Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите

4
Димитър Драганов
Снимка: Станислава Пирчева

В свят, изпълнен с предизвикателства и неочаквани обрати, често се оказваме изправени пред изпитания, които ни карат да се чувстваме сами и безнадеждни. Но точно в тези моменти, когато сме на "дъното на пъкъла", можем да открием вътрешната си сила и да излезем по-силни от всякога.

Разказваме за това как да изградим спокойствие, когато останем сами със себе си, как себепознанието може да се превърне в мощен инструмент за преодоляване на трудностите и как себерефлексията над вътрешните ни преживявания може да ни помогне да изплуваме от тъмните кътчета на собствената си душа.

С психолога Димитър Драганов разглеждаме стойността на щастието в живота, изграждането и засилването на себеуважението като вътрешна мотивираща сила, както и какво означава да обичаме себе си и да посрещнем по осъзнат начин различните си потребности. 

Повод за тази среща е новата книга на Димитър Драганов "Когато нямаше никого", която ни разкрива личния му път през тъгата и светлината, към намирането на личностната сила. В нея той споделя своя опит и мъдрост, които могат да бъдат източник на вдъхновение и подкрепа за всички нас.

"Книгата, която е четвърта за мен, този път е на психологическа тематика, сподели в "Нощен Хоризонт" Димитър Драганов.

"В нея описвам лицето на тъгата, което ме заля през изминалата 2023 година, но също така описвам и нещо, което не трябва да се забравя - възраждащото лице и сияние на надеждата

Изследвайки човешката душа, много често самите психолози могат да попаднат в много тежки лични и емоционални кризи, но най-важното от всичко е да намират пътя към светлината, подчерта Драганов. 

Димитър Драганов разказа за личния си опит и наблюдения, които са го подтикнали да създадете тази книга – в нея той споделя стратегии за по-добро самоосъзнаване и удовлетворяване на нашите емоционални и психологически нужди, пътят за намиране на вътрешна сила и мотивация човек да продължа напред и още как можем да изграждаме и поддържаме мрежа от подкрепа около себе си.

Дългосрочните ползи от силното себеуважение за личното и професионалното развитие на човек. Как се променя себеуважението ни през различните етапи на живота. Как можем да адаптираме подхода си към себеуважението, когато преминаваме през значими житейски промени. Какво влияние оказва обществото и културата върху нашето себеуважение и още как можем да се предпазим от негативните влияния и да изградим силно и устойчиво себеуважение независимо от външните фактори. За всичко това отговорите са в книгата - "Когато нямаше никого" - защото тогава всъщност те има теб, каза още авторът. 


Димитър Драганов е роден на 20 май 1999 г. в град Ямбол. Родом съм град Стралджа. За себе си той пише: "От най-ранните си детски години вдъхнах живот на своята поезия – пъстроцветната магия, която ме прави щастлив и ми помага да повярвам, че целият свят е едно красиво и безбрежно измерение. Започнах да пиша стихотворения от 10-годишен и с течение на времето поезията стана моят най-добър и верен приятел, с когото и до ден днешен се намираме в прекрасни, хармонични отношения. Носител съм на награди от различни поетични конкурси, част от които са: I-во място в Национален поетичен конкурс „Непознати улици“, организиран от ПГПАЕ „Гео Милев“, гр. Бургас (2017 г.), I-во място в Национален конкурс „Хората – еднакви и различни“, организиран от Национален дворец на децата и Министерство на образованието (2017 г.), I-во място в областен конкурс за есе по повод 3-ти март, организиран от БОРР – Тервел (2017 г.), I-во място в областен конкурс за есе по повод 3-ти март, организиран от БОРР – Тервел (2018 г.), I-во място в конкурс „Чудото любов“, организиран от РЗИ Хасково и Младежки дом Хасково, както и др. Автор съм на дебютната стихосбирка със заглавие „Моят глас“, излязла от печат през месец юни на 2021 г., с редактор господин Станислав Марашки от Конфедерация на българските писатели, намираща се в град Бургас. През месец декември на изминалата 2021 г. спечелих голямата награда в Международния конкурс на Издателство „Многоточие“ „Защо пиша това писмо?“ с творбата си „Моето добро писмо“, която се състои в издаване на стихосбирка, получаване на статуетка „Любов“ и специална грамота. Отличен съм и с трето място в раздел „поезия“ на Международния литературен конкурс „Небесни меридиани“, гр. Бат Ям, Израел, както и др. Втората ми книга със заглавие „Портрет на живота“, излязла от печат през месец януари на 2022 г., включва 75 стихотворения на любовна и социална тематика. Третата ми стихосбирка „Път над страха“, излязла от печат през месец април на 2023 г., съдържа 90 стихотворения на любовна, философска и социална тематика. Четвъртата ми книга с психологическа насоченост „Когато нямаше никого“ бе отпечатана през месец януари на 2024 г.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57