Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Вероника Христова: Да обичаш и уважаваш себе си е най-ценното, което можеш да притежаваш

Вероника Христова
Снимка: Елена Бейкова
Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания.

В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да надскачат себе си чрез театралното изкуство.

„Детската ми мечта беше да стана актриса, да играя в театър. На 16 години, когато получих увреждането си и седнах в инвалидна количка, тотално го избих от главата си. Но съвсем случайно една организация направи театрален проект за хора с увреждания и се включих. След това режисьорът, който тогава се занимаваше с нас, направи организация за хора с увреждания, и така започнахме да се занимаваме, чисто непрофесионално“, разказва Вероника Христова.

След няколко години решава да се пробва и да учи за актриса в НБУ

„Приеха ме, завърших актьорско майсторство, след това режисура. Режисурата не ми е била мечта. Но е малко трудно да се реализираш като актьор с толкова видим физически недъг. Нужни са много смели режисьори. Слава Богу, срещнах такива. Обаче ми липсваше постоянство – да имам роли и да мога да се издържам с това. Затова се насочих към режисурата. Оказа се, че може да е също толкова завладяваща, колкото и да правиш собствена роля. Трябва да видиш цялото, да насочиш актьорите, понякога имаш някаква тяхна съпротива и трябва да прецениш дали ще я уважиш или ще настояваш на своето“, споделя нашата героиня.

Увлича се и по педагогиката

„Още в университета имаше проект за лятна детска школа. Ние, студентите бяхме поканени да доброволстваме като част от екипа. Тогава се включих и страшно ми хареса да работя с деца. Не съм си и помисляла, че ще работя с деца с увреждания, но все пак като човек с увреждане се замислих, че има много малко хора, които се занимават театрално с такива деца. Реших, че това е ниша и че мога да се пробвам. Тази работа много прилича на режисьорската – трябва постоянно да търсиш варианти да стигнеш до детето, да го накараш да се забавлява, защото много от тези деца са дисциплинирани. В същото време да имаш и контрол“, казва Вероника Христова.

Най-много цени самоуважението на човек 

„Това да обичаш и уважаваш себе си, е най-ценното нещо, което можеш да притежаваш. Ако не го правиш, не можеш да срещнеш друг човек, приятел, който да те цени и уважава“, убедена е Вероника Христова.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56