Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

47-ми Международен летен семинар по български език и култура в Търново

Душко Кръстевски: Ще продължаваме да се делим, докато съществува дълбоката държава и при нас, и при вас

47-ият Международен летен семинар по български език и култура във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий"
Снимка: Личен архив

С пускане на бели гълъби като послание за мир, с питка и шарена сол в началото на тази седмица беше открит 47-ият Международен летен семинар по български език и култура във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". В него участват 88 българисти от 32 държави. Учителят и преводач от Република Северна Македония Душко Кръстевски е един от доайените на форума през последните години. 

12 години Душко Кръстевски от Република Северна Македония посещава семинара по българистика във Великотърновския университет. „Надявам се и вярвам, че онези от вас, които идват за пръв път, отново ще се върнат, защото тук има някаква невероятна магия. Велико Търново за нас е втори дом, а България е втора родина ”, каза Душко Кръстевски при откриването на семинара, с което предизвика овациите на останалите присъстващи в аулата на светогорската Алма матер.

Душко Кръстевски

Душко Кръстевски е учител по литература и език в частна гимназия в Скопие. В свободното си време превежда българска художествена литература и е възхитен от съвременните български белетристи. Опитваме се да сближим двете страни, а с моите преводи показвам, че българската литература не свършва с Иван Вазов, казва Кръстевски и разказа за последния си превод.

"Точно преди семинара си казах, хайде да е на форца и превеждам комикса на Георги Господинов и Никола Тороманов "Вечната муха". С преводи съм зает до 2027 година. Следващият ми превод е от Митрополитска "По релсите".  

Проблемите с разпространението на българска литература в Северна Македония не е с белетристиката, а с историческите книги. Предполагам, че хората, които не ги допускат през границата, не познават тяхното съдържание. Ще продължаваме да се делим, докато съществува дълбоката държава и при нас, и при вас", коментира Кръстевси отношенията между България и Северна Македония.

47-ият Международен летен семинар

В продължение на три седмици участниците в летния семинар по българистика във ВТУ ще имат ежедневно часове по практически български език в трите нива по Общоевропейската езикова рамка. Часовете включват фонетични, граматични и лексикални упражнения. Има специализирани семинари, посветени на литературата, историята, културата и изкуството на България, на българското изобразително изкуство, българския фолклор и традиционните митологични представи на българския народ, българското кино. 

За напредналите семинарите ще се водят на български език, а за начинаещите – на английски. Програмата на семинара включва и традиционните вечери на запознанството, на българската национална кухня и на интернационалната кухня, на българския фолклор и литература и вечери на нациите.



Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм

В най-стария католически храм в България часове преди Рождество Христово

В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му. Църквата е уникална с външната си каменна фасада . Строежът ѝ, воден от унгарски архитекти , започва през 1851 г. и продължава четири години. Две години по-късно поръчана и пристигнала от..

публикувано на 24.12.24 в 15:11

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до Слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до Слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия.  Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58