Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти са категорични: Обходен път на Плевен трябва да има

| обновено на 16.07.24 в 15:58 | Репортаж
Снимка: Латинка Светозарова

В Плевен кръгла маса събра по неотложни проблеми на града представители на архитектите, инженерите в инвестиционното проектиране, камарата на строителите, кметове и други, които имат отношение към стратегически проекти.

Те са свързани с пътната инфраструктура и организацията на движението в региона. За пореден път се обсъждаше необходимостта от обходен път на Плевен и с оглед напредване строителството на автомагистрала "Хемус".

В кръглата маса участваха и народни представители, които отново чуха проблемите, поставени от специалистите от различни браншове, но в общ план свързани с инфраструктурни проекти във връзка с преминаването на транзитното движение от магистрала "Хемус" през Плевен в бъдеще.  
Арх. Емил Дечев; Снимка: Латинка Светозарова

Дискусията е за транспортната инфраструктура на града, уточни пред БНР арх. Емил Дечев, член на УС на Камарата на архитектите, председател на регионална колегия в града и председател на Дружеството към Съюза на архитектите. Според него обходен път трябва да има. По думите му обаче той ще стане по-бавно отколкото пътната връзка с магистралата:

"Тогава целият транзитен трафик ще мине през града. И в момента той минава през града. Това трасе трябва да се реконструира, трябва да се ремонтират отделните кръстовища, така че да се обезопаси и преминавайки големият трафик през града, това да става безопасно. За да се случи това, трябва да има генерален план за организацията на движението. Град Плевен го няма този план. Общината трябва да го направи". 

По думите му Плевен има проект за градска мобилност, но не е ясно дали е влязъл в сила. Генералният план за организация на движението е съвсем различно нещо, обясни арх. Дечев и подчерта, че за да се направи такъв, ще отнеме около година.

В дискусията участва и директорът на Областно пътно управление в Плевен инж. Йордан Първанов. Според него вариантите за обходния път са сведени до два. Ако се избере по-дългият, тогава магистралата ще стигне първа до Плевен, подчерта той.

"Обходният път е много необходим за Плевен - и стратегически, и икономически. Задължителен е за изграждане", категоричен бе инж. Първанов.

Целия репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристалина Георгиева

Кристалина Георгиева: Инфлацията отстъпва и този път без рецесия

Хората ще продължат да усещат високи цени, въпреки че инфлацията се ускорява. За това предупреди управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, цитирана от пресцентъра на фонда. Георгиева обаче описа редица глобални рискове, сред които..

публикувано на 19.11.24 в 12:10
Атанас Кацарчев (вляво) и президентът на КТ

Атанас Кацарчев, КТ "Подкрепа": Работещите бедни са се увеличили с 50%

Работещите бедни в страната са се увеличили с 50 процента за последните няколко години, като техният дял се повишава от 8 процента на близо 12 процента. Това обяви главният икономист на Конфедерация на труда "Подкрепа" Атанас Кацарчев на форум за жизнения минимум и минималното заплащане на труда, организиран от синдиката и фондация "Фридрих Еберт"...

публикувано на 19.11.24 в 11:48

24-часова стачка на журналистите в Гърция

Журналистите в Гърция са в 24-часова стачка. Те протестират в защита на трудовите права на работещите в медиите. Журналистите днес протестират срещу нарастващите разходи за живот и ниските заплати. Не се излъчват новини по всички медии. Онлайн изданията  не актуализират страниците си от 5 часа тази сутрин. Стачката ще продължи 24 часа...

публикувано на 19.11.24 в 11:41
В Горна баня, УСБ по ортопедия за първи път в България е извършена операция на 12-годишно момче със сарком на Юинг – злокачествен тумор на костния мозък, 2019 г.

Започва информационна кампания, посветена на саркома

Седмица на редките болести се провежда в Европейския парламент. Саркомът е много непознато и рядко заболяване . Засяга малка част от хората – при възрастните формира около 1% от всички онкологични заболявания . При децата делът е 15-20% от всички солидни тумори при пациентите до 18 години, обясни пред БНР Лидия Витанова, председател на..

публикувано на 19.11.24 в 11:34
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел

Борел уверен: Страните членки на ЕС ще вдигнат ограниченията за доставените от тях оръжия на Украйна

Върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел изрази увереност, че всички страни-членки ще последват решението на САЩ да вдигнат ограниченията за доставените от тях оръжия на Украйна за удари в дълбочина в Русия. "Ню Йорк Таймс": Байдън е дал съгласие Украйна да използва американски далекобойни ракети за удари в Русия..

публикувано на 19.11.24 в 11:32

България и Румъния в Шенген: Опит за постигане на споразумение, а не окончателно решение

Румъния ще се присъедини към Шенген по суша от януари 2025 г. Решението ще бъде взето в петък в Будапеща, каза румънският премиер Марчел Чолаку в интервю за телевизия Антена 3. Според източник на БНР обаче става дума за опит за споразумение за България и Румъния. Преди няколко дни австрийски медии съобщиха, че на 22 ноември австрийският..

публикувано на 19.11.24 в 11:22
Христина Христова

Христина Христова: Изправени сме пред голям проблем за финансовата устойчивост на пенсионната система

" Изправени сме пред голям проблем за финансовата устойчивост на пенсионната ни система, която засяга всички. Проблемът е много голям ". Това заяви пред БНР бившият социален министър Христина Христова.  По думите ѝ към полугодието вече имахме 5,5% от БВП, за да посрещнем дефицита на пенсионната система. Това е много значително, подчерта тя...

публикувано на 19.11.24 в 11:19