Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

88 българисти от 32 държави от Европа, Азия и Америка се събраха във Велико Търново

| Репортаж
Семинар по българистика във Велико Търново
Снимка: Здравка Маслянкова

88 българисти от 32 държави от Европа, Азия и Америка се събраха във Великотърновския университет, за са се посветят три седмици на езика и културата ни. 
В 47-ото издание на форума участват както студенти и докторанти, така и университетски преподаватели, учители, преводачи, има акордеонист, полицай, композитор и държавни служители. Всички са впечатлени от културата и кухнята ни, но и имат своето мнение за политиката и развитието на икономиката на страната ни.
Основната цел на семинара във Великотърновския университет е утвърждаването на българистиката в чужбина. Програмата включва практически обучения по български език и специализирани семинари по изобразително изкуство, съвременно българско кино, български фолклор, история и култура на България, българска митология. 

Любопитството към познанието водят чужденци от близо и далече във Велико Търново. Любовта е довела университетският преподавател по полски език в Германия и преводач от полски и немски в Съда на ЕС в Люксембург Лукаш Гшешак във Великотърновския университет за семинара по българистика:
Имам тук семейство, много приятели и мисля, че всеки език е ключ към света. Български учих в Германия. Живея с българка от 10 години, но тя не иска да говорим български вкъщи, за съжаление, аз искам да уча българския език и културата. Запознахме се в съда на ЕС. Харесвам балканския стил на живот, всичко в България се случва много лесно, няма стрес, кухнята е чудесна, тук се зареждам с хубава енергия. Много четох за политическата криза в България, няма стабилно правителство, българите нямат надежда, че ситуацията ще се поправи и затова не отиват да гласуват, и избирателната активност е много малка. Няма конструктивен диалог“.
Тимур от Азербайджан и Ян от Чехия
Магията от детството е причината чехът Ян да се насочи към българистиката. Младежът е увлечен по нашата култура и проявява любопитство към политиката.
„Следвам българистика в Карлов университет в Прага. Като дете бях за първи път в България с моето семейство, просто се влюбих във вашата държава, защото има нещо магично. В културата обичам българските песни, българската музика и легенди. Много бих искал да се занимавам с български език в бъдеще. Не съм сигурен дали има някаква възможност у нас, но ще видим, може да се преместя тук, в България. За жалост, не зная много за българската политика, трябва да се науча повече, но зная, че политиката е много сериозна тема. В Чехия винаги гласувам, защото мисля, че това е много важно. Политиците са нашето бъдеще и дори с нашите гласове могат да направят нещо по-добро. Затова мисля, че политиката е нещо много важно“.  
Развитието на икономическите отношения между Азербайджан и  България, особено в областта на културата и енергетиката са в основата на интереса на Тимур да се насочи към изучаването на български език в родината си:
„Българският език ми е интересен, защото културата на Азербайджан и България не са близки. Българският президент дойде в Азербайджан, както и азебрайджанският у вас. Важгни са икономическите отношения, нужно е, особено енергетиката и нефта“.
Продължаваме да сме тъмни балкански субекти, затънали в бедност и политически кризи, а изходът е далеч в бъдещето, коментира дългогодишният участник в семинара по българистика във велико Търново Милан, преподавател по сръбски език и култура:
„Същата работа е и в Сърбия, и в България, много корупция, много бедни народи сме. Няма излизане скоро от тази ситуация, може би поне 50 години. В Сърбия имаме хора, които се занимават с политика повече от 30 години. Тук може да стане някаква нова компания и да стане всичко наред, а това няма да е скоро“.
Душко Кръстевски от РСМ
Когато говоря за политика, винаги имам съмнения дали ще мога безпрепятствено да се върна у нас, шегува се учителят и преводач Душко Кръстевски от Република Северна Македония:
„В РСМ има интерес за българската литература. Има затруднения за разпространението, не с белетристиката, а с историческите книги, когато трябва да минат границата, предполагам, защото тези на границата не знаят какво има в тези книги.  Ще се делим, докато съществува дълбоката държава и при нас, и при вас. Политиците най-много пречат на хората, които искат да се занимават с културния обмен. Политиците искат обикновените хора да се мразят“.  
На семинара по българистика във ВТУ омразата е неприсъщо чувство, защото форумът се гради на приятелствата и години наред връща участниците всяко лято за по три седмици в старопрестолния град.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50