Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Панка Пелишек

музика

Проф. Панка Пелишек беше забележителна клавирна педагожка и концертираща пианистка. Поводът е 125-годишнината от нейното рождение. Тя възпита и подготви за концертния подиум цяла плеяда наши пианисти - Венцеслав Янков, Ото Либих, Милена Моллова, Дора Лазарова, Георги Азманов, педагози като Лидия Кутева, Люба Обретенова, Възкресия Вълчанова - мога да изброя още много имена, познати от концертните им изяви у нас и в чужбина. 

Панка Пелишек е родена на 25 май 1899 г. в София. Баща ѝ Вацлав Пелишек е един от първите чешки музиканти, дошли у нас веднага след Освобождението - той свири на валдхорна в първия български военен духов оркестър. Майка ѝ Вероника е внучка на известния чешки композитор Шпиндлер. 

От дете Панка Пелишек свири на пиано - отначало при Франк, после в Музикалното училище при Людмила Прокопова и Андрей Стоянов, след това и при Иван Торчанов. Още ученичка, често акомпанира на пиано на наши известни изпълнители. През 1918 г. учи в шестмесечен курс на Секей в Будапеща, след това завършва Виенската консерватория като ученичка на Йозеф Хофман, в същото време концертира из цяла Австрия заедно с певицата Констанца Кирова. 

След завръщането си в България Пелишек развива активна концертна дейност и като пианистка, и като участничка в различни камерни състави. През 1937 г. критикът Иван Камбуров пише за неин концерт: “Не можем да не се преклоним пред прекрасното изпълнение на Панка Пелишек на чудната Соната в си-бемол на Шопен, изпълнена с такава дълбочина и музикалност. Панка Пелишек има хубав усет за творбите на модернистите - тя свири Дебюси, Равел, Макс Регер, а творбите на композиторите Андрей Стоянов, Панчо Владигеров, Любомир Пипков - по време на пътуванията си в Чехия и Австрия“. 

Започва и дейност като преподавател по пиано - първо в Музикалното училище, след това в Музикалната академия, където през 1939 г. става професор. Голямата ѝ ангажираност в Академията я кара да прекрати изявите си на концертния подиум и се посвещава само на своите ученици, обкръжена с обич и уважение от всички, които я познаваха.

Панка Пелишек умира на 17 януари 1990 г. В Златния фонд на БНР е съхраненно интервю с прочутата пианистка, в което говори за концертната си дейности и за своите ученици. Записът е направен през 1974 г. 

Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31
Служебният министър на културата Найден Тодоров  връчи днес на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките

Министър Тодоров връчи на Светлин Русев и Лия Петрова цигулки "Страдивариус" и "Гуарнери дел Джезу"

Служебният министър на културата Найден Тодоров връчи на музикантите Светлин Русев и Лия Петрова цигулките "Страдивариус" от 1716 година и "Гуарнери дел Джезу" от 1733 г. Те ще ги ползват в следващите 5 години. Инструментите са собственост на българската държава, а церемония беше в Националната галерия. Проф. Минчо Минчев дълги години..

публикувано на 29.10.24 в 11:50