Проф. Панка Пелишек беше забележителна клавирна педагожка и концертираща пианистка. Поводът е 125-годишнината от нейното рождение. Тя възпита и подготви за концертния подиум цяла плеяда наши пианисти - Венцеслав Янков, Ото Либих, Милена Моллова, Дора Лазарова, Георги Азманов, педагози като Лидия Кутева, Люба Обретенова, Възкресия Вълчанова - мога да изброя още много имена, познати от концертните им изяви у нас и в чужбина.
Панка Пелишек е родена на 25 май 1899 г. в София. Баща ѝ Вацлав Пелишек е един от първите чешки музиканти, дошли у нас веднага след Освобождението - той свири на валдхорна в първия български военен духов оркестър. Майка ѝ Вероника е внучка на известния чешки композитор Шпиндлер.
От дете Панка Пелишек свири на пиано - отначало при Франк, после в Музикалното училище при Людмила Прокопова и Андрей Стоянов, след това и при Иван Торчанов. Още ученичка, често акомпанира на пиано на наши известни изпълнители. През 1918 г. учи в шестмесечен курс на Секей в Будапеща, след това завършва Виенската консерватория като ученичка на Йозеф Хофман, в същото време концертира из цяла Австрия заедно с певицата Констанца Кирова.
След завръщането си в България Пелишек развива активна концертна дейност и като пианистка, и като участничка в различни камерни състави. През 1937 г. критикът Иван Камбуров пише за неин концерт: “Не можем да не се преклоним пред прекрасното изпълнение на Панка Пелишек на чудната Соната в си-бемол на Шопен, изпълнена с такава дълбочина и музикалност. Панка Пелишек има хубав усет за творбите на модернистите - тя свири Дебюси, Равел, Макс Регер, а творбите на композиторите Андрей Стоянов, Панчо Владигеров, Любомир Пипков - по време на пътуванията си в Чехия и Австрия“.
Започва и дейност като преподавател по пиано - първо в Музикалното училище, след това в Музикалната академия, където през 1939 г. става професор. Голямата ѝ ангажираност в Академията я кара да прекрати изявите си на концертния подиум и се посвещава само на своите ученици, обкръжена с обич и уважение от всички, които я познаваха.
Панка Пелишек умира на 17 януари 1990 г. В Златния фонд на БНР е съхраненно интервю с прочутата пианистка, в което говори за концертната си дейности и за своите ученици. Записът е направен през 1974 г.
Чуйте в звуковия файл.
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..