Джейкъб Колиър е определян като музикално явление, така като и „Мистерията на българските гласове“. Той успява да превърне публиката на своите концерти в многохиляден хор, а космическите гласове на "Мистериите"него са извънземни и магични.
През 2016-та година Бояна Бункова, заедно с композитора Петър Дундаков, започва да работи и успява да възроди славата на най-известния български фолклорен ансамбъл "Мистерията на българските гласове". Нейната компания "Шуберт Мюзик Пъблишинг" става продуцент и промоутър на хора. Бояна привлича музиканти от различни държави, сред които австралийската оперна певица Лиса Джерард, носителка на „Златен глобус“ за музиката на филма „Гладиатор“, създадена съвместно с композитора Ханс Цимер.
"Напрежението преди концерта е голямо. Подготовката за колаборацията е отпреди пандемията. Ние се свързахме с Джейкъб Колиър и започнахме да обсъждаме възможни записи и в последствие идеята прерасна в концерт. Неговият екип сподели, че той много би се радвал да направим концерт заедно и от началото на годината започна всичко. Комуникация главно минава през мен. Той имаше концерт в Сан Франциско преди няколко седмици и тогава се събрахме, поговорихме и обсъдихме идеи кои песни как да се направят. Някои части се донаписват, които аз изпращам на Георги Андреев, разменят се ноти, водят се обсъждания и ще имаме една репетиция преди концерта с Джейкъб, но преди това трябва всичко да е написано и изрепетирано от страна на хора, за да може всичко да стане плавно. Когато имаме един артист като Джейкъб, който предимно импровизира, за него е лесно, но когато имаме хор от 22-ма човека, те трябва да имат написани партии, които да са ги разучили, да са ги изрепетирали. В този случай е невъзможно е да се импровизира, даже е опасно.", разказва Бояна Бункова.
"С него много лесно се общува, когато влезе, усмихва се, прегръща те и казва: „О, най-после да се видим на живо". Изведнъж всички бариери падат. Усещането е, че се познаваме страшно дълго време и едва ли не сме много близки. Има нещо детско и невинно от една страна в него, от друга - нещо супер зряло. Той притежава безкрайно силно присъствие на сцената. Неговото общуване с публиката е много силно и непосредствено и успява да я екзалтира. Усещаш го като близък човек, дори и да си сред 8 хилядна публика. И аз не мога да сиобясня това явление!
Когато отидох при него в бекстейджа от екипа му ми казаха – „Ха, преди малко дойде Боби Макферин да се срещне с Джейкъб.", споделя Бояна.
"Всъщност аз от 4 години преговарям с Джейкъб, но никога не им казвах с кого, само казвах – „Гответе се, нещо ще се случи“. Преди няколко месеца им казах да си запазят датата за концерта, както и за репетициите, но не им казвах с кого, защото исках да стане съвсем ясно и да няма никакви съмнения, че това ще се случи. Всички бяха много щастливи и екзалтирани и не можеха да повярват. Обсъжда се вариант да се направят съвместни концерти на Джейкъб Колиър и Мистерията и извън България. Той е свръх зает и програмата е много натоварена."
Цялото интервю с Бояна Бункова за предаването "Време за живот" можете да чуете в звуковия файл.
"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г. Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..
Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената. Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч. Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..
Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..
Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..