Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура

Валентина Кашчи
Снимка: Ася Пенчева

На територията на Украйна въпреки войната работят и са финансирани воюващата държава десетки културни и просветни организации.

Още преди две години, с окупирането на първите украински територии от Русия, българските неделни училища в тези земи бяха закрити и бе забранено да се преподава на български език. 

Само в Запорожка област има около 30 български населени места, където живеят таврийските българи. В окупираните Мелитопол, Бердянск, Приморск, Приазовске и селата около тях българските неделни училища там са закрити с решение на руските окупационни власти. 

Там децата са принудени да учат само на руски и са абсолютно забранени както украинския, така и българския език. В другите, повече от 40 училища на територията на Украйна, въпреки войната, българчетата учат български, макар и да е много трудно намирането на учители - войната принуди и педагозите да търсят спасение за семействата си.

Във Всеукраинския център за българска култура в Одеса срещаме единствената останала учителка по български език в центъра - Валентина Кашчи, за да поговорим на български и да разкаже за опита си в училището.

"Съпругът ми е българин. Аз съм също българка, както и родителите ми. Преподавам български език тук в неделното училище на Всеукраинския център за българска култура. Работим с българчета, които в къщи не говорят български, родителите им говорят на руски и украински, както и децата учат западни езици. Но български език сега не може да се изучава пълноценно, преди войната имахме разговори това да стане, но дойде пандемията, войната и нищо не се постигна на държавно ниво. 

Сега се радваме, че поне има неделни училища по програмата на МОН за "Роден език и култура за българите зад граница", поклон за помощта и финансирането, без тях нямаше изобщо да може да се изучава, разказа за БНР Валентина Кашчи, по баща Вичева.

Да знаеш различни езици е богатство, а българската държава оказва подкрепа на българските училища навсякъде по света. 

За нашите хора в Одеса проблем никога не са били парите - има достатъчно успешни бизнесмени, но искат учители, хореографи за танци, творци за насърчаване на децата и обогатяване на културата на всички българи, които носят прародината в кръвта и сърцата си. Само да свърши войната, която прогони хиляди и дори милионната ни Одеса опустя, каза още Валентина Кашчи.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има жертва от наводненията в Западна Гърция

Има жертва от наводненията в Западна Гърция. Властите препоръчват да се избягва пътуване. След няколко часа издирване с дрон спасителите намериха тялото на изчезналия 52-годишен пазач на асфалтова база. Той е бил отнесен от наводнението в следствие на силния дъжд в област Етолоакарнания в западна Гърция. Намерен е на седем километра от..

публикувано на 05.10.24 в 20:55

"Хамас" потвърди смъртта на още един свой командир при израелски удар в Северен Ливан

Палестинската въоръжена групировка "Хамас" потвърди днес смъртта на още един свой командир в Ливан, предаде Ройтерс. Саид Аталах Али, един от лидерите на Бригадите "Изедин ал Касам" - военното крило на групировката, е бил убит при израелски удар по бежанския лагер Бедави на около 5 километра северно от пристанищния град Триполи в Северен..

публикувано на 05.10.24 в 20:48

Чествания под патронажа на президента по повод 1010 години от смъртта на българския цар Самуил

Под патронажа на президента Румен Радев в Националния парк-музей "Самуилова крепост" край петричкото село Ключ се провеждат честванията по повод 1010 години от смъртта на българския цар Самуил. През целия ден хиляди хора от цяла България се стичаха в Националния парк-музей "Самуилова крепост", за да отдадат почит към царя, който е воювал до..

публикувано на 05.10.24 в 20:37
Християн Мицкоски

Мицкоски: Българските политици искат да вкарат темата за РСМ в предизборната си кампания

Премиерът на РСМ Християн Мицкоски каза, че българските политици искат да вкарат темата за Северна Македония и "македонския въпрос" в предизборната си кампания. Така той коментира вчерашното съобщение на българското Министерство на външните работи, че процесът на европейска интеграция се основава на собствените заслуги и не допуска..

публикувано на 05.10.24 в 20:10

Рекорден бой посетители в Деня на отворени врати в АЕЦ "Козлодуй"

В Деня на отворени врати в АЕЦ "Козлодуй" днес атомната електроцентрала беше посетена от над 1000 души, което е най-големият брой в досегашната история, съобщават от пресцентъра на централата. Гости от страната и чужбина имаха възможност лично да видят уникалните съоръжения на централата, поставила началото на ядрената енергетика в България..

публикувано на 05.10.24 в 19:20

РЗИ разпореди оборудване на здравен кабинет в училището в Община Трекляно

РЗИ - Кюстендил направи предписание за оборудване на здравен кабинет в единственото училище в Община Трекляно. Съветниците взеха решение за отпускане на 22 хил. лева по бюджета, за да започне ремонт на помещението и доставката на необходимото оборудване. Към училището в Трекляно, което е със статут на защитено и в него учат 36 деца в смесени..

публикувано на 05.10.24 в 19:11

Около 7000 са радиолюбителите в България

Към настоящия момент радиолюбителите в България са около 7000, това сочат данните на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Интересът към този вид комуникация остава постоянен. Всички радиолюбители в България трябва да притежават разрешително за радиолюбителска дейност.  Разрешението се издава след успешно положен изпит, който се провежда към..

публикувано на 05.10.24 в 19:11