Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева. С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.
Самият Александър Божинов казва за себе си: "Обичам каквото мисля, да го нарисувам, или да го наредя в стихове. Затова минавам за художник и сегиз-тогиз за поет. Прави ми удоволствие да се закачам, затуй и мене ме закачат: тъй разбирам аз смисъла на живота и се считам за най-щастливия човек на земното кълбо. Обичам хубавия смях, хубавата бира, хубавите хора." В това издание ще се докоснем до света на този невероятен творец и ще разкажем за неговия живот, творческо наследство и значението му за българската култура.
На въпроса за българската идентичност и европейското наследство през творчеството на Александър Божинов и какво е значението на при него като елементи, които допринасят за по-дълбокото разбиране на тази идея, проф. Добрева отговори: "Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка. Независимо от трудностите и препятствията, всички ние трябва да се усмихваме по-често. Днес това липсва. Липсва идеята, че на другия човек също може да му е трудно, да има своите проблеми. И че тези въпроси, които в даден момент ескалират и създават конфликти, можем да ги решаваме с усмивка. И мисля, че това е най-важното."
Една от книгите, които издава научният екип, от който е част и проф. Добрева, е "Щрихи към образа на Александър Божинов" и тя дефилира във Венеция, благодарение на подкрепата на фонд "Научни изследвания" към МОН. Тази монография систематизира факти от живота и творчеството на Александър Божинов, представяйки ни една многопластова личност, която умело съчетава трагичното и комичното в своето изкуство.
Божинов, роден през 1878 г., преживява двете световни войни, Народния съд и множество политически преобръщания и изпитания. Неговият живот е огледало на историята, отразяващо абсурдите на времето с невероятен хумор и проницателност.
В разговора ще чуем и проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, във връзка с неговата идея за ново туристическо райониране на България, вдъхновена от "Македония в карикатури" на Александър Божинов.
Проф. Драганов отговоря на въпроси в ефира на "Нощен хоризонт" за това какво го е вдъхновило в книгата "Македония в карикатури" на Александър Божинов, за да предложи идеята за ново туристическо райониране на България и как вижда връзката между историческите римски провинции и съвременното туристическо райониране, както и ползите, които носи това за туристическия сектор в България.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..