Имаме нужда нашите политици да бъдат визионери и да гледат не за следващата година, а да осъзнаят, че живеем в променящ се свят и да имат визия какво ще се случи след 10 години. Оказа се, че сме богата държава, плащаме по 30 млн. лв. обезщетения за щетите на земеделските производители от градушки, а не отделяме 10 – 12 млн. лв. на година за противоградна защита.
Това каза адвокатът по земеделско право Пламен Абровски в интервю пред БНР.
Заедно с Димитър Иванов, специалист по противоградна защита, коментираха в предаването "Преди всички" проблема с контрола на валежи и градушки у нас, нанасящи поражения на земеделците.
"Искрено се надявам на 4-годишно управление, защото държавата има нужда от стабилно управление. Трябва да се определят няколко национални приоритета, субсидиите ще ги има и догодина, и догодина ще се засява, въпросът е как ще искаме да изглежда ситуацията следващата година", каза Абровски.
И обясни, че съществуващата система на противоградна защита у нас не е морално остаряла, била е създадена към 80-те години в Северозападна и Югоизточна България, където е имало изглед за градушки.
"В момента имаме условия за градушки в територии, в които са падали, но рядко", посочи той.
"С изграждането на нови 24 площадки към съществуващите ще се разшири обхватът. Говорих със строителите от 2018 г. и те казаха, че една струва 50 000 лв. и държавата няма проблем да извади тези пари", каза адв. Абровски.
Той предупреди, че е "назрял моментът да преосмислим противоградовата си концепция като държава":
"Хубаво е да започнем да работим с облаците, преди да станат градоносни на два етапа. Първият е в сезона на градушките - контролирано изваляване, а вторият е в есенно-зимния сезон. Трета година се правят експерименти с ранно изваляване".
Димитър Иванов, който е специалист и работи заедно с колеги от Румъния, където успешно се справят с предотвратяване на градушки, обясни, че е част от група, която провежда противоградова защита по самолетен способ в Югоизточна България.
"Въздейства се изкуствено и се обхващат засушаванията, като се опитваме да помогнем да се увеличат валежите от облаци, от които не вали или съвсем малко. Както каза адв. Абровски, работата по тези облаци е през есента и зимата, когато може да се постигне валеж. За да се приложи, е необходимо експериментален период, отнема няколко сезона, работи се и в лабораторни условия, но всеки район е климатично различен", обясни Димитър Иванов.
Според него не става дума за пари, а за промените на климата, "засушаванията стават по-чести и с това ще се борим и трябва да има човешка намеса, за да се намалят последиците, това касае водни запаси, земеделие, туризъм, общини".
"Работя в България с колеги от Румъния. Надяваме се, че институциите, които се занимават с водни запаси и земеделие, ще дадат възможност да се организира експериментален период, както и през зимата. Имаме контакт с МЗ, имат положително отношение, трябва да се работи с метеоролозите в НИМХ, за да се направи адекватна програма за нашите условия", коментира Димитър Иванов.
В съседна Румъния успяват да извалят облаците, а у нас още не.
"Румънците ни крадат дъжда и то почти без пари", заяви адв. Абровски.
Абсурдна е ситуацията - имаме учените, имаме парите и гледаме как се прави в Румъния. Тези 10 – 12 млн. лв. на година са смешни за борба с градушките на фона на изплатените обезщетения", категоричен е Пламен Абровски.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Предизвестена хроника! Вотът няма абсолютно никакъв шанс да мине". Това заяви пред БНР политологът Любомир Стефанов. Второ искане за вот на недоверие към правителството е внесено в Народното събрание. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие". Като мотив е посочен "провал в антикорупционната..
Началникът на британските въоръжени сили посети Китай за първи път от десетилетие насам. Адмирал сър Тони Радакин обсъди "въпроси от общ интерес" с военните лидери на Китай в Пекин, се казва в кратко изявление на министерство на отбраната. За последен път британски главнокомандващ на армията е бил в Китай през 2015 година. Откакто стана..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска помощ. Пациентите могат да се обърнат и към прокуратурата. Третата възможност е гражданско дело срещу лечебно заведение или конкретни медицински специалисти за обезщетение за неимуществени вреди...
В Ловеч тази вечер започва тридневният традиционен пролетен празник "Цветница 2025". Жителите и много гости на града ще се докоснат до традициите, обичаите, занаятите и фолклора на региона. Празникът започва а с Балканска вечер на централния площад в Ловеч с изпълненията на общинския духов оркестър, оркестър "Ловеч" и сръбския оркестър..
Израел освободи 10 палестински затворници, задържани в Ивицата Газа, предаде Асошиейтед прес. Мъжете са били откарани в болница в централната част на Ивицата, където са били посрещнати от близките си. Те бяха задържани в северната част на анклава по време на последната израелска офанзива на 6 ноември, преди спирането на огъня през януари...
Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11 часа заради отпадъците на София. Оставката на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева, на директора на завода за боклук Николай Савов поискаха общинските съветници от ГЕРБ - СДС и обявиха, че е..
Министрите от "коалицията на желаещите" обсъдиха в Брюксел евентуалното разполагане на мироопазващи сили в Украйна. Същевременно руската армия отбеляза напредък в украинската Сумска област. Великобритания обмисля да разположи войски в Украйна за срок от пет години, съобщава вестник "Телеграф". Такава е вероятната версия на плана, който е..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
При засилен интерес премина общественото обсъждане за изграждане на кариера за добив на пясък и чакъл в землището на село Първенец, община Родопи,..