Нирадж Кумар е роден в индийския град Бомбай, днешен Мумбай. Поради икономически причини родителите му се преместват в градчето Коимбатур (Coimbatorе) в южната част на Индия. Коимбатур е известено с леярната за производство на метали и автомобилната промишленост. В индийския Манчестър, както е познато селището сред индийците, се произвежда оборудване за текстилната промишленост, резервни части, комплекти моторни помпи и разнообразни инженерни стоки и услуги. В Коимбатур процъфтява развитието на малките и средните компании.
"Там съм учил до 10 клас. След това, пак поради икономически причини, се преместихме в Бангалуру. Сега градът е известен заради проспериращата IT индустрия в сферата на хардуера. Познат е още и като "Зеления град". Много е приятен като град. Живях там три години и отново се върнахме в Бумбай“, сподели Нирадж пред БНР.
На 18 години Нирадж напуска Индия поради икономически причини и започва работа в Камерун. В африканската страна работи почти четири години. Заради започнали размирици в страната решава да отиде на работа в Дубай. Там отново остава около една-две години. Времето, в което Нирадж е в Обединените арабски емирства, в Европа настъпва края на Студената война. С падането на Берлинската стена бизнесмените в Дубай започват да се интересуват от страните в Източна Европа.
"По този начин за първи път минах през България като транзитен пътник. Видях, че тогава в действителност нищо нямаше. Съвсем по-различна беше България от тази, която е днес. Даже и магистралата на Пловдив стигаше само до Пловдив. Не бих казал, че България приличаше на Индия (смее се), беше добре подредена“, спомня си Нирадж.
Преди да мине през България, докато е живял в Индия или в Африка, никога не е чувал нищо за страната ни. Полюбопитствал едва след промените в края на 89та година. По това време в Дубай имало Български индустриален център, откъдето научил малко повече за страната ни.
"Разбрах, че тогава България беше поела по пътя на демокрацията. Дотогава в страната имаше само Кореком – валутни магазини, където предимно чужденците купуваха или някои българи, които работеха в чужбина. В този магазин само можеше да се купува с долари. А, аз като идвах от Дубай, обърнах парите си в левове и влизам в магазина и искам да си купя нещо и ми казват, че не може. И аз се ядосах. И попитах: „Защо не може? Нали сте демокрация?“. И те ме изпратиха при шефа. Така се запознахме с управителя на Кореком. Оказа се, че е бил в Индия и така станахме приятели“.
Днес Нирадж Кумар вече е живял повече в България, отколкото в Индия. Ръководи няколко бизнеса – единият за търговия с индийски хранителни стоки, а другият в сферата на високите технологии. Председателства Сдружение за развитие на бизнес и културни отношения между Индия и България. По тази линия работи и за популяризиране на страната ни сред индийците. Най-успешният проект, заради който много индийци вече не се чудят, когато им спомене за България е боливудският екшън филм . Филмът е заснет в три страни – България, Исландия и Индия. Голяма част от сцените се развиват около най-известните паметници на културата. В това число храм "Свети Александър Невски", парламентът, градската градина в София и Народният театър, Народната библиотека.
Какво задържа Нирадж Кумар повече от 30 години в България?
Репортажа Виктория Петрова в предаването "Пътувай с Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Личен архив на Нирадж Кумар
Съветът на ЕС прие 18-ия санкционен пакет срещу Русия - един от най-мащабните до този момент. В него таванът на руския суров петрол спада от 60 на около 47,6 долара за барел (15% под средната пазарна цена). ЕС прие нов таван за цената на руския петрол Одобрението на новия санкционен пакет стана възможно, след като словашкият премиер..
От създаването на пенсионноосигурително дружество "Топлина" досега не са съставяни актове за административни нарушения за инвестиции в свързани лица, нито за количествени ограничение за инвестиции в икономическа група. Това съобщи Комисията за финансов надзор след запитване на БНР във връзка с анализ на "Грийнпийс" за ПОД "Топлина". В него се..
"За съжаление, през тези две години, в които съм в Израел, още няма две пълни, се наложи няколко пъти да извършваме евакуация на българи". Това разказа пред БНР Славена Гергова, извънреден и пълномощен посланик на страната ни в Израел, в навечерието на 19 юли - Деня на българската дипломация. Посланикът ни в Израел: Все още има желаещи да се..
Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа. Проучване показва, че за юни са се увеличили туристите в Гърция, но приходите са по-малко от миналата година за същия период. Анкета на гръцките медии сред чуждестранните туристи показва възмущението на гостите от прекалено високите цени на сянката на популярни за почивка..
Българин се призна за виновен по обвинение за участие в умишлено убийство в Атина. Той е взел активно участие в прикриване на престъплението. Мъжът си призна, след като разследващите откриха неоспорими доказателства. Срещу обещани 50 000 евро б ългаринът и двамата подсъдими албанци са се опитали да променят уликите срещу убиеца. Последният..
Хората, които настаняват деца или възрастни в различни социални услуги, задължително да проверяват дали те са вписани в регистъра на социалното министерство. За това призова социалният министър Борислав Гуцанов, който днес посети няколко социални услуги, финансирани от държавния бюджет в Ловеч и Летница. Министър Гуцанов посочи, че в..
В полза на държавата вече ще може да се отнема имущество, придобито от престъпна дейност и притежавано или държано от трети недобросъвестни лица. Това предвиждат изменения в Наказателния кодекс, предложени от МС, които НС прие на първо четене със 110 гласа, 8 против и 44 въздържали се. Парламентът прие на първо четене промени в НПК В..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..