Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Брегът на Синеморец, Странджа
Снимка: БГНЕС
Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".
 
С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който се натрупва по време на опаковката на лекарствените форми в така наречените блистери само от една поточна линия е 2 тона дневно. А пластмасата е повече от 85% в този отпадък.

Разработеният от него процес не е енергоемък и може да се осъществи със съществуващи вече материали. Предстои изграждането на пилотна инсталация, на която ще се проиграе процесът в условията по-близки до реалната. Институтът по електрохимия и енергийни системи вече пък има изградена пилотна линия за производство на батерии и тип копче. Доцент Тома Станкулов от Института обяснява, че новото при технологията е осигуряването на  енергийна плътност и дълготрайност, като същевременно поддържат производствените разходи на разумно ниво.

Въпреки че в София проектът за изгаряне на отпадъци за ток не получи нужната обществена подкрепа и съдебните процедури го забавиха до степен, че не може да бъде осъществен, от Института по инженерна химия представиха метод за инсталация за преработка на градски битови отпадъци чрез изгаряне. Доцент-доктор Димитър Колев обясни, че колкото по богата е една държава, толкова произвежда повече битови отпадъци. А в бъдеще се очаква генерирането на битови отпадъци да нараства. Според доцент-доктор Димитър Колев инсталациите за изгаряне са сред най-щадящите околната среда. София, с милион и 200 хиляди души, смята доцент-доктор Колев, произвежда годишно 537 000 тона отпадък.

Инсталацията за 100 тона на ден би струвала 48 милиона лева, като годишната печалба от нея е 14 милиона лева. Основните приходи от дейността на инсталацията е таксата за обработване на битовите отпадъци, казва Димитър Колев от Института по инженерна химия. Има издаден патент. Ралица Велинова от Института по обща и неорганична химия към БАН е направила разработка за материали за обезвреждане на парникови газове.

Ралица Велинова каза, че се търси сътрудничество с инженерингови фирми за създаване на полупромишлени инсталации за каталитично пречистване на отпадни газове, съдържащи метан и фирми, интересуващи се от преработката на отпаден гипс фирми за производство на строителни материали. Материалите за поглъщане на въглероден диоксид са на етап лабораторни изпитания.

БАН може и трябва да играе ролята на развоен център за бизнеса, казаха по време Четвъртото издание на форума „Наука за бизнес" представителите на държавата. От МОН посочиха, че ще продължи да инвестира в научна инфраструктура и специфични програми за научни изследвания и иновации.

По програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" ще се финансира и създаване на офис за технологичен трансфер. Една от възможностите е той да се разположи на територията на София Тех Парк. Предстои обявяване на процедура за малки иновативни грантове, предназначена за малки и средни бизнеси с общ бюджет от 25 млн. лева. В България има изградени 16 центъра за върхови постижения и компетентност. А целта е българските компании да работят с български учени у нас.

Репортаж на Добромир Видев чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55
Село Мутулас в Кипър

Екологични прояви в Кипър ще повишават информираността за горите и водите

Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..

публикувано на 22.03.25 в 04:33