и различни черти. С някои имам по приятелски отношения отколкото с други. Някои са по страхливи, други са по-приятелски настроени идват и те поздравяват.

В момента любимата ми е една бухалка. Казва се Хера. Тя официално е тинейджър по бухалски години и е изключително сприхава, не обича да ѝ се чисти клетката, мисли, че хората се мъчат да ѝ открадват храната, което не е така. Имахме един много мил лешояд, който се казваше Ъроу, но тя за съжаление почина на бабинската възраст от 307 години, което за лешояд е изключително много.

Някои от птиците са постоянни жители в центъра, защото или им липсва крило, или имат болест и за това те са там, от към образователна гледна точка."

Можеш ли да кажеш, че мечтата ти Америка е сбъдната?

"Аз нямам само една мечта. Работя много за да продължавам да сбъдвам мечтите си!"

След 10 години в Америка Даниела Ненова е разбрала, че не мърморенето и самосъжалението, лошото настроение и намръщената физиономия помагат, а усилията и работата, за да могат нещата да стават така, както ги искаш и както сам си ги направиш, за да се чувстваш добре със самия себе си и да си полезен и за другите. 


Интервю на Елена Цанева с Даниела Ненова за рубриката ни "Америка- илюзии и реалности".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55
Димитър Събев (л)

Мечта в инвалидна количка

Желанието да пътува по света и да се докосне до природата и културата на различни държави е все още несбъдната мечта на 33-годишния Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище. Мечтаейки, той решава да учи мениджмънт в туризма. По време на студентски стаж във Франция обаче става тежка злополука, след която Митко е прикован в инвалидна количка...

публикувано на 14.01.25 в 06:35