Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Аватарите на г-н Пеевски оказаха натиск да не бъда избран за председател на Правна комисия"

Илхан Кючюк: В ЕП трябва да се спре произвеждането на закони, които не решават проблемите на гражданите

„Питаме дали държавни органи се използва, като политическа бухалка, действията, зад привидната усмивка на Главчев, казват друго"

| Интервю
Илхан Кючюк в пленарната зала в Страсбург, 18 април 2023 г.
Снимка: Европейски парламент

Новозибраният председател на Правната комисия в ЕП Илхан Кючюк ще работи за антикорупционно и адекватно законодателство, което да решава проблемите на европейските граждани, обеща той в интервю пред БНР. 

В "Неделя 150" евродепутатът от "Обнови Европа" и зам.-председател на ДПС, заяви, че в парламентарната комисия на ЕП няма да се творят юридически правила, които да са национално насочени или в интерес на определени хора и държави.

„В никакъв случай, защото ще получа много тежката негативна санкция. Това е много професионална комисия, която има отношение към тълкуването, прилагането и мониторинга на правото на ЕС и изобщо всички актове с отношение към законодателството на Съюза за минимум за 5 години“, каза той.

И препоръча:

Това, което всички трябва да направим в ЕП, визирам и Комисията, най-вече е да не се произвеждат поредните закони, които нямат отношение към проблемите на европейските граждани. Фабриката за законодателство трябва да се спре и да се помисли  малко по-задълбочено, кое работи и кое не. Да се поразсъждава, кои законодателни актове да се изкарат от употреба, но за тях да има ясна оценка за въздействието, противното означава бюрокрация за ЕС. А крайният резултата е оттегляне от подкрепа, насаждане на омраза и противопоставяне, и връщане на ЕС, от това което се е освободил или си мислим, че се е освободил.

Илхан Кючюк призна, че е имало натиск от аватарите на г-н Пеевски -„аз да не бъда избран за тази позиция“:

Натискът беше упражнен, смея да кажа много остро, от хора, които имат контакти и са работили в ЕП. Отговорът на  европейските либерали беше: Решението е взето. Илхан Кючюк трябва да бъде председател на правната комисия. А този външен натиск още повече затвърждава нашето убеждение, че той  е правилният човек да се занимава с въпросите на антикорупцията, да преглежда евентуалния конфликт на интереси на потенциалните еврокомисари, да разработва идеи за евентуален бъдещ антикорупционен закон, по модела Магнитски в САЩ, за ЕС. Аз съм благодарен на европейските либерали, защото потвърдиха тази позиция, която ДПС заслужава. Това е успех за България.

Зам.-председателят на ДПС коментира Устава на партията и заяви, че документът се спазва, „но не на хартия, а  на дела“.

„Когато човечеството иска промени стени се пропукват, Берлинската стена падна. Волята на симпатизантите на ДПС е по-силна от тази, на който и да е бюрократичен апарат. Може да е сложно, може да отнеме време, може да има последствия. Засега виждам оздравителни процеси в партия – как да се взимат демократични решение“, обясни той за раздора в ДПС.

И е категоричен, че има само едно ДПС и зад него стоят 34 години и български граждани, изразявайки волята си дават представителство в България и ЕП.

За започналите проверки от НАП на опоненти на Пеевски Илхан Кючюк коментира:

Противници на ДПС се атакуват с проверки и сигнали. На кого са тези пари, които се раздават? Те са на българските граждани и данъкоплатците. Тук е демагогиката, която се използваше от редица лидери: „Ще ви дадем нещо, защото вие живеете в Разград, Кърджали!“ „Ще ви дадем нещо“, означава, че хората, които живеят в тези региони, с цената на своето достойнство, направиха България да бъде демократична и правова държава и да отворят пътя на страната към цивилизационния избор - към НАТО и ЕС. Никой няма право да се разпорежда с тях. Наративът „някой дава, на който и да било, подаяние, не мисля, че трябва да бъде поддържан през XXI век. Виждаме натиска и усилията да бъдат компроментирани политически лидери.

„Питаме дали държавни органи се използва като политическа бухалка? Но действията, зад привидната усмивка на Главчев, казват друго. Областни управители, назначени по закони и конституция бяха свалени. Тогава аргументът беше, че в Кърджали и Смолян ДПС спечелиха изборите и заслужават. Тогава Пехливанов и Мурат са били активисти на партията и сега са такива“, аргументира се Илхан Кючюк.

