Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С решението на КС се връща положението отпреди конституционните промени в съдебната система

Снимка: БГНЕС

Конституционният съд (КС) отмени съдебната реформа, въведена с Шестата поправка на Основния закон, но запази новия модел на служебното правителство. Оцеля механизмът за разследване на главния прокурор и неговите заместници. 

В съдебната система се връща положението отпреди промените. Възстановени са правомощията на главния прокурор и седемгодишния му мандат. Отново Висшият съдебен съвет ще избира т.нар. трима големи в съдебната система

Пробив е, че остава възможността да се обжалват прокурорските откази от разследването, както и записът, че съдебната система е независима и нейн основен носител е съдът.  

Според мнозинството съдии част от промените са от компетентността на Велико Народно събрание, а други са отменени, защото са свързани с тях.

Това решение праща в архива новия проект на Закон за съдебната власт, защото той следваше отменените конституционни разпоредби и казва ясно, че правомощията на главния прокурор и конструкцията на т.нар. правителство на съдебната власт могат да бъдат пипани само от свикващото се по сложна процедура и по ограничен повод Велико Народно събрание. 

Мнозинството цитира волята на конституционния законодател, че на главния прокурор са дадени определени правомощия, за да може да "допринася за реализирането на контрола, упражняван от него в подчинената му структура на съдебната власт чрез т.нар. надзор за законност и методическо ръководство".

Създателите на Конституцията от 1991 г. са предвидили, че принципите за изграждане на прокуратурата трябва да са "единство, йерархическа зависимост и несменяемост на прокурора", пишат  в мотивите си конституционните съдии, цитирайки стенограма от обсъжданията преди повече от 30 години. 

За противоконституционен е обявен дори и текстът, според който "Науката, образованието и културата са национални ценности".

Що се отнася до новостите - служебен кабинет по нов модел, действащо Народно събрание дори и по време на избори, както и възможност лица с двойно гражданство да се кандидатират за депутати и министри, са оцелели, защото конституционните съдии са се разделили на две. Шестима са гласували, че текстовете са противоконституционни - докладчиците по делото Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова и Соня Янкулова, Таня Райковска и назначените от президента Радев - Атанас Семов и Янаки Стоилов. Константин Пенчев, Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов и избраните от подкрепилите Шестата поправка депутати от 49-ото Народно събрание - Борислав Белазелков и Десислава Атанасова, са гласували, че промени не са противоконституционни. 

Предвид прогнозите за скорошни предсрочни избори от днешното решение следва, че служебен премиер ще бъдат избран от ограничен списък публични позиции - председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или зам.-председател на Сметната палата, омбудсмана или негов заместник - формула, наречена от държавния глава - избор по домова книга. 

Депутатите от настоящия парламент остават такива до клетвата на новите, а новите могат да са и с двойно гражданство.

С гласуването си днес, заставайки зад конституционносъобразността на целия пакет промени, Десислава Атанасова е потвърдила вота си като депутат от края на миналата година.

Решението на Конституционния съд, което със сигурност ще има сериозни политически последици, идва два дни след като Европейската комисия оцени като положителни отменените днес текстове в главата "съдебна власт". 

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Божков

Божков отрече да е ръководил ОПГ и да е изнудвал бизнеспартньори

Бизнесменът Васил Божков отрече да е ръководил организирана престъпна група за неплащане на хазартни такси, както и да е изнудвал със заплахи бившите си бизнеспартньори Цветомир и Боян Найденови. Финални разпити по "хазартното дело" срещу Васил Божков Бизнеспартньори на Васил Божков дадоха показания по т. нар. хазартно дело..

публикувано на 08.05.25 в 16:34

Центрове от ново поколение ще определят точното местоположение на хората, подаващи сигнал на 112

Народното събрание прие законови промени свързани с Националната система за спешни повиквания - 112.  Промените ще позволят изграждането на центрове за комуникации от ново поколение, с които ще може да се определи точното местоположение на хората, които търсят помощ или подават сигнал за инцидент.

публикувано на 08.05.25 в 16:29

ЕП промени природозащитния статус на вълците - в ЕС вече не са строго защитен вид

Европейският парламент промени статута на защита на вълците в ЕС от "строго защитен" на "защитен". Страните-членки вече ще имат повече гъвкавост при управлението на популациите им, за да подобрят съжителството с хората и да сведат до минимум въздействието на нарастващата им популация в ЕС. Те също така ще могат по-добре да предприемат мерки, адаптирани..

публикувано на 08.05.25 в 16:22

ЕК: Обсъжда се налагането на мита върху внос от САЩ на стойност 95 млрд. евро

ЕС обсъжда налагането на мита върху внос от САЩ на стойност 95 милиарда евро, съобщиха източници от Европейската комисия. Оттам обявиха, че започват публични консултации за контрамерки. Те ще бъдат предприети, ако преговорите със САЩ не доведат до отмяна на американските мита.  ЕЦБ: Американските мита помрачават икономическите перспективи пред..

публикувано на 08.05.25 в 16:12
Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха

Българин получи "Оскар" в категорията за технически постижения

Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата „Оскар“ на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета..

публикувано на 08.05.25 в 16:10
Проф. Павел Павлов

Проф. Павел Павлов: Религия в училище трябва да се преподава от подготвени хора

Учениците в католическите държави изучават религия в училище. Това обясни пред БНР проф. Павел Павлов, преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Единствено във Франция не се изучава задължително, ако говорим за европейските държави. А отскоро и в Люксембург - поради някакво съдебно дело...

публикувано на 08.05.25 в 15:55

Патриархът отслужи света литургия в храм "Св. Йоан Богослов“ в кюстендилското с. Овчарци

Патриарх Даниил отслужи света литургия в храм "Св. Йоан Богослов“ в кюстендилското с. Овчарци и благослови празника на селото, като освети и приготвения курбан за стотиците миряни, дошли за литургията и неговата проповед.   Местните хора и отец Ивайло Пиперков - предстоятел на храма, коментираха, че са радостни, че за първи път в селото им идва..

публикувано на 08.05.25 в 15:52