Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не е пълна победата, както твърдят противниците на реформата"

Доц. Наталия Киселова: Промяната в Конституцията трябва да е последна стъпка, не първа

"Колкото повече конституционна уредба получаваше съдебната власт, толкова повече не сме доволни от работата ѝ"

| Интервю
доц. Наталия Киселова
Снимка: Силвия Великова

"Има положения, с които на пръв прочит не съм съгласна. Има един основен мотив, който може да се види през цялото решение – че самият съд е разделен. По определени въпроси са успели да постигнат дали мнозинство, дали единодушие, по други не са успели."

Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", след като Конституционният съд се произнесе по последните поправки в Конституцията.

"Не е пълна победата, както твърдят противниците на реформата", смята тя.

"Когато си основен двигател в промяната на Конституцията, когато си съвносител, а след това си участвал в обсъжданията и в 4 гласувания по същество, не трябва да участваш от самото начало. Защото е ясно, че ще подкрепиш промените", заяви Киселова относно участието на Десислава Атанасова в гласуването, след като тя бе участник като парламентарист в приемането на текстовете, които след това бяха оспорени пред КС.

Визирайки широкото мнозинство, с което бяха одобрени конституционните промени, специалистът изтъкна, че е "противник на високите мнозинства, защото не дават по-широка подкрепа, а по-скоро възможност на малцинството да изнудва". 

Разликата между конституционните поправки 2015 г. и настоящите според Киселова е в "политическото джентълменско споразумение", каквото по думите ѝ сега явно не са успели да постигнат – "неписано, негласно, неоповестено споразумение", поради което са били оспорени всички промени.

Има известно разтваряне на завесата да се види как функционират институциите у нас. Преди КС даваше предвидимост за работата си, сега тактиката да се оповестява ден за ден е неправилна, отчита преподавателят.

"Тези 12 съдии живеят в нашата среда, имат контакти, семейства и сигурно и на тях им се отразява. Тук е въпрос и на разговори между тях. Въпросът с участията в медии на конституционни съдии, участие въобще в публични събития – те трябва да решат помежду си. Дали е допустимо да участваш по въпроси, които впоследствие могат да се оспорват в органа, на който си член. Ако ти имаш лично мнение, имаш право на особено мнение – пишеш го и го оповестяваш", подчерта още тя.

Снимка: БГНЕС

Наталия Киселова изрази несъгласие с тезата, че единственото решение оттук нататък е в свикването на ВНС.

Това, което се възстановява - главният прокурор да упражнява надзор за законност върху дейността на всички прокурори, всъщност ще бъде натиск отвътре, изрази мнение конституционалистът.

Има дилема – дали прокуратурата да бъде единна или да бъде децентрализирана. Това е въпрос на политическо решение, изтъкна доц. Киселова.

Начинът, по който се влиза и се расте вътрешно в съдебната система, е сериозен проблем, каза още тя.  

"Проблемите идват от това какви хора се номинират и какви хора се избират. Не само от Народното събрание, но и вътре в съдебната система. Да не би всички от съдийската колегия да са безспорни?"

Колкото повече конституционна уредба получаваше съдебната власт, толкова повече не сме доволни от работата ѝ, коментира Наталия Киселова в предаването "Политически НЕкоректно".

"Те си мислеха, че като ги качват на конституционно ниво, ще ги направят по-стабилни. Не!"

Промяната в Конституцията трябва да е последна стъпка, а не първа, категорична е тя.

В отговор на въпрос възможно ли е друго издание на "домовата книга" за избор на служебен министър-председател, доц. Наталия Киселова посочи, че "сътрудничеството между органите може да бъде и липса на сътрудничество", но очаква "доста по-внимателен подход от страна на президента", защото кризата се задълбочава, вместо да излизаме от нея.

"Ползата ще бъде държавата да не бъде дестабилизирана допълнително. Той ще направи отново консултации. Ако НС е избрало омбудсман и заместник-омбудсман, ще се разшири кръгът от лица. (…) Има значение винаги как се казва човекът, какви качества има и какви зависимости. В служебно правителство е важно кои са министрите."

При друг състав на КС може да бъдат оспорени положенията, които останаха в сила и не бяха отменени – това е мнение, което започва да се лансира, обясни още доц. Киселова. Към настоящия момент обаче тя счита за неправилно да се сезира съдът отново.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зимният сезон на Седемтe езера приключи

Зимният сезон на Седемтe езера приключи този уикенд, като по циркуса валя мокър сняг, казаха за БНР от Спасителната служба в Дупница, които днес бяха на последно дежурство. И седалковият лифт от хижа Пионерска до хижа Рилски езера - 21,1 километра, спира заради профилактика. Очевидно следващите седмици планинарите ще трябва да се качват към..

публикувано на 31.03.25 в 08:37
Гюнер Тахир

Гюнер Тахир: Ако хората на Доган останат да подкрепят управлението, ще бъде наистина грешна стъпка

"Ако сега хората на Доган останат да подкрепят управлението, това означа, че приключюват всичко. Такава стъпка ще бъде наистина грешна".  Това коментира пред БНР Гюнер Тахир, основател на Националното движение за права и свободи, бивш член на ДПС. ДПС-ДПС решават във вторник дали да оттеглят подкрепата си за кабинета "От утрешното разширено..

публикувано на 31.03.25 в 08:30

На 1 април ще чуем националните сигнали за тревога

Утре, първи април, от 11 часа, ще бъде задействана сиренната система чрез излъчване на националните сигнали за тревога и край на тревогата, уведомиха от Министерството на вътрешните работи. Тестването на алармата ще бъде в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, общинските центрове в..

публикувано на 31.03.25 в 08:24

Консултациите за съставяне на ново правителство на Сърбия започнват

Сръбският президент Александър Вучич заяви в петък, че консултациите за съставяне на ново правителство на Сърбия ще започнат днес. Според него управляващата Сръбска прогресивна партия, на която той е член, трябва да дойде при него и да предложи кандидат за премиер и да каже, че си е осигурила мнозинство.  Вучич: САЩ отложиха с още 30 дни..

публикувано на 31.03.25 в 08:21
Атанас Радев

Атанас Радев: Пеевски е като спасителен пояс. Връща ли се моделът "КОЙ"?

Пеевски си поставя дневния ред , който иска да се чува и да се повтаря. Ние сме в ситуация като при сглобката и се чудя защо от останалите политически субекти не чуваме някакво обяснение. Защо си премълчават? БСП и ИТН? Това каза в интервю за БНР политологът Атанас Радев. "Много е интересно какво се случва в политическите партии. Да не..

публикувано на 31.03.25 в 08:09

Изслушват двамата кандидати за главен архитект на Столичната община

Двама кандидати достигнаха до последния етап на конкурса за главен архитект на Столична община.  Това са арх. Георги Славов и арх. Богдана Панайотова, ĸoитo са допуснати до участие в интервю с краен резултат от практическия изпит най-малко 4 според системата за оценяване, одобрена от конкурсната комисия. Интервютата с двамата кандидати щe ce..

публикувано на 31.03.25 в 08:03

РЗИ с организация за имунизация с ваксината срещу менингококови инфекции

От днес в Регионалните здравни инспекции ще има създадена организация за имунизация с ваксината срещу някои групи бактерии, причиняващи менингит.  От здравното министерство обявиха, че ваксината ще се поставя след закупуване от желаещите възрастни или родители. РЗИ-тата с организация за ваксиниране срещу менингококови инфекции..

публикувано на 31.03.25 в 07:58