Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирина Манушева: Да се преразгледа моделът за кандидатстване след 7-и клас

НВО не може да служи едновременно за оценка на системата и за кандидатстване, категорична е тя

| Интервю
Снимка: МОН

"Изобщо не бих била оптимист, че вече излизаме от дъното. Оптимист съм, че можем да излезем от дъното, ако обаче си дадем сметка за реалните проблеми в образователната ни система". 

Това коментира пред БНР Ирина Манушева, автор на петиция за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всички етапи. 

За нея са странни изявленията на просветното министерство, че имаме много по-добри резултати от предишни години. И подчерта промените в самия формат:

"Тук пропускаме, че тази година за първи път времето за първи модул, който е съставен от 20 задачи, беше увеличено с 25%. Досега имаше 17 задачи със затворени отговори и 3 с отворени в този модул, сега всички бяха със затворени".

По думите ѝ средният резултат за страната е стряскащо нисък: 

"Ние почти не можем да преминем над границата от 50%, който е качествената граница за преминат или непреминат изпит. В 14 области 70% от децата не могат да преминат границата от 50%. В 9 области повече от половината деца не успяват да преминат 30-те процента, които собствената ни система залага като граница за среден. Това са резултатите по математика. Нивото в страната е отчайващо спрямо собствените ни критерии".

Според нея усилията не могат да бъдат ефективни, докато системните проблеми в образованието си остават

В предаването "12+4" Ирина Манушева изказа мнение, че нямаме никакво основание да смятаме, че тези изпити, които се правят през годината, отговарят на каквито и да било научни критерии за надеждност и валидност и да сравняваме резултатите в различни години. Не знаем какво оценяваме с тези изпити, отбеляза тя, като подчерта, че огромна част от децата се готвят за тези изпити извън училище. Тя цитира доклад на Сметна палата, според който 74% от децата в прогимназията ходят на частни уроци. 

НВО-тата бяха замислени като инструмент за идентифициране на проблеми, обективно оценяване състоянието на системата и проследяване на ефекта от различни мерки и реформи, припомни Манушева, като уточни обаче, че след това те са се превърнали в инструмент за кандидатстване в гимназия, след което вече е станало невъзможно да служат за тази цел, защото децата започнаха масово да ходят на частни уроци. 

"Вече изобщо не е ясно какво точно измерваме и оценяваме", категорична бе тя. И подчерта още, че не се правят и сериозни анализи на резултатите, а се излиза само със статистики. 

Според нея сравняването на училищата е изключително опасна тенденция. По думите ѝ "големият ни грях е, че ние не правим нищо, за да подобрим качеството навсякъде, във всички училища". Манушева добави, че това задълбочава и социалните неравенства. 

"Носим една солидарна отговорност. Една от основните причини тези проблеми да устояват във времето е, че всеки път ние се опитваме да се спасим поединично и да решим проблема за себе си, за собствените си деца, а не можем да прозрем, че този проблем засяга всички и че трябва всички да изискваме от образователните власти да се пристъпи към една истински смислена и обмислена реформа на това образование".

"Изпитите показват много ясно огромната ножица между училищата и НВО-тата единствено и само способстват за това, защото ние си разпределяме децата не според интересите им, а предимно според резултатите от тези външни оценявания", коментира Ирина Манушева. По думите ѝ дори в търсените училища основните системни проблеми си остават. 

Системата трябва да се промени след много сериозен обществен дебат, категорична бе тя. Според петицията трябва да се преосмисли използването на външните оценявания като инструмент за кандидатстване, както и задължителното кандидатстване и профилиране. 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Ирина Манушева в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10 души са загинали при израелски въздушен удар в Газа

10 палестинци са убити, а 15 - ранени, при израелски въздушен удар срещу училище западно от град Газа, предаде "Франс прес", като се позова властите в анклава. В сградата са били настанени разселени семейства. От израелската армия обявиха, че са ударили база на бойци на "Хамас", разположена в училището. От групировката отричат обвиненията на Тел Авив, че..

публикувано на 20.08.24 в 14:23
Кирил Петков

ПП-ДБ: НС да попълни вакантните позиции на зам.-председател на Сметната палата и омбудсман

Приключи срещата в НС, организирана от ПП-ДБ, за стиковане работата на парламента, така че да бъде попълнен списъкът с потенциалните кандидати за служебен премиер. Не стана ясно кой освен ИТН се е отзовал на консултациите. По-рано в сградата на парламента се проведе и Председателски съвет. На тази среща представители на "Възраждане" не са се..

публикувано на 20.08.24 в 14:20

ЕК намали предложените мита за произведените в Китай автомобили "Тесла"

Европейската комисия намали предложените митата за произведените в Китай модели на автомобилите "Тесла", предаде Ройтерс. Новото ниво на тарифата е 9% при определена ставка от 20,8 на сто. Американската компания поиска преизчисляване на митата за производството ѝ на електромобили в Китай. Брюксел наложи по-високи тарифи в сектора заради..

публикувано на 20.08.24 в 14:10
Весислава Танчева

Весислава Танчева: Позицията на Борисов е доказателство, че идеята е да неутрализират голямата мощ на Пеевски

Два сценария се сблъскаха вчера и двата бяха неочаквани от противниковата страна, доколкото Радев - Пеевски се разглеждат като противници. Очевидно зад гърба на Радев са хората на Доган и ГЕРБ с Борисов, въпреки че той полага усилия да изглежда декларативно неутрален в този сблъсък в ДПС. Това коментира Весислава Танчева, комуникационен..

публикувано на 20.08.24 в 14:03
Германският канцлер Олаф Шолц

Олаф Шолц: Германия ще продължи да оказва най-силната подкрепа за Украйна в Европа

Германия ще продължи да оказва най-силната подкрепа за Украйна в Европа, увери германският канцлер Олаф Шолц. Германия опроверга информацията за съкращение на помощта за Украйна Германският канцлер Олаф Шолц изтъкна, че германското правителство разчита на заем от 50 млрд. евро от държавите от Г-7 за допълнителна подкрепа. Това би позволило..

публикувано на 20.08.24 в 14:02

Воден режим в Севлиево и селата от общината

На воден режим преминават Севлиево и селата в общината. До седем от малките населени места вода ще стига само в събота. Въвеждането на режим се налага заради силно намалелия дебит на повърхностните водоизточници в Балкана, от които Севлиево се захранва. Ограничението е драстично за седем от селата в Общината и техните жители ще имат вода..

публикувано на 20.08.24 в 13:52
Джевдет Чакъров

Джевдет Чакъров: България се нуждае повече от всякога от редовно правителство

България се нуждае повече от всякога от редовно правителство - каза преди заседанието на Централното оперативно бюро на ДПС председателят на партията Джевдет Чакъров. Заседанието трябва да започне в този час, но пристигналите в "Росенец", лятното имение на Ахмед Доган, членове на бюрото са по-малко от 16 и не могат да осигурят кворум...

публикувано на 20.08.24 в 13:51