И е категоричен, че „големият проблем и раната, в която трябва да се бръкне“,  е хората да бъдат избирани по качествата си, а не към кого принадлежат и коя партия.

Илхан Кючюк оглави комисията по правни въпроси в Европарламента

Председателят на правната комисия в ЕП коментира и Димитър Главчев: 

"Действията му напоследък ме карат на мисля, че действа под влияние на Пеевски. Имам повече от дълбоко съмнение за безпристрастността на служебния кабинет при подготовката на парламентарни избори."

Кючюк коментира решението на КС за конституционните промени. 

"Персоналните промени и фокус винаги променя обществената задача. Другата грешка е, че много от тях бяха направени, за да се получи политическа сделка, цели които не са свързани с проблемите на българския гражданин", добави той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безработицата в България е по-ниска от средната за ЕС

Оттеглянето на големи инвеститори от България не се отразява на заетостта у нас. Според експерти безработицата е под 4% и остава под средните нива за Европейския съюз. В същото време, кризата с недостига на работна сила се задълбочава. Най-търсени са работниците в строителството, туризма и информационните технологии.  Една трета от..

публикувано на 03.12.24 в 15:45
Георги Първанов

Георги Първанов: Производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас

Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски заплати . Това каза пред БНР Георги Първанов, член на УС на Българската конфедерация по заетостта. " Има сериозно затваряне на няколко производства - във Враца, в Плевен. Общо над 5000 работни места..

публикувано на 03.12.24 в 15:32

Атанас Кирчев: Няма политическа воля да бъдат изпълнени ангажиментите по ПВУ

Оказва се, че доста драстично се разминават оценките на Брюксел и на българските власти. Това каза пред БНР Атанас Кирчев, председател на УС на Асоциацията "Европейски и национални програми за развитие", относно Плана за възстановяване и устойчивост.  Той напомни, че до момента по ПВУ сме получили единствено авансово плащане в края на 2022 г. в..

публикувано на 03.12.24 в 15:15
Министърът на външните работи на България Иван Кондов (вляво) и генералният секретар на НАТО Марк Рюте - Брюксел, 3 декември 2024

Марк Рюте даде висока оценка на усилията на България в сферата на отбраната

Министърът на външните работи Иван Кондов започна днес участието си в официалната среща на министрите на външните работи на съюзниците от НАТО със своя двустранна среща с генералния секретар на Алианса Марк Рюте, съобщиха от пресцентъра на МВнР. Двамата обсъдиха редица въпроси, свързани с актуалния дневен ред на НАТО, приоритетите в..

публикувано на 03.12.24 в 15:02
Елена Ласкони

Национал-либералната партия ще подкрепи Ласкони на втория тур на президентските избори в Румъния

Румъния е все по-близо до формиране на 4-партийна проевропейска широка коалиция. От Национал-либералната партия обявиха, че ще подкрепят Елена Ласкони от “Съюз за спасение на Румъния” на втория тур на президентските избори тази неделя. Това направиха вече от Демократичния съюз на унгарците. Идеята за широка коалиция лансира още снощи самата..

публикувано на 03.12.24 в 14:37
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Турция, Русия и Иран са важните играчи в сирийския конфликт

Важните играчи, които се очертаха в сирийския конфликт, са Турция, Русия и Иран. Това каза пред БНР журналистът и международен анализатор Мехмед Юмер, като обясни, че тези три държави са лидирали процеса в Астана и споразумението от Сочи,  "които излъчиха основните точки, по които трябва да се работи за стабилизирането на Сирия".  АФП: Кои..

публикувано на 03.12.24 в 14:18

Иван Христанов: Доверието може да се върне с нов министър и нов директор на БАБХ

" Май чумата не е по овцете, а е по хората в ръководството на БАБХ ". Така бившият заместник-министър на земеделието и лидер на партия "Единение" Иван Христанов обобщи проблема със заболяването.  Той отбеляза липсата на доверие в институцията, както и изказа мнение, че действията на терен са били неадекватни , а дори в някои случаи не е имало..

публикувано на 03.12.24 в 14:17