Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мунир Мамадзаде за детската болница в Киев: Трагедията е опустошителна

| Интервю

В понеделник Русия предприе изненадващ масиран дневен ракетен бараж срещу столицата Киев и още няколко украински града. Загинаха повече от 40 души, ранените бяха много повече. Поразени бяха граждански обекти, сред които и детската болница в Киев. Москва се опита цинично да хвърли вината върху украинската противовъздушна отбрана. Доказано е безусловно обаче, че попадението е на дозвукова крилата ракета Х-101.

"Когато удари крилата ракета, усещането е потресаващо. Взривът е не просто силен. Оглушителен е. Само за миг адреналинът ти скача неимоверно. Ударната вълна буквално минава през тялото - усеща се по-силно от ураганен вятър. Ако човек е късметлия и не е твърде близо, може просто да бъде пометен на известно разстояние. Ако е достатъчно далече, ще усети просто силно налягане, може би болка, ужас, страх. Но ако няма късмет, няма как да разкаже тази история", казва директорът на украинския офис на УНИЦЕФ Мунир Мамадзаде, свидетел на попадението и участник в спасителната акция.

"Много прахоляк се вдигна. Навсякъде беше пълно с прах. Екипите на спешната помощ пристигнаха много бързо. Започнаха да се събират много хора. Доброволци носеха вода за пиене и помагаха с каквото могат. Станах свидетел на невероятна солидарност и непримиримост у тези хора", обрисува картината Мунир Мамадзаде.

С колегите му от украинския офис на УНИЦЕФ тръгват към болницата "Охматдит" веднага щом чуват експлозията на руската ракета. Трагедията е опустошителна, казва опитният служител на ООН - но не просто заради огромните щети, които са нанесени, а въобще защото е поразена не коя да е сграда, а най-голямата детска болница в Украйна.

Киев не беше единствената мишена на масирания руски ракетен бараж посред бял ден този понеделник.

"Най-шокиращото през този ден беше ударът върху болницата. Защото всички очакват болниците да са най-безопасното убежище за хората, особено за децата. Още повече - това е най-голямата болница в Украйна, където се лекуват деца с хронични и много тежки заболявания. Затова беше ужасяващ този ракетен удар.

Преди него на лечение в болницата бяха 627 деца. Само на 68 към момента продължава терапията там - в незасегнатите блокове на комплекса. 70 процента от конструкцията на болницата е или разрушена, или повредена. Останалото продължава да функционира.

94 деца бяха преместени от "Охматдит" в други лечебни заведения в Киев. Други 465, които имат насрочени процедури, бяха прегледани и временно изписани. Поддържаме връзка с тях, както и с медицинските екипи, които полагат грижа за младите пациенти. Те са в непрекъснат контакт с родителите им."

Веднага след пристигането си на мястото на ракетния удар екипът на УНИЦЕФ, в координация с държавните и местните служби и болничния персонал, се включва в спасителната операция - доставят вода за пиене и хигиенни материали за доброволците. Разговарят с главния лекар в опит да преценят размера на материалните щети.

"Докато разговаряхме, чухме нова експлозия, ревнаха сирените за въздушна тревога и трябваше да тичаме до най-близкото укритие. В този момент най-тежко беше да гледам как лечението на някои деца продължаваше буквално на улицата, включително химиотерапия и хемодиализа.

Имайте предвид, че става дума за деца, които страдат от рак или от бъбречна недостатъчност. Потресаващо беше - бебета и малки деца в обятията на родителите си или на медиците, които бягат с тях към бомбоубежището докато вливанията от системите продължава. Много кръв видях по пътя."

Видя се и от кадрите, които "Асошиейтид прес" публикува - хора бягат в различни посоки по кървавия под в болницата. Доброволци безмълвно работят - носят вода, ровят сред руините, търсят евентуално затрупани пациенти, родители или медици.

"Когато сирените за въздушна опасност спряха, предположихме, че всичко е свършило. Но всичко се повтори отново. Деца бягаха уплашени наоколо. До мен стоеше едно момче с майка си, която трепереше и плачеше. Опитахме се да ги утешим, доколкото е възможно. Имаше много малки деца. Родителите им бяха шокирани - не знаеха дали ще си тръгнат от това място живи, дали ще могат да защитят децата си или не."

Най-важното е да се открият оцелелите хора и бързо да се настанят в друга болница. Но още какво прави УНИЦЕФ, за да помогне?

"Изключително горещо е тези дни в Киев. Осигурихме възможно най-безболезнен специализиран превоз. В контакт сме с министерството на здравеопазването, за да разберем дали се налага транспортиране на някои деца за лечение в чужбина. Осигуряваме и психологична и социална подкрепа с гореща линия онлайн и по телефона.

Другите болници в Киев бяха мобилизирани незабавно, особено тези, които също са специализирани в онкологични и бъбречни заболявания. Някои от медиците, които работят в "Охматдит", се присъединиха към екипите на другите болници и продължават лечението на своите пациенти там. В това отношение правителството организира процеса много ефективно."

Снимките са предоставени от УНИЦЕФ

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35
Управителят на НЗОК Станимир Михайлов.

НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора

Засилване на тежестта на заболяването с цел пациентът да бъде хоспитализиран по по-скъпа клинична пътека - това е една от основните предполагаеми причини за увеличените разходи на болниците, отчетени към Здравната каса (НЗОК) през тази година, показва проверка на институцията. Другата причина, която подлежи на доказване, е разрешаването на нови..

публикувано на 17.12.24 в 19:17
Бившият министър-председател на Северна Македония Любчо Георгиевски (вляво) и президентът на България Румен Радев

Президентът Радев се срещна с бившия министър-председател на РСМ Любчо Георгиевски

Политическият диалог между България и Република Северна Македония следва да се води на всички нива и може да постига резултати, когато се гради на взаимно уважение и изпълнение на европейския консенсус от 2022 г. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с Любчо Георгиевски, министър-председател на югозападната ни..

публикувано на 17.12.24 в 18:59
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов в зала 6 на НДК, където присъства на церемонията

Сарафов: Прокуратурата стана основна политическа дъвка

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов допусна възможността да не бъде избран за титулярен обвинител номер едно на 16 януари. Сарафов, който не е отговарял на журналистически въпроси от началото на февруари, обяви, че все още не е взел решение дали да поиска имунитета на Лена Бориславова от "Продължаваме промяната" и отхвърли..

публикувано на 17.12.24 в 18:29
Георги ходи на детска градина и средата там му влияе много добре. Той расте с много любов и внимание. Семейството и „Българската Коледа“ му помагат да се справя с предизвикателствата на Синдрома на Кабуки.

Георги живее със Синдрома на Кабуки. "Българската Коледа" му помага

Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на Синдрома на Кабуки.  Той е на 4 години и вече ходи на детска градина. Децата в норма, онези, които са без увреждания, са неговата среда, която му влияе изключително добре, споделя неговата..

публикувано на 17.12.24 в 18:26