Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавата с ангажимент по казуса с имота, в чийто обхват е античният град Хераклея Синтика

Снимка: Кети Тренчева

Държавата поема ангажимент да реши проблема с частния имот, който попада в обхвата на античния град Хераклея Синтика, за да могат археолозите спокойно да продължат работата си.

Това заяви министърът на културата Найден Тодоров, който на място се запозна с най-новата находка на екипа на професор Людмил Вагалински - монолитната статуя на Хермес. 
Министърът обеща да се увеличат и средствата за  проучванията там. 

 Министър Тодоров не скри възхищението си от  разкритията и блясъка на древния град, който е поредното доказателство за богатото културно-историческо наследство на България:
"Защото в момента, в който подобни обекти бъдат показани на света, България ще бъде пред общия прожектор. За тази цел, разбира се, първо трябва да се даде възможност на археолозите да свършат тяхната работа", коментира министърът.
От пет години основният проблем, който и към момента не е решен, е частен имот от три декара, върху който е разкрит форумът на Хераклея Синтика, а миналата седмица в главния канал беше намерена и статуята, най-вероятно на бог Хермес, което предизвика световен интерес.

Собственикът отказва да го продаде и затова е нужна намесата на държавата, категоричен беше проф. Вагалински:

"Тази статуя всъщност ще ни помогне, така си мисля, преливаща капка, един много наболял проблем най-после да бъде принципно решен ....Да, за собствеността, не може повече така да продължаваме."

Какво обеща министърът на културата:

"Член 2А от Закона за културното наследство е много категоричен - археологическите културни ценности са публична държавна собственост - всичко, което е открито на територията и акваторията на Република България.

И ние имаме нужда от съдействието на хората, когато се случи върху техни имоти. Ако липсва такова съдействие, тогава влизат в сила други разпоредби на законите.

И аз ще очаквам официален документ от Общината, за да започнем необходимата процедура, за да може да вкараме необходимата информация в Министерския съвет".

За тази година държавата е отпуснала 300 хиляди лева за продължаване на проучванията в античния град, но помощта ще бъде увеличена, заяви министър Найден Тодоров:

"Подобни открития само ще бъдат допълнителен стимул за увеличаването на тази помощ".


Снимки - Кети Тренчева.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕП осъди в резолюция парламентарните избори в Грузия

Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация.  Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..

публикувано на 28.11.24 в 14:12
Заместник градският прокурор на София Десислава Петрова (вляво)

Десислава Петрова: Обществото е кръвожадно за тежки наказания и това е проекция на начина на живот

Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..

публикувано на 28.11.24 в 14:07

Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж

Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..

публикувано на 28.11.24 в 14:02
Изпълнителният директор на

Директорът на "Булгаргаз" обясни какви са причините за поскъпване на газа с близо 11%

Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

НОИ: Пенсионерите у нас са 2,047 млн., близо 46% от тях са с минимални пенсии

В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ.  Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР.  Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..

публикувано на 28.11.24 в 13:46

Тежък метал установиха в питейната вода в ломското село Долно Линево

Тежък метал в питейната вода в ломското село  Долно Линево  установи Регионалната здравна инспекция в Монтана.  Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево.  В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..

публикувано на 28.11.24 в 13:36