Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доклад за конвергенцията 2024 г.

ЕЦБ: Инфлацията в България остава доста над референтната ѝ стойност в еврозоната

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Инфлацията в България остава доста над референтната ѝ стойност в еврозоната, докато бюджетният дефицит и държавният дълг са под референтните нива. Българското законодателство е съвместимо с Договорите и Устава на Европейската система на централните банки (ESCB), както се изисква съгласно член 131 от Договора, при спазване на условията и тълкуванията, изложени в раздел 7.1.

Това са заключенията в публикувания днес Конвергентен доклад 2024 г. на Европейската централна банка за прогреса по пътя на приемане на еврото. Докладът за конвергенция оценява напредъка към приемане на еврото в България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.

В доклада на ЕЦБ се посочва, че през май 2024 г. средният 12-месечен темп на хармонизираната инфлация (HICP) в България е 5,1%, т.е. доста над референтната стойност от 3,3% по критерия за ценова стабилност.

Референтната стойност се основава на трите държави членки на еврозоната с най-добри резултати през последните 12 месеца -  Дания (с инфлация от 1,1%), Белгия (1,9%) и Нидерландия (2,5%), като се вземат техните средни нива на инфлация през последните 12 месеца и се добавят 1,5 процентни пункта. Една страна - Финландия - беше изключена от това изчисление, отбелязва ЕЦБ.


Европейската централна банка очаква инфлацията в България да намалее постепенно през следващите месеци с оглед отслабване на затрудненията в доставките. В същото време обаче ЕЦБ очаква основната инфлация в нашата страна да остане трайно висока, отразявайки главно силния възходящ натиск по отношение на заплатите на фона на затегнатия трудов пазар. Разходите за труд на единица продукция са нараснали с 27,4% през периода от 2020 г. до 2023 г., което е доста над нивото в еврозоната от 9,5%.

ЕЦБ посочва, че съществуват опасения относно устойчивостта на конвергенцията на инфлацията в България в дългосрочен план. Процесът на икономическо догонване вероятно ще доведе до положителни инфлационни диференциали спрямо еврозоната, тъй като БВП на глава от населението и ценовите равнища все още са значително по-ниски в България, отколкото в еврозоната.

В доклада също така се отбелязва, че в момента България не е обект на решение на Съвета за наличие на прекомерен дефицит. Държавният бюджетен дефицит на България е 1,9% от БВП през 2023 г., т.е. доста под референтната стойност от 3%, а съотношението дълг към БВП е 23,1%, т.е. доста под референтната стойност от 60%.


ЕЦБ посочва, че българският лев участва в ERM II през двугодишния референтен период от 20 юни 2022 г. до 19 юни 2024 г. През референтния период левът не показва отклонение от централния курс. Споразумението за участие в ERM II се основава на редица политически ангажименти на българските власти.

В момента България работи за изпълнение на тези ангажименти след влизането в т.нар. "чакалня на еврозоната" и се насърчава да ускори усилията си за изпълнение на елементите на плана за действие, който беше приет от Групата за финансови действия (FATF), след като България беше поставена в "сивия списък" на FATF юрисдикции под засилено наблюдение през октомври 2023 г.

За референтния период от юни 2023 г. до май 2024 г. дългосрочните лихвени проценти в България са средно 4,0% и по този начин са под референтната стойност от 4,8% за критерия за конвергенция на лихвените проценти, сочи докладът на ЕЦБ. Разликата между дългосрочните лихвени проценти в България и лихвените проценти в еврозоната (претеглени спрямо БВП) леко намалява, като в края на референтния период възлиза на 0,9 процентни пункта. Капиталовите пазари в България остават по-малки и много по-слабо развити от тези в еврозоната.

Докладът на ЕЦБ за конвергенцията подлага на преглед икономическата и правната конвергенция на държавите членки на ЕС извън еврозоната с дерогация, на всеки две години или по искане на отделна държава. В него се оценява степента на устойчива икономическа конвергенция с еврозоната, доколко националното законодателство е съвместимо с правната рамка на ЕС и доколко са изпълнени законовите изисквания за съответните национални централни банки.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветът на ЕС одобри новите санкции срещу Русия

Съветът на ЕС одобри новите санкции срещу Русия, съобщи върховният европейски представител по външната политика и сигурността Кая Калас. По нейните думи мерките включват действия срещу хибридните заплахи и нарушенията на човешките права. Кая Калас: Нужен е още натиск над Русия, работи се над нов санкционен пакет Датата за влизане в сила на..

публикувано на 20.05.25 в 14:07

Първите държавни имоти с отпаднала необходимост в Благоевград вече са продадени

Първите държавни имоти с отпаднала необходимост в списъка на областна администрация Благоевград вече са продадени. Парк "Македония", който община Благоевград върна на държавата след серия от съдебни дела, за да го поиска отново, не е застрашен, заяви кметът Методи Байкушев. 145 декара от терените на бившите казарми в Петрич вече са..

публикувано на 20.05.25 в 14:03
Президентът и японският премиер Шигеру Ишиба

Радев и Ишиба с декларация за стратегическо партньорство между България и Япония

В Токио президентът Румен Радев и японският премиер Шигеру Ишиба подписаха декларация за стратегическо партньорство между България и Япония.  Двете държави ще работят за засилване на сътрудничеството в широк спектър от области, включително сигурността, икономиката, културата и образованието, както и регионалният обмен, посочи японският премиер...

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Язовир

Петиция настоява за незабавна проверка на състоянието на язовир "Йовковци“

Жители на Великотърновска област настояват за незабавна проверка на състоянието на язовир "Йовковци“. Започната е петиция до Екологичното министерство, до Комисията за енергийно и водно регулиране, до Басейнова дирекция и до омбудсмана.  В петицията  се настоява за спешно изясняване на актуалните обеми в язовир "Йовковци“, който водоснабдява..

публикувано на 20.05.25 в 13:55
Ямбол

Почти единодушно е приет бюджетът на Ямбол от 140 млн. лв.

С почти пълно единодушие съветниците в Ямбол приеха бюджета на града за тази година на днешното си заседание. Над 140 млн. лева ще бъдат разпределени в отделните дейности, като за  капиталови разходи са предвидени близо 14 млн. лева. С 32 гласа "за", два - "въздържал се" и само два "против" бюджетът на Ямбол беше приет. Над 60 и половина млн...

публикувано на 20.05.25 в 13:50

Над 200 000 м предпазни ивици срещу пожари са изградени в горски територии през 2025 г.

Над 200 хиляди метра предпазни ивици и прегради срещу пожари са изградени в горските територии от началото на годината. Това съобщават от Агенцията по горите. Целта е превенция и намаляване на риска от възникване и разпространение на огнените инциденти в горите.   С наближаването на пожароопасния сезон структурите на агенцията..

публикувано на 20.05.25 в 13:50

ВАС даде ход на делото за последния конкурс за избор на генерален директор на БНТ

След многократно отлагане Върховният административен съд даде ход на делото по съдебния спор относно резултатите от последния конкурс за избор на генерален директор на БНТ, който Съветът за електронни медии неуспешно проведе през юни 2022 г. Съдебният спор доведе до това, че Емил Кошлуков продължава да ръководи обществената телевизия вече..

публикувано на 20.05.25 в 13:41