Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Армин Лашет: Сега много французи ще потърсят съвет от нас как се правят коалиции

Горещи времена за Германия и Франция

Клер Демесме: Без тесните връзки между Берлин и Париж нещата в Европейския съюз биха вървели трудно

| Анализ
Еманюел Макрон и Олаф Шолц
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Следвоенната история на Европа превърна някогашните врагове Франция и Германия в приятели. Партньорството им е преминало през много трудни периоди, но французите и германците винаги са успявали да запазят и надградят лидерската си роля в Европа.

Откакто стопанин на Елисейския дворец е Еманюел Макрон обаче пукнатините в отношенията с Берлин сякаш са по-видими отвсякога. Амбициозният френски президент не успя нито с Ангела Меркел, а още по-малко с Олаф Шолц да намери онзи синхрон, който през годините постигнаха Валери Жискар д'Естен с Хелмут Шмид и Франсоа Митеран с Хелмут Кол.

Сложната политическа ситуация във Франция неминуемо ще се отрази на двустранните отношения и съответно на Европейския съюз, при това в труден исторически момент за Европа.

През 70-те години Франция и Германия полагат основите на икономическия и валутен съюз. След обединението на Германия заедно изготвят Маастрихския договор. През пандемичната 2020 година Берлин и Париж са двигателят на общия европейски дълг за справяне с последиците от ковид. Войната в Украйна се оказа изпитание за партньорството между Франция и Германия - за общата им представа за европейската сигурност, общата отбрана, енергийната сигурност и бъдещите отношения с Русия. Още по-сложни изглеждат отношенията им и заради отслабените позиции на президента във Франция и на канцлера в Германия.

"Всички изригнаха: Макрон е полудял, как може да свиква предсрочни избори, които крайната десница ще спечели с внушителна преднина? Случи се точно обратното. Макрон не е политик, който ще седи и ще чака следващите президентски избори през 2027 година и ще позволи крайната десница дотогава да разказва собствената си легенда, че е превзела Франция и Европа. Вместо това Макрон предизвика французите да кажат дали наистина искат това да се случи и успя",  коментира бившият неуспешен кандидат-канцлер на консерваторите в Германия Армин Лашет. Той обаче е един от най-близките до Франция германски политици, дългогодишен член на съвместната парламентарна асамблея и носител на най-високото отличие на Франция "Велик кавалер на Ордена на Почетния легион", връчено му от Еманюел Макрон.

Стратегията на Макрон, която описва Лашет, е стратегия за избор на по-малкото зло, за блокиране на пътя на крайната десница към властта. И тя "роди" безпринципни коалиции. Идеологически несъвместими партии се обединиха, но дали ще останат заедно е под въпрос. За Армин Лашет обаче това е оправдано, защото залогът в тези избори са били демокрацията и Европа.

"Ако беше спечелила, Марин льо Пен щеше три години да обяснява, че е завладяла умовете и сърцата на французите. А в действителност тя успя да завладее едва една трета от Франция. Двама от трима французи са "за" Европа и Макрон ги накара да излязат на избори и да го заявят чрез гласа си. Създаването на правителство ще е трудно, но чувството, че Франция вече е в лапите на крайнодесните, не се потвърди.

Това малко ми напомня на ситуацията в Германия - и ние тук се правим, сякаш Източна Германия е загубена за демокрацията и за европейската интеграция, но всъщност само една трета от хората са гласували за крайнодесните популисти от "Алтернатива за Германия". Мнозинството е срещу тях. Когато избирателната активност е висока, популистите нямат шанс", убеден е Армин Лашет.

Високата избирателна активност наистина направи впечатление. Толкова голяма ли беше опасността от крайната десница и това ли мобилизира французите? И какво могат да научат германците от френския опит?

"Опасността наистина беше голяма и не е отминала! Аз живея и работя в Германия от много години и много бих искала да видя, че германците също осъзнават колко опасна е крайната десница, и че няма да чакат толкова дълго, колкото французите и няма да й позволят да се намести трайно в политиката. Тези хора са опасни за нашата Европа", смята френският политолог в Хумболтовия университет в Берлин Клер Демесме.

Малцина знаят, че бившият канцлер Ангела Меркел все още е сред най-популярните чужди политици във Франция. Известно е, че Макрон и наследникът на Меркел - Олаф Шолц, не се харесват особено. Те са и много различни. В сравнение с президента, канцлерът е много по-сив политик, по-тих и по-умерен. А Макрон е темпераментен и умее да се представя добре в публичното пространство. Въпреки че химията между двамата не се получава, като лидери на двете основни сили в ЕС те са принудени да са най-добри приятели. Каква промяна в двустранните отношения очаква след изборите Демесме:

"Тези отношения са много стабилни и силни, те са институционализирани между министерствата на двете страни. Без тесните връзки между Берлин и Париж нещата в Европейския съюз трудно биха вървели. Макрон и Шолц осъзнават това. Ако обаче "Националният сбор" беше спечелил изборите, европейският мотор вероятно щеше да изгасне. Защото Франция в ръцете на крайната десница щеше да води деструктивна политика срещу европейската интеграция.

Важно е и да погледнем към членовете на лявото обединение. То се състои от четири партии, които са много различни по много въпроси, но са обединени от социалната тематика. И четирите формации искат да свалят пенсионната възраст и да я върнат на 60 години, както беше преди пенсионната реформа на Еманюел Макрон. Самият той спечели втория президентски мандат като по-малкото зло в надпреварата с националистите на Марин льо Пен. Социологическите проучвания са категорични - Макрон продължава да губи подкрепа и две трети от французите не одобряват пенсионната реформа.

