Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Почивката в психологически план успокоява и регулира нервната система"

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

Психолог съветва как да отдъхваме през лятната отпуска

Ирена Киркова
Снимка: Мая Данчева

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд, или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова. Тя е от Българската школа за психоанализа.

"В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и регулира нервната система.

Аспектите, в които следва да се разглежда почивката са два - първо като физиологична и после почивка на ниво психика.

Голяма част от хората обаче, не си почиват през почивката, правят ремонти, доработват, а аз свързам това с един проблем, който се корени в детството - изпитването на вина - това, че твоите потребности, това, което ти носи удоволствие са лоши и са забранени и на преден план трябва да са потребностите на другите хора.

Изпитваме вина и срам от това, което ни се прави и чувството е толкова силно, че даже начините, по които адекватно ще си починем, не ни достигат изобщо до съзнанието.

Ирена Киркова

Четири са аспектите, заради които не можем да си почиваме адекватно:

- пасивност и бягство в социалните мрежи, не оставаме за малко със сами със себе си;

- стереотипност в почивката;

- да открием дейностите, които ни носят удоволствие;

- къде е най-адекватно да отидем, за да си отдъхнем - как, къде и с кого са важните въпроси.

Друго важно нещо е преди да излезем в отпуска, ясно да си зададем въпроса от какво точно сме изморени? За да можем да го наваксаме, като ако това е системно недоспиване, може да се навакса, но не всички проблеми са такива.

И тук опираме до втория аспект - стереотипността - тоест, ние си почиваме по един и същи начин - това също се корени в детството, но дали от това имаме нужда, дали точно това е нашият дефицит - този въпрос не си го задаваме.

Затова преди да тръгнем на почивка, трябва да бъдем максимално откровени със себе си, категорична е психоложката.

За да не си почиваме след почивката и да не се чувстваме виновни. Още повече, че модерните професии са много натоварени от гледна точка на психиката и нервната система, затова и все повече хората търсят почивка с тишина и далеч от света...

"За мен не е добре и да плащаме със здраве за материални придобивки, като ремонта през лятото, това опира до личното ни самоуважение според мен, добави още Ирена Киркова. 

По думите ѝ думичката "трябва" е редно да бъде сведена до минимум по време на почивка. Не трябва още и да робуваме на модата - като това да ходим всички в Гърция на море, да ходим на почивка с цялата рода, защото всички така правят. Нужно е да си дадем време за себе си, обобщи още Ирена Киркова пред БНР.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01