Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Брегът на Синеморец, Странджа
Снимка: БГНЕС
Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".
 
С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който се натрупва по време на опаковката на лекарствените форми в така наречените блистери само от една поточна линия е 2 тона дневно. А пластмасата е повече от 85% в този отпадък.

Разработеният от него процес не е енергоемък и може да се осъществи със съществуващи вече материали. Предстои изграждането на пилотна инсталация, на която ще се проиграе процесът в условията по-близки до реалната. Институтът по електрохимия и енергийни системи вече пък има изградена пилотна линия за производство на батерии и тип копче. Доцент Тома Станкулов от Института обяснява, че новото при технологията е осигуряването на  енергийна плътност и дълготрайност, като същевременно поддържат производствените разходи на разумно ниво.

Въпреки че в София проектът за изгаряне на отпадъци за ток не получи нужната обществена подкрепа и съдебните процедури го забавиха до степен, че не може да бъде осъществен, от Института по инженерна химия представиха метод за инсталация за преработка на градски битови отпадъци чрез изгаряне. Доцент-доктор Димитър Колев обясни, че колкото по богата е една държава, толкова произвежда повече битови отпадъци. А в бъдеще се очаква генерирането на битови отпадъци да нараства. Според доцент-доктор Димитър Колев инсталациите за изгаряне са сред най-щадящите околната среда. София, с милион и 200 хиляди души, смята доцент-доктор Колев, произвежда годишно 537 000 тона отпадък.

Инсталацията за 100 тона на ден би струвала 48 милиона лева, като годишната печалба от нея е 14 милиона лева. Основните приходи от дейността на инсталацията е таксата за обработване на битовите отпадъци, казва Димитър Колев от Института по инженерна химия. Има издаден патент. Ралица Велинова от Института по обща и неорганична химия към БАН е направила разработка за материали за обезвреждане на парникови газове.

Ралица Велинова каза, че се търси сътрудничество с инженерингови фирми за създаване на полупромишлени инсталации за каталитично пречистване на отпадни газове, съдържащи метан и фирми, интересуващи се от преработката на отпаден гипс фирми за производство на строителни материали. Материалите за поглъщане на въглероден диоксид са на етап лабораторни изпитания.

БАН може и трябва да играе ролята на развоен център за бизнеса, казаха по време Четвъртото издание на форума „Наука за бизнес" представителите на държавата. От МОН посочиха, че ще продължи да инвестира в научна инфраструктура и специфични програми за научни изследвания и иновации.

По програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" ще се финансира и създаване на офис за технологичен трансфер. Една от възможностите е той да се разположи на територията на София Тех Парк. Предстои обявяване на процедура за малки иновативни грантове, предназначена за малки и средни бизнеси с общ бюджет от 25 млн. лева. В България има изградени 16 центъра за върхови постижения и компетентност. А целта е българските компании да работят с български учени у нас.

Репортаж на Добромир Видев чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21

Над 172 млн. кг отпадъци са събрани благодарение на инициатива за почистване на крайбрежните райони

Над 172 милиона килограма боклук са изчистени от плажове и морски зони благодарение на Световния ден за почистване на крайбрежните райони , който отбелязваме днес.  Боклуците са събрани от над 18 милиона доброволци, включили се в акциите, които се провеждат всяка година от 1986-а насам, обявиха организаторите на екологичната инициатива. Тя е създадена..

публикувано на 21.09.24 в 05:26
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка . Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са..

публикувано на 04.09.24 в 20:19