Конституционният съд взе правилното решение и отмени една значителна част от направените промени. Справиха се по един много сложен въпрос, дори объркан в юриспруденцията на Конституционния съд. Те възстановяват предишното положение, смело решение.
Така коментира в интервю пред БНР бившият служебен премиер и юрист проф. Георги Близнашки решението на Конституционния съд конституционните промени.
"Още не съм навлязъл в подробностите. Но като цяло, с оглед на резултатите на решението, може да се каже, че КС се справи неочаквано добре. Шестата поправка беше направена набързо без сериозни дебати. Дори заседанията не бяха открити за широката общественост, а мотивите бяха подложени на критика от Венецианската комисия", каза проф. Близнашки.
Според него е важно, "че се връщаме към нормалното положение и всички тези опити съдебната власт да бъдат поставена под политически контрол са осуетени".
И допълни:
"Анулирането на текстовете следва една процедурна логика. В крайна сметка НС е превишило своите правомощия и се е захванало с материя, която е от компетенцията на ВНС. Разбирам подхода на конституционните съдии, защото така най-лесно се стига до съгласие".
За промените в Конституцията, които се отнасят до служебното правителство и до избора на служебен премиер от "онзи списък", проф. Близнашки каза:
"Всички си даваме сметка, че става дума за едно голяма недоразумение и го видяхме как се случва, създава затруднение пред държавата. Въведохме доста комплицирани процедури – домова книга – пълни глупости. Ще трябва сериозен дебат, все пак чл. 99 беше един от най-сполучливите, ювелирни текстове в нашата Конституция. КС не дава яснота от кой момент започва и в кой момент свършва мандатът на НС. Това е правна нетърпимост чрез промените в Конституцията. Надявам се, когато се оценят нещата с оглед на дългосрочните национални интереси, ще се намери по-добро решение".
От решението на Конституционния съд не е изненадана и проф. д-р Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право в НБУ.
"Това, което години наред се говори, че България трябва да предприеме действия за съдебна реформа и този път не постигна този ефект", коментира проф. Михайлова.
Според нея голяма част от проблемите с тези изменения на Конституцията "се дължат на прибързаното действие от страна на парламента и нежелание от страна на депутатите да чуят част от съображенията на съсловни организации и експерти".
"За текстовете с регулаторите имах становище, че е противоконституционен и не виждах причина да не се направи промяната. И накрая имаме текст, обявен от КС за противоконституционен", коментира тя бързането на НС при приемането на конституционните промени.
И призна, че съжалява за някои неща, свързани със съдебната реформа, че няма да бъдат реализирани.
"И в близко бъдеще едва ли някой ще дръзне да променя Конституцията, защото не може да събере конституционно мнозинство", прогнозира преподавателят по конституционно право.
За текстовете за избор на служебно правителство, които остават действащи, тя каза:
"Добрата новина тук е, че решението излезе навреме, предстоят ни нови парламентарни избори. Може би след време и на база на опита, който имаме за новия модел, може да се стигне до прецизиране на този списък с посочените за избор на премиер. Доброто е, че се затвърждава парламентарната форма на управление. Критик съм на служебните правителства и смятам, че трябва да се премахне, да остава редовно действащо. Ние сме парламентарна държава и правителството трябва да е избрано от парламента".
Интервютата с проф. Георги Близнашки и проф. д-р Екатерина Михайлова за решението на Конституционния съд чуйте в звуковия файл.
Редица гръцки острови в Егейско море бяха засегнати силно от проливния дъжд. В последния час циклонът силно засегна остров Крит. Пътищата са наводнени, под вода са къщи и магазини. Водата отнесе много паркирани автомобили. Сили на пожарната спасиха пътници от няколко коли в град Йерапетра на остров Крит. Цели плантации с маслини са унищожени,..
Международно военновъздушно учение "Иниохос 2025-а" с участието на 11 страни започна в Гърция. Учението се провежда във военновъздушната база "Андравида" в Западна Гърция и ще продължи до 19 април. С различни видове бойни машини участват както страни от НАТО, така и приятелски на Алианса държави. Целта е да се упражни съвместно действие при..
За съжаление по отношение на спорт в свободното време и редовната физическа активност (ФА) за здраве поставям оценка 3,5 за 2024 г. Слизаме надолу вместо да се подобрява, каза Ласка Ненова, основател на сдружението "БГ бъди активен", в интервю пред БНР. Десетки независими експерти са направили анализ в няколко области и сред тях е "спорт и..
Областната дирекция на МВР в Русе обучава тийнейджъри как да разпознават наркотици и ги запознава с тяхното действие и рисковете от употребата им. Под навигацията на химици, биолози и криминалисти децата научават какви са опасностите и защо няма такова нещо като "доза за лична употреба". Младежите имат възможност да пипнат, да видят, да..
Милиони британски домакинства се подготвят за увеличения редица потребителски разходи – от битови сметки, като тези за енергия и вода, до данък върху колите и телевизионния лиценз, които влизат в сила от днес. С нарастването на толкова много разходи наведнъж, което кара някои да определят този месец като "Ужасния април", правителството е..
Диверсификацията е един от трите стълба на стратегията на Европа на фона на американските мита. Това каза председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент в Страсбург. Тя припомни, че ЕС вече има търговски споразумения със 76 държави. Тази мрежа продължава да се разширява с наскоро сключените договори с Швейцария,..
Завъртян на пътното платно товарен автомобил затруднява движението в Прохода на Републиката. Инцидентът е малко под върха на прохода във Великотърновска област. Екипи на полицията регулират движението, което към момента се осъществява в едната лента. Водачите, пътуващи по това направление, да шофират с повишено внимание. Заради..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..