Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фармацевти предвиждат икономически обезкървени аптеки и фалити. Какво е решението?

Д-р Николай Болтаджиев: Цялата система е сбъркана. Трябва да има такса за всеки един медикамент, а не за рецепта

| Интервю
Снимка: БТА

"От тази си версия на изменението на Наредба 4 единствено печели НЗОК. По този начин тя ще оправи своя бюджет". Това заяви пред БНР фармацевтът Константин Попов, член на Регионалната фармацевтична колегия в Ямбол. 
По думите му с измененията рецептата става много дълга с много на брой лекарства в нея. Всяко лекарство ще трябва да се верифицира. Таксата за обработка ще бъде намалена до 1 рецепта, посочи той и обясни:

"Ако средно сме изпълнили 3 рецепти на 1 човек с безплатни лекарства и сме получили 15 лв. - в този си вариант на Наредба 4 всички лекарства ще са на едно място и ще получим само 5 лв. Ако нямаме цялата терапия, измененията на наредбата нямат яснота какво се случва и кой ще вземе тази такса". 

В момента, в който броят на рецептите намалее, респективно и таксата, която ние получаваме, ние ставаме икономически обезкървени и в един момент няма да можем да посрещаме високите разходи, които и в момента имаме, подчерта Константин Попов. И предупреди, че в дългосрочен план това ще доведе до фалити на аптеки. 
А пациентите ще продължат да се редят на опашки: 

"Само че ако броят на аптеките, работещи с НЗОК, намалее, както предвиждаме - все повече колеги искат да се откажат от договора си при тези условия, ще се увеличи напрежението между лекари, фармацевти и пациенти и ще направи аптеките доста по-натоварени, особено тези, които ще останат по Здравна каса. Напрежението ще се повиши". 
Според него с изменението на наредбата сумата за отпускане на тези безплатни лекарства ще е със 70% по-ниска

"Ние ще получим със 70% по-малко". 

Всички страдаме от тези решения, взети на парче, категоричен бе фармацевтът. 

"Ако в момента говорим за липса на денонощни аптеки, скоро ще говорим за липса на аптеки, работещи със Здравната каса. А тези, които останат, ще бъдат крайно натоварени. Ще видим опашки от времето преди 30 години", смята той.

Д-р Николай Болтаджиев
"Няма значение цената на лекарството, таксата трябва да е фиксирана, защото това е такса за услуга. Цялата система е сбъркана. Трябва да има такса за всеки един медикамент, а не за рецепта - тогава ще е справедливо", е мнението на д-р Николай Болтаджиев, член на Надзорния съвет на НЗОК.

"Когато таксата е върху медикамент - това е много по-справедливо, по-лесно и по-правилно. /.../ Всяка услуга си има цена и тя трябва да бъде заплатена", категоричен бе той.

Според него в случая страдат и фармацевтите, и пациентите

"Публичните средства на Касата, ако не стигат да се заплати услугата, да се мисли за някакъв друг начин. Ако се мисли нещо, то трябва да се мисли за увеличение на публичните средства, а не за рестрикции върху аптеките, защото наистина може да се получи това, което предвиждат фармацевтите, от което ще страдат най-много пациентите".

По думите му щом фармацевтите протестират, значи наистина има голям проблем. 

Интервютата на Даниела Костова с Константин Попов и на Ирина Недева с д-р Николай Болтаджиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест срещу насилието над деца: Сурови присъди и публичен регистър на педофилите!

С настояване за доживотни присъди и публичен регистър на педофилите десетки протестираха в центъра на София срещу насилието над деца. Според организаторите на протеста има подкрепа за законови промени от всички политически партии , включително извънпарламентарни. Да се удвоят минималната и максималната присъди за сексуално и физическо..

публикувано на 03.04.25 в 06:51
Марк Карни

Остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп

Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп.  "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..

публикувано на 03.04.25 в 05:23
Никос Христодулидис

Никос Христодулидис ще опита да привлече американски инвестиции в Кипър

Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната.  Целта на започващото посещение е популяризирането на..

публикувано на 03.04.25 в 04:43
Киър Стармър

Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова

Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..

публикувано на 03.04.25 в 04:24

"Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49%

Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си.  На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..

публикувано на 03.04.25 в 00:56

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в икономиката ни през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова.  Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11