Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти: Трябва преосмисляне на политиката на МОН за българските училища в чужбина

| Интервю
Снимка: openparliament.net

Започнали сме с новите програми, по които ще се обучават учителите в българските неделни училища в чужбина. Първото нещо е да излезем от грешното разглеждане за училищата.

Това сподели Камелия Конакчиева - Трибулен, филолог, преводач в европейските институции и дългогодишен ръководител на български училища във Франция в интервю пред БНР.

„Училището трябва да е за жив език, защото трябва да компенсираме, това което децата не живеят извън училището. И когато владеят този жив език, ще могат да стигнат до Ботев и Левски.  Аз не съм от тези да трябва да махнем класика, напротив - това е голямото щастие да можеш да стигнеш до него, но трябва да дадем възможност на всички“, коментира Конакчиева.

Заедно с Димитър Иванов, който живее в Швейцария, коментираха в предаването „Преди всички“, проблемите на учебните програми на МОН за неделните училища в чужбина.

Двамата са автори на анализа, посветен на ефективността на българските неделни училища в чужбина. 

Димитър е експерт на стратегическо планиране, измерване и оценка на ефективността и успява да анализира данните от таблиците на Камелия Конакчиева за боря на децата в българските училища в чужбина. И двамата са единодушни и препоръчват, че трябва преосмисляне на политиката на МОН за неделните български училища в чужбина.

„Моята идея при създаване на училището в Париж не беше да обличаме децата в носии, за да пазят традициите. Моята идея е децата да знаят български, за да им предадем културата“, коментира Камелия Конакчиева.

Тя разказа, че като директор, всяка година си брои пилците към 15 октомври, за да подаде документи за субсидия и „тук Димитър ми отвори очите“.

„Борих се срещу тези данни, защото виждам, че има напуснали, но всяка година се увеличаваме - има деца, които искат да учат и това ни ентусиазира, винаги нараства бройката“, разкри Камелия Конакчиева за причината да се направи анализ на данните.

Димитър сподели, че всяка седмица са водили децата си в неделно училище в Цюрих, което не се субсидира от държавата. 

„Това е голяма инвестиция и в един момент не издържахме на натоварването“, призна той.

В един момент се намират с Камелия Конакчиева и той споделя, че може да ѝ анализира цифрите.

„Ние попитахме МОН, по ЗДОИ, колко деца са минали през системата от началото на двете програми вече 12 години. И кои от тях до кой клас достигат, за да се види с какви компетенции напускат системата. Колко от тези деца, поне година минали през българско неделно училище, продължават в българската образователна система? Оказа че, МОН няма понятие за това нещо и имат технически проблем да обработят данните“, разкри Димитър.

А Камелия Конакчиева допълни:

"МОН вече има данни от 15 години и може да направи чудеса. На мен ми се отвориха очите и на МОН може да се отворят, точно какво прави и да се анализират причините. Че училището прави самосъзнанието и връща в България, е абсурд."

Тя е категорична, че с две познати думи на български език в първи клас децата не могат да учат Ботев и Левски, но могат да го изучават с две непознати.

Според Димитър целта е децата в българските училищата в чужбина да мислят по различен начин, „да мисли като българче“:

„Това политическо разбиране за формиране на българско самосъзнание не се споделя само от Илияна Йотова, тя е представител на голяма част от българските политици и това мислене до голяма степен определя начина на преподаване на български език.“

За Камелия Конакчиева българският език „не ни е емоционално чужд, но трябва да се изучава е с чуждоезикова методика“:

"Ние нямаме днес програми и учебници. В момента се работи по тях, но колко години след като започнахме? Необмислена политика!"

Данните от анализа на Конакчиева и Иванов показват, че след 4 години има отпадане на децата в неделните училища. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Анализ на ефективността на системата на българските неделни училища в чужбина

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34