Но когато се вгледаме в детайлите, като например какво мислят тези четири партии за актуалните политически теми в Европа, ще видим, че те нямат обща позиция. В лявата радикална партия на Жан-Люк Меланшон има много отявлени евроскептици. Да не говорим за изключително агресивния памфлет на Меланшон срещу германците, който беше публикуван през 2015 година под заглавие "Германската зестра" и представлява остра критика към Берлин. Меланшон описва Германия като "чудовището на Европа", което държи в лапите си Европейския съюз и следва единствено германските интереси.

В това ляво обединение членуват още Зелените и социалистите, които пък са проевропейски партии. Така че ще бъде трудно тези формации да намерят общ език по европейските теми. А това от своя страна ще бъде препъникамък в отношенията на Франция с европейските партньори", обяснява Клер Демесме, която все пак смята, че Европа може да си отдъхне, след като не крайната десница спечели вота. "Успех за Марин льо Пен щеше да е тежък удар за европейската помощ за Украйна", отчита още тя.

"Но от тук насетне става сложно, защото вътрешнополитическите теми са тясно свързани с европейските политики. Финансовата дисциплина е първият горещ картоф в ръцете на новите управляващи. Но за момента не виждам победителят в изборите да има ясна представа какво ще прави на европейски терен, защото фокусът им е върху вътрешните проблеми", изказва опасенията си Клер Демесме. Първото предизвикателство ще е съставянето на правителство.

"Сигурно много французи сега ще потърсят съвет от нас как се правят коалиции", опитва с шега да разведри сложната ситуация в Париж Армин Лашет от Християндемократическия съюз:

"Традицията във Франция повелява президентът да има мнозинство в парламента. Той е силната фигура във френската политика. Но сега изведнъж френските политици трябва да правят компромиси. А във френската политика компромисът се възприема като предателство. Нашият опит е друг - компромисът е съставна част на демократичния ред. Имах опасения, че крайната левица ще оглави правителството, че премиер може да стане един отявлен антисемит, но това няма да се случи и можем да си отдъхнем, но временно - борбата продължава", посочва Армин Лашет.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мечките в Белица заспиват зимен сън

Въпреки високите за сезона температури, мечките в Белица се подготвят за зимен сън, съобщиха от ръководството на Парка за танцуващи мечки. "Имаме седем заспали мечки в парка. Три са в процес на заспиване", обясни за БНР директорът на парка Калина Вълчинкова. "Есенно време те поемат огромно количество храна, за да могат да..

публикувано на 20.11.24 в 06:32

Предложението Синята зона във В. Търново да се разшири среща неодобрение

Във Велико Търново се предвижда Синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни. Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране. Не са предвидени абонаменти за живеещите или работещите в обхвата на Синята зона.  Местата за платено..

публикувано на 19.11.24 в 22:09
Снимката е илюстративна, архив.

Издирват мотоциклетист, блъснал жена и дете на пешеходна пътека в София

Мотоциклетист блъсна възрастна жена и внучето ѝ на пешеходна пътека в София, съобщиха за БНР от МВР. Той е избягал от местопроизшествието и в момента се издирва. Инцидентът е станал около 19:00 часа на столичния булевард "Иван Ев. Гешов". Възрастната жена и детето са откарани в спешната болница "Пирогов".  6-годишното момиченце е с..

публикувано на 19.11.24 в 21:44

В Плевен всички таксиметрови фирми се включват в националния протест на 20 ноември

В Плевен всички таксиметрови фирми се включват в националния протест на 20 ноември. Недоволството е срещу завишаването на застраховката "Гражданска отговорност", което е между 300 и 1000 процента според браншовата организация.  Таксиметровите шофьори стягат национален протест Заради поскъпването на "Гражданска отговорност": Такситата излизат..

публикувано на 19.11.24 в 20:42
Володимир Зеленски

Зеленски: Украйна има ракети ATACMS и ще ги използва

Украйна има в арсенала си американски далекобойни балистични ракети ATACMS и ще ги използва, за да отслаби военния потенциал на Русия.  Това заяви украинският президент Володимир Зеленски на съвместна пресконференция в Киев с датския премиер Мете Фредериксен, цитиран от УНИАН. Той допълни, че след изявленията от Москва за готовност за употреба на ядрено..

публикувано на 19.11.24 в 20:05

Жалба до всички институции заради проблемите с водоснабдяването подготвят в Шуменско

Жалба заради проблеми с водоснабдяването подготвят жителите на шуменското село Панайот Волов.  Селото, както и близкото Белокопитово и квартал "Макак", бяха без вода в продължение на 9 дни до миналата седмица. Без вода в Макак и две шуменски села С обяснението, че се прави профилактика на помпена станция, подаването бе спряно отново в събота и..

публикувано на 19.11.24 в 20:04
Испанската кралица Летисия се срещна с пострадали от наводненията в провинция Валенсия

Пенсиониран генерал ще координира възстановяването след наводненията във Валенсия

Премиерът на Валенсия Карлос Масон назначи нов заместник за възстановяването на областта след наводненията. Пенсионираният генерал Франсиско Хосе Ган Памполс ще координира всички дейности в населените места.   Назначението идва дни след доклада на Масон пред местния парламент за случилото се на 29 октомври. Още тогава той обяви, че ще предложи човек,..

публикувано на 19.11.24 в 19:54