Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти: Трябва преосмисляне на политиката на МОН за българските училища в чужбина

| Интервю
Снимка: openparliament.net

Започнали сме с новите програми, по които ще се обучават учителите в българските неделни училища в чужбина. Първото нещо е да излезем от грешното разглеждане за училищата.

Това сподели Камелия Конакчиева - Трибулен, филолог, преводач в европейските институции и дългогодишен ръководител на български училища във Франция в интервю пред БНР.

„Училището трябва да е за жив език, защото трябва да компенсираме, това което децата не живеят извън училището. И когато владеят този жив език, ще могат да стигнат до Ботев и Левски.  Аз не съм от тези да трябва да махнем класика, напротив - това е голямото щастие да можеш да стигнеш до него, но трябва да дадем възможност на всички“, коментира Конакчиева.

Заедно с Димитър Иванов, който живее в Швейцария, коментираха в предаването „Преди всички“, проблемите на учебните програми на МОН за неделните училища в чужбина.

Двамата са автори на анализа, посветен на ефективността на българските неделни училища в чужбина. 

Димитър е експерт на стратегическо планиране, измерване и оценка на ефективността и успява да анализира данните от таблиците на Камелия Конакчиева за боря на децата в българските училища в чужбина. И двамата са единодушни и препоръчват, че трябва преосмисляне на политиката на МОН за неделните български училища в чужбина.

„Моята идея при създаване на училището в Париж не беше да обличаме децата в носии, за да пазят традициите. Моята идея е децата да знаят български, за да им предадем културата“, коментира Камелия Конакчиева.

Тя разказа, че като директор, всяка година си брои пилците към 15 октомври, за да подаде документи за субсидия и „тук Димитър ми отвори очите“.

„Борих се срещу тези данни, защото виждам, че има напуснали, но всяка година се увеличаваме - има деца, които искат да учат и това ни ентусиазира, винаги нараства бройката“, разкри Камелия Конакчиева за причината да се направи анализ на данните.

Димитър сподели, че всяка седмица са водили децата си в неделно училище в Цюрих, което не се субсидира от държавата. 

„Това е голяма инвестиция и в един момент не издържахме на натоварването“, призна той.

В един момент се намират с Камелия Конакчиева и той споделя, че може да ѝ анализира цифрите.

„Ние попитахме МОН, по ЗДОИ, колко деца са минали през системата от началото на двете програми вече 12 години. И кои от тях до кой клас достигат, за да се види с какви компетенции напускат системата. Колко от тези деца, поне година минали през българско неделно училище, продължават в българската образователна система? Оказа че, МОН няма понятие за това нещо и имат технически проблем да обработят данните“, разкри Димитър.

А Камелия Конакчиева допълни:

"МОН вече има данни от 15 години и може да направи чудеса. На мен ми се отвориха очите и на МОН може да се отворят, точно какво прави и да се анализират причините. Че училището прави самосъзнанието и връща в България, е абсурд."

Тя е категорична, че с две познати думи на български език в първи клас децата не могат да учат Ботев и Левски, но могат да го изучават с две непознати.

Според Димитър целта е децата в българските училищата в чужбина да мислят по различен начин, „да мисли като българче“:

„Това политическо разбиране за формиране на българско самосъзнание не се споделя само от Илияна Йотова, тя е представител на голяма част от българските политици и това мислене до голяма степен определя начина на преподаване на български език.“

За Камелия Конакчиева българският език „не ни е емоционално чужд, но трябва да се изучава е с чуждоезикова методика“:

"Ние нямаме днес програми и учебници. В момента се работи по тях, но колко години след като започнахме? Необмислена политика!"

Данните от анализа на Конакчиева и Иванов показват, че след 4 години има отпадане на децата в неделните училища. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Анализ на ефективността на системата на българските неделни училища в чужбина

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акция за по-чиста община Доспат

Близо 50 жители на Доспат се включиха в първата акция от кампанията за по-чиста, зелена и приветлива община Доспат - "Обнови и освежи“. Инициативата за пролетно освежаване и облагородяване на публичната среда е подета от "Обединение за бъдещето на община Доспат". Първата акция промени и разкраси пространството на разклона към с. Любча. В..

публикувано на 06.04.25 в 19:45
Марин льо Пен

Марин льо Пен: Ще следваме примера на Мартин Лутър Кинг

Френският крайнодесен лидер Марин Льо Пен обяви днес, че ще се бори с мирни средства срещу наложената ѝ петгодишна забрана да заема изборни длъжности и че ще черпи вдъхновение от американския борец за граждански права Мартин Лутър Кинг. На този фон в Париж се събраха хиляди нейни привърженици, за да я подкрепят, предаде "Ройтерс"...

публикувано на 06.04.25 в 19:27

Градушка в Смолян

Първата от началото на годината градушка падна днес в Смолян. Леденият валеж продължи около 5-10 минути.  Сняг вали във високите части на областта Смолян, като в района на Рожен и Превала новата снежна покривка е около 5-10 см. Заради снеговалежа е ограничено движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през проходите..

публикувано на 06.04.25 в 19:00

Полицията е задържала избягалия от психиатрията в Курило

Полицията е задържала мъжа, който нанесе побой над двамата синоптици на връх Мургаш и който днес по обед избяга от психиатрията в Курило. Пребиха дежурните метеоролози в станцията на връх Мургаш Бащата на мъжа, пребил двама метеоролози на връх Мургаш, обяви гладна стачка От СДВР съобщават за БНР, че мъжът е напуснал болницат сам без..

публикувано на 06.04.25 в 18:35

Бащата на Сияна призова за шествия срещу убийствата на пътя

Бащата на Сияна - Николай Попов - организира на Лазаровден и на Цветница шествия в памет на детето и срещу убийствата на пътя. Десетки протестираха във Варна срещу войната на пътя "Елате да се помолим за Сияна! Да кажем НЕ на убийствата на пътя кротко разрешени от държавата и от заспалото ни общество. Сияна ни събуди! Бъдете будни!..

публикувано на 06.04.25 в 18:05

2000 души в подписка искат оставки в АПИ

В Плевен близо 2 000 през първия ден се включиха в гражданската подписка за оставката на ръководството на АПИ. Недоволството от лошото състояние на пътищата в региона ескалира след трагичната катастрофа край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Десетки протестираха във Варна срещу войната на пътя Гражданската подписка започна..

публикувано на 06.04.25 в 17:45

Ограничава се движението през проходите Рожен и Превала

Ограничава се движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през проходите Рожен и Превала поради снеговалеж и снегопочистване.  Това съобщиха от Областното пътно управление в Смолян. В ниските части на областта през целия ден продължава да вали дъжд.

публикувано на 06.04.25 в 17:27