Социалното министерство предлага през следващата година линията на бедност в страната да се повиши на 638 лева. Проектът на постановление е публикуван за обществено обсъждане. Повишението е със 112 лева спрямо сегашният размер от 526 лева.
Линията на бедност по закон се актуализира ежегодно спрямо данните от изследването на "Евростат" - статистика на доходите и условията на живот, като за следващата година ще се вземат предвид данните от 2023 година.
Ръстът в размера означава, че от началото на идната година автоматично ще се повишат размерите на месечните помощи на над 670 000 хора с трайни увреждания. Те се определят в различни проценти от линията на бедност спрямо степента на увреждането, като така най-високата месечна помощ ще достигне 363 лева.
Взимат я тези хора с увреждания над 90 процента, с чужда помощ, и които получават социална пенсия за инвалидност.
Ще се повишат и предоставяните средства за превенция и реинтеграция на деца, които се отглеждат при роднини, близки и в приемни семейства.
Ръстът оказва влияние и за достъпа до социалните помощи, включително и тези за отопление, както и до пенсията за старост. Повишението на линията на бедност от 1 януари догодина с над 21 процента обаче ще увеличи от същата дата отново броят на пенсионерите с пенсии под прага на бедност.
Сега, с актуализацията на пенсиите от 1 юли с 11 процента, броят на хората с пенсии под прага намаля на 324 000 и отново ще се повиши с няколкостотин хиляди до 1 юли следващата година, тъй като прагът ще е 638 лева.
"Две държави са единственото решение на Близкоизточния конфликт", заяви британският министър на околната среда Стив Рийд в първи официален коментар от страна на британското правителство по повод на казаното от Доналд Тръмп за контрол над Газа и преселване на палестинците. В интервю за Скай нюз Стив Рийд беше запитан каква е реакцията на..
Парламентът не работи ефективно, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той отново подчерта, че в дневния ред не е включена точката за одържавяването на "Лукойл". Според Василев в коалицията има проблеми, които не позволяват на управляващото мнозинство да премине към назначенията на заместник-министри и областни управители: "Всяка седмица оттук нататък..
Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс "Най-добър младежки стартъп в България". Той се организиран от Фонд на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа и е насочен към младите предприемачи на възраст между 18 и 29 години. Мисията..
Българските институции закъсняват със създаването на органи за контрол на цените. Това каза президентът Румен Радев по време на форум на списание "Икономист" днес в София. "Убеден съм, че българското правителство ще вземе необходимите мерки за спазване на критериите за влизане в еврозоната. България трябва да има и силен механизъм за контрол..
Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите. Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на стоки, след като от началото на годината страната ни е част от Шенген и по суша. "И това да не..
Някои деца във Великобритания започват занятия в предучилищна възраст, без да са способни да изкачват стълби, а други използват американизми в речта си, което се дължи на прекалено дългото време, прекарано пред екрана, било то на телефон, таблет, компютър или телевизор. Печалната статистика е от проучване сред 1000 начални учители в Англия и..
Инвестирането е модерният начин за спестяване. Това обясни пред БНР Георги Захариев, финансов консултант, изпълнителен директор и съосновател на Финансовата академия. 73% от българите живеят от заплата до заплата без да могат да спестят "По-голяма част от хората не разбират значението на думата инвестиция. Тя има една конкретна функция –..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..