Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Очевидно ГЕРБ се готви да управлява през тези служебни правителства до момента, до който поне частта, която урежда функционирането на служебните правителства, не бъде съборена от КС", смята журналистът

| Интервю
Стопкадър /"Денят с Веселин Дремджиев"

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има за лица в ГЕРБ".

Това коментира пред БНР журналистът от "Bird" Димитър Стоянов.

"ГЕРБ не се нуждае от стабилно управление, защото точно тези шумно рекламирани промени, които са обект на ревизия в момента от Конституционния съд, точно те концентрираха цялата власт в ръцете на ГЕРБ. Очевидно ГЕРБ се готви да управлява през тези служебни правителства до момента, до който поне частта, която урежда функционирането на служебните правителства, не бъде съборена от КС", смята той.

В интервю за предаването "12+4" Стоянов изтъкна, че конституционните съдии са подложени на сериозен натиск:

"Твърди се, че Пеевски, особено преди да попадне в неприятната ситуация, в която е в момента, е имал голям интерес частта за правосъдната реформа да бъде обявена за противоконституционна. Не е като да не е било досега тази институция - КС, да е вземала явно политически решения".

Журналистът посочи, че колкото и да са минимални, все пак съществуват хипотетични шансове за реализация на правителство все още в рамките на този парламент. Според него обаче от ПП-ДБ са допуснали основна грешка

"Не можеш да градиш идеи за антикорупция, за осветляващо законодателство, за съдебна и правосъдна реформа с едни субекти на политическия живот, с едни лица като Борисов и Пеевски, които са силни на деня именно благодарение на зле функциониращата правораздавателна система, поради силните позиции, които имат в прокуратурата. Как градим една подобна теория за реализация на правосъдна реформа с лица, които са основните бенефициери от зле функциониращото правораздаване? /.../ Как тези хора, които са компромис в политиката, за всички е ясно те какви са - как тези хора ще срежат клона, на който стоят?".

Институциите са зависими от политическата власт, а изявените представители на политическата власт в последното десетилетие, даже две, са именно Делян Пеевски и Бойко Борисов, подчерта Димитър Стоянов относно проверките, провеждани през годините на двамата политически лидери. Според него Борисов и Пеевски вървят в комплект

"Оказа се, че Борисов и Пеевски са си много по-необходими един на друг и знаят, че те ще оцелеят заедно, ако оцелеят. Затова се случи това, което се случи с управлението на ПП-ДБ, затова нямаше ротация. Няма как когато се бориш с някой, да се коалираш с него, за да го събориш. В политиката няма такъв вариант". 

На този етап ГЕРБ е непреодолим фактор, призна журналистът в интервю за предаването "12+4". Но припомни момента, когато партията е била в много сериозна изолация. ПП направиха грешката да реализират правителство с политически лица вътре и така реанимираха ГЕРБ и Пеевски, обясни той. 

Нашият проблем не минава само през законодателни инициативи, а и през спазването на наличното законодателство, категоричен е Димитър Стоянов във връзка с борбата с корупцията. Според него съдебната власт е огромен длъжник на обществото. По думите му съдебната власт изглежда по този начин, защото тя е така конструирана от политическата и законодателна власти, където се реализира волята предимно на ГЕРБ и ДПС в последните години. 

"Гешев беше сменен, но той просто е едно лице, само че моделът, който го излъчи, продължава да функционира. Дали ще бъде Гешев, дали ще бъде Сарафов, дали ще бъде Цацаров или друго лице, въпросът е, че този административен ръководител се излъчва от едно статукво", коментира Стоянов.

Той се надява някой ден българският законодател да реши къде е мястото на прокуратурата - в съдебната или в изпълнителната власт. 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Димитър Стоянов в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27