Бих искал да се получи обединение в българския парламент за създаване на национално експертно правителство с голям политически консенсус, но трябва да сме реалисти - отиваме на избори. Не може този цикъл да продължава непрекъснато.
Това коментира макроикономистът проф. Димитър Иванов в интервю пред БНР от Лондон.
„България трябва да се опита да излезе от цикъла на избори и най-разумният ход е конституционни промени. И един голям национален диалог с политическите партии, защото над тях стои България и българските граждани и не може те да са жертва на тези постоянни политически битки“, препоръча той.
Политическата криза в България той описа с думи на Ленин:
"Преди повече от 100 години немодерният днес Ленин бе казал, че има десетилетия, в който нищо не се случва и дни в които се случват десетилетия."
А за неприетото в 50-ото НС правителство коментира:
"Само преди дни, щяхме сякаш с машина на времето, да се завърнем 4 години назад и то след 3 години експерименти. Налице е парламентарна и политическа криза. И всичко това прави формирането на правителство изключително трудно. Но и трети мандат, считам, че ще бъде трудно и противоречиво упражнение."
Иванов припомни, че е от първите, в далечната 2000 г., когато говори за национално експертно правителство.
"А сега битката между политическите елити стана толкова жестока, че правителство с трети мандат трудно може да се намери консенсус.
Не говоря за марионетно или на партийни кукли правителства, такива можем да си правим през ден", предупреди икономистът, който живее в Лондон.
„Трябва ни компетентно правителство със стратегически цели. В този парламент това трудно може да се случи. Днес сме изправени пред перспективата на икономическа нестабилност, критикувана от ЕК, пред Шенген, неовладяна инфлация и изоставаща от технологичния процес в света. България се превърна в страна на голямо частно богатство и още по-голяма обществена мизерия“, коментира Димитър Иванов.
И допълни:
Такъв проект за правителство на ГЕРБ не можеше да бъде приет, това не е конкурс за Мис България. Пред икономиката и гражданите на България стоят въпроси, на които те не са получили отговори. Ще продължи увеличението на държавните разходи, проблемът с бюджетния дефицит, който не присъстваше в предизборната кампанията на нито една партия. Как ще влезем в еврозоната? Ще се повишават ли данъците? И тази бюджетна несигурност е най-сериозната, защото отново влизаме в предизборна кампания и всяка партия ще даде приоритет на своите флиртове и компромиси. Никой не отговаря, как се решава инфлацията.
Според него инфлацията у нас не намалява, „няма такова нещо, намалява скоростта на нейното повишаване“.
„Не считам, че е реалистично инфлацията да бъде овладяна до края на годината. Розови обещания! Съжалявам, че не сме в еврозоната, но тя и цяла Европа не е в добро икономическо състояние. Учудвам се, че в НС се говореха неща – неверни, за ЕС. Един от надвисналите черни облаци над еврозоната е фискалната политика, въведена от тази година. ЕК заплаши, че започва процедури за прекомерен дефицит срещу Франция, Малта и др. Въпросът не е само „не влязохме“, а че България трябва да е мъдра, за да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните сериозни проблеми“, предупреди икономистът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..