Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реалната ситуация се прикрива, за да не ни санкционира ЕК, алармира експертът

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

"Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население"

| Интервю
Димитър Куманов
Снимка: БТА

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността.

Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо".

"Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население", смята Куманов.

Плановете за управление на речните басейни са най-важните стратегически документи, които създават възможност за опазване на всички компоненти на околната среда, заяви той. Старите планове бяха много по-хубави от новите, допълни експертът и даде примери с разпоредби, засягащи сечта, които в новите планове според него облагодетелстват "дървената мафия".

В публикуваните проекти за планове не са посочени водните кризи в Перник и Своге, не са включени и наводненията в Карловско, обясни инж. Куманов.

Реалната ситуация се прикрива, за да не получим санкции от Европейската комисия, категоричен е той.

"Като няма проблем, няма да сложим мерки. И другото – с тези пропуски прикриваме реалността в България и казваме през ЕК – в България ние нямаме никакви проблеми. Това е реалната ситуация."

От липсата на мерки "страшно много хора печелят страшно много пари", посочи Димитър Куманов в предаването "Преди всички".

"Някои мерки са изтрити, други са орязани до безобразие. Това всичкото заминава към Европейската комисия."

"Хората седят без вода в цяла България – и за напояване, и за пиене, и то при сегашните планове за управление, които са много по-добри от следващите", гласи равносметката на инж. Куманов.

"Целите Източни Родопи ще бъдат разорани, за да се добива злато там. Някои процедури са доста напреднали. Аз ако ще изкарам от това злато няколко милиарда лева, първо ще си задам въпроса кои могат да ме спънат. Тези, дето могат да ме спънат, са много лесни", коментира Куманов, визирайки икономически интереси. 

Според него неправителствени организации отвличат вниманието с едни казуси, докато се развиват паралелно други.

"Това че т.нар. правозащитни организации у нас се занимават с това, че един лешояд някъде е родил или че три дървета ще ги вкараме в някакъв регистър, а на 300 метра от тези дървета режат покрай реката същите тези дървета, не е случайно. Ние ще отвличаме вниманието с едното, за да може другото да се развива. Абсолютно съм убеден вече в това."

Плановете сигурно ще минат, направи прогноза Димитър Куманов.

Крайният срок за общественото обсъждане е 30 септември.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17