Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В България харесвам Седемте рилски езера и боб, и баница

Олександра Микулска: В "Храна за размисъл" избрах ястие, пълно със спомени от семейството

Весислава Антонова: На обща трепаза ще се съберат хората от квартала на 27 юли, на ул. "Екзарх Йосиф"

| Интервю
Олександра Микулска от Украйна, "Храна за размисъл"
Снимка: Кадър: youtube

Не вярвах, че някой ще се интересува от нашите истории и много се радвам, че съм част от кампанията „Храна за размисъл“.

Това призна в интервю пред БНР Олександра Микулска от Украйна, едно от лицата на кампанията, в която се представят различни национални ястия и историята на кулинарния майстор.

В „Храна за размисъл“ Олександра разказва своята история и приготвя украинските налистники - палачинки със извара, печени на фурна. Стават за закуска или десерт.

"Избрах най-любимото ястие, пълно със спомени от семейството. Исках да споделя чувството на топлата атмосфера вкъщи“, признава тя.

„По принцип налистники е традиционно ястие за Украйна, но знам, че много хора ги правят,  не само с извара, може солени, сладки, както вие правите баничка“, уточнява украинката.

Олександра Микулска бе представена в рубриката „Разкажи ми България“ в предаването „Пътувай с Хоризонт“ и разказа за напускането на родината си заради войната. Тя е един от участниците в „Храна за размисъл“, инициатива на Агенцията за бежанците, в която се представят традиционни национални ястия и от Афганистан и Сирия.

"Кампанията започна преди месец и ще продължи дълго, ще има инициативи и следващата година", каза журналистът Весислава Антонова.

Олександра Микулска и Весислава Антонова; Снимка: Силвия Великова

За проекта в София има специален ресторант с временен характер - за определено време с определена цел в HRC Академия.

„Имаше над 350 желаещи за тези 5 дни, в които можеше да се опита храната – петстепенно меню – от Афганистан, Сирия и Украйна. Присъстващите си плащат куверти, защото бяха любопитни от храната и историите. Гостите се запознаха с хората и ги разпитваха. Идеята на кампанията е тези рецепти, независимо, че не са само за времето на пъбресторанта, имаме допълнително партньорски ресторанти, те ще си включат в менюто една от рецептите и до нея QR код, който препраща към сайта на кампанията. Така хората да могат се запознаят с историята“, разказа журналистката.

Олександра е на 28 години и от 2 години е в София. Преди войната живее хубав живот в Киев и не иска да остави родината си, но обстоятелствата го налагат.

„Съхраних работата си тук в България, създадох семейство, имам дъщеря на 3 месеца. Хубаво е, че България ни прие и тук сме в мирно време“, казва Олександра. У нас тя харесва природата, но е впечатлена от Седемте рилски езера и манастирите. Изкачвала е Мусала и Черни връх.

"Преди бременността всяка седмица ходехме в планина, купихме си къща в Своге сред гората, защото София е хубава, но ние харесваме повече природата. Впечатли ме, че край Своге няма толкова много хора и можеш да дишаш, нямаш дискомфорта, че си в кошер“, споделя украинката.

Съпругът ѝ е българин и вкъщи той готви.

„Любимо му е месо с ориз, аз харесвам млечна баница, пилешка супа, боб чорба“, издава семейни кулинарни тайни тя.

"Кампанията „Храна за размисъл“ остава отворена и предстои една интересна кампания, в която намираме пресечна точка с храната", разкри Весислава Антонова.

На 27 юли Столична община ще затвори централната улица „Екзарх Йосиф“ и ще съберат хората от квартала на обща трапеза.

„Да споделят храна и съседите да се опознаят по-добре. Казусът е голямата маса, идеята е хората да донесат и приготвена храна от вкъщи“, допълни Весислава Антонова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35
Бойко Борисов

Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с позиция по твърденията, че България е замесена в експлозиите в Ливан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова ДАНС и служебният кабинет да излязат с позиция по повод твърдения на унгарски медии, че България е замесена в атентата в Ливан: "Взривяват пейджъри. Взривяват се уоки-токита, създава се страшно напрежение върху България. Надявам се ДАНС и служебният кабинет бързо да обяснят какво се е случило, защото аз помня..

публикувано на 19.09.24 в 10:28
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Разследвания за корупция няма, по "Магнитски" - също

От ПП-ДБ обясниха, че настояват за оставката на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Антон Славчев заради политически зависимости в дейността му.  Според Лена Бориславова липсата на резултати е системна: "Разследвания за корупция няма,..

публикувано на 19.09.24 в 10:25

Без номинации за главен прокурор на първото заседание на пленума на ВСС

На първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет, след обявяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, не беше внесена нито една номинация за следващ обвинител номер едно. Според приетата от съдебните кадровици хронограма, кандидатури ще могат да бъдат внасяни и на следващите три заседания. Номинации могат да правят..

публикувано на 19.09.24 в 09:55

Веселина Ралчева: От 30 процедури има една, отговаряща на наредбата за биопродукти

Оказва се, че в България всеки може да си направи процедура за обществена поръчка, която не отговаря на закона, да си я довърши, да си сключи договор и да я изпълни, както си е наумил. Това констатира Веселина Ралчева от Асоциацията на биопроизводителите в интервю пред БНР. "Проблемът е, че от 14 август действа Наредба за екологични..

публикувано на 19.09.24 в 09:53
Екатерина Захариева

НС освободи Екатерина Захариева като депутат

Парламентът прекрати правомощията на Екатерина Захариева като депутат.  Причината за напускането на парламента е номинацията и за еврокомисар. Захариева бе предложена от председателя на ЕК Урсула Фон Дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". 184 депутати гласуваха "за", петима бяха против, трима се въздържаха. Вчера Фон..

публикувано на 19.09.24 в 09:44
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Трябват спешни мерки - земеделието и храните да станат национален приоритет

" Ако държавата продължава по този начин, до края на 2025 г. ще се разпадне. Това е абсурдно ".  Това заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев. Коментарът му бе във връзка със заседанието на земеделската комисия в парламента, която разисква темата "Имат ли право пасищните животни да пасат по пасищата в националните паркове"...

публикувано на 19.09.24 в 09